İstavroz işareti

mavşanhan

Kullanıcı
Arkadaşlar bu konularda yeniyim ve bu konularada çok meraklıyım. Ustalarıma birşey danışmak istiyorum. Haritalarda İstavroz işareti (X) anlam olarak bazen karşıma son nokta olarak çıkıyor bazende su kenarına yakın yer olarak karşıma çıkıyor. Hangisi doğru bilemiyorum... İstavroz işareti ne anlatmak istiyor.???

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
Arkadaşlar bu konularda yeniyim ve bu konularada çok meraklıyım. Ustalarıma birşey danışmak istiyorum. Haritalarda İstavroz işareti (X) anlam olarak bazen karşıma son nokta olarak çıkıyor bazende su kenarına yakın yer olarak karşıma çıkıyor. Hangisi doğru bilemiyorum... İstavroz işareti ne anlatmak istiyor.???

Bu işarete göre değişir. Bazen hac bazen de çarpı yani X olarak değişiklik gösterir. Tabi kime ait olduğunu bilmekte ayrı bir önem arz eder. Istavroz 300 den fazla şey anlatır bunu yazmak ansiklopedi ister. Ama görünen ıstavroz çok az şeyi kısa özetle anlatır. O sebeple görmeden birşey demek sadece ezber üzere konuşmaktır.

KaranLik

Kullanıcı
Birtane Osmanlıca harita vardi harita üzerinde X işareti olan yer. Arazidede X isareti vardı ama malzemesi ondan uzakta alınmıştı hemen dibinde değil. Bazen son nokta bazende işaret olarak düşünülebilir kolay gelsin