Kare Oyma Mezar Derinligi | Define işaretleri ve anlamları

Kare Oyma Mezar Derinligi

efkan55

Kullanıcı
S.a cumaniz mubarek olsun ustalarim
Icinden cikamadigim bi konu var kayalik gibi bir yer iki kare oyma ve solunda oturak gibi bir oyma ki bunun magara mahsen isareti oldugunu zannediyorum bu karelerin mezarlari cok derin olmadigini 2 en fazla 2.50 cm den ciktigini biliyorum bu bolgede kare oyma cok fakat yerini buluyorum butun emareler var micir kilitlenmis diktortgen bicimli iscilikli kayalar kemik ve anfora parcalari micirli tabaka kül gibi toprak arazi topragindan farkli gel gelelim 3 mt rede emareler devam hala bişe yok bize gelince aşagi dogru kaciyor psikolojim bozuldu bu mezarlar en fazla ne kadar derin olabilir

GT-I9301Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

efkan55

Kullanıcı
7a43a93e9eae53d956e03ec1e217f935.jpg
37b7797afad73a4fbebe2adafcc3fe3e.jpg
7c30c528f3ae38161c5519457132c15a.jpg
9c116acd071888068675f4c70990bc57.jpg
18f7b567570f02d21085138c8cf905bd.jpg
f24c435f9cc702a8396e91b6d7607a03.jpg

efkan55

Kullanıcı
Bu mezarlarin derinlikleri medeniyetlere gore degisirmi mezarlarin yaklasik 300 mt ustunde kilise var

efkan55

Kullanıcı
Bolge akdeniz

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
sen kare ve dik dörtgende normal mezar arıyorsun. seni yanıltan bu düşüncen. bunların verdiği oda tipi mezarlardır.
çalışılmış yer. yasalmı gayri yasalmı bilmiyoruz. lakin,ben genel olarak ,çizim yapmadan yer tarifi yapmadan yazacağım. bunlar bir kaç metre derinlikten sonra tünelle odaya geçişli olur.
büyük bir çoğunluğu ,medeniyetlere,arazi yapısına ve zamanın koşullarına göre, ortalama 3. m. gibi iniş derinliği,odalar da en az 5 den 7-8 m. yi bulabilir. bazı istisnalar hariç.
bu tür yerlerde,boşluk tespitini ve derinlik ölçmeyi tavsiye ettik yine de tekrarlamış olalım.
benim boşluk tespiti ve derinlik ölçme konum da geniş detaylı açıklamalar mevcut.
başka türlü ulaşılması mümkün değildir. sağlıcakla.

efkan55

Kullanıcı
Ikizceli ustam ben toprakda aramiyorum oda oldugunu biliyorum fakat giris kayalik zemine paralel olarak duvardadir yanlismi biliyorum zeminin ustundw kayalikda degil olsada boyle bir yer yok burda ustune cikma imkani yok yandan cubuk tuttugum zaman kayaliga dogru yoneliyor kazimiz yasaldir evraklarini yukleyebilirim

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
yasal olmayan bir kazıyı destekliyor olmamak adına yazmıştım. kişinin sevabı da günahı da kendini bağlar. biz tavsiye ederiz. karışmak gibi bir hakkı da kendimizde görmeyiz.
açıktan gören resim alsaydı elbette daha iyi idi. ama görüldüğü kadarıyla ve oymanın verdiği yön itibari ile,başlangıç üstte zaten olamaz da,duvarda bile değil. benim gördüğüm kadarıyla zeminden ama tam önündendir veya bir kaç m. açığındandır,bu görüntüden anlaşılmıyor.
boşluk tespiti yaptığınıza göre,kayalığın tam önünden geçildiğinde,ya girişin başlangıcı ya da tünelin görülmesi gerekirdi. bu durumda kayada aldığınız tepki,dediğiğim tarz da dikkatli ve ağır ağır yüründüğünde ,üzerine gelindiğinde, tepkiyi ya girişte ya da tünel de zemine vermeliydi.
bu detayda bir noksanlığımız olduğunu düşünüyorum. ışınlanarak koyulamayacağına,bir yer açılarak yapıldığına göre değilmi.

açılan yer mavi çizim. kırmızı çizdiğim başa benzer yer sizin çalışmanızdan ötürü bir değişim olabilirmi,yoksa önceden ayni görünümdemi idi.
son olarak sıfır zeminden ,tepkisini almaman için,gerekirse diz üstü veya eğilerek bir geçiniz. bulacağınızı umuyorum.

efkan55

Kullanıcı
Yorumlariniz icin tesekkur ederim ustalarim bu kayaligin önü toprak ve benim bildigime gore bu mezarlar toprakda olmaz toprakdan asagiya iniletek ksya oyma yontemiyle oda mezar olur bunu biliyoruz ustalarim yanlis biliyorsam duzeltin yanlis anlasilmasin okuysn arksdaslarin en dogrusunu ogrenmesi onemli kare oymadan derinlik olcme işinde kafama takilan bir durum var kimine gore oymanin içe dogru derinligini ölç cikan cm yi 78 le carp (eskiden bir metre gunumuzun 78cm esit) atiyorum 5 cm çikti 5x78:3.90 cm mezarin derinligi 390 cm peki acilmis yerlerde 10cm kare oymanin derinligi fakat mezar 2 metrede cikmis bu nasil oluyor demekki bu hesap yanlis

efkan55

Kullanıcı
yasal olmayan bir kazıyı destekliyor olmamak adına yazmıştım. kişinin sevabı da günahı da kendini bağlar. biz tavsiye ederiz. karışmak gibi bir hakkı da kendimizde görmeyiz.
açıktan gören resim alsaydı elbette daha iyi idi. ama görüldüğü kadarıyla ve oymanın verdiği yön itibari ile,başlangıç üstte zaten olamaz da,duvarda bile değil. benim gördüğüm kadarıyla zeminden ama tam önündendir veya bir kaç m. açığındandır,bu görüntüden anlaşılmıyor.
boşluk tespiti yaptığınıza göre,kayalığın tam önünden geçildiğinde,ya girişin başlangıcı ya da tünelin görülmesi gerekirdi. bu durumda kayada aldığınız tepki,dediğiğim tarz da dikkatli ve ağır ağır yüründüğünde ,üzerine gelindiğinde, tepkiyi ya girişte ya da tünel de zemine vermeliydi.
bu detayda bir noksanlığımız olduğunu düşünüyorum. ışınlanarak koyulamayacağına,bir yer açılarak yapıldığına göre değilmi.

açılan yer mavi çizim. kırmızı çizdiğim başa benzer yer sizin çalışmanızdan ötürü bir değişim olabilirmi,yoksa önceden ayni görünümdemi idi.
son olarak sıfır zeminden ,tepkisini almaman için,gerekirse diz üstü veya eğilerek bir geçiniz. bulacağınızı umuyorum.
Cizdiginiz yerden zemin basliyor dogrudur ikizceli ustam