Kaya Evi

Abdullah313

Kullanıcı
Harika bir görsel olmuş ustam. Oturduğum yerden böyle güzel yerleri geziyormuş ferahlığını hissettirdin. Allah razı olsun. Teşekkür ederiz.

metin77

Kullanıcı
Bu yapıların etrafında ve civarında tek tekçilik yapılsa birşeyler toplarsın gibi geldi bana metin usta
Yandaki tarla sahibinden herkes korkuyor. Gorur gormez ihbar ediyormus. Biz gezerken bile dağci gibi davrandik. Etrafi iyice kontrol ettikten sonra cubuklari cikardim. Tek tek Benimde aklima geldi. Ama yaz ayini beklemem lazim. Buradi cok kucuk bir koy ve yasayanlar yaz baslarken tumu yaylaya cikiyorlarmis. O zaman gunduz bile calisabilirsin buralarda. Yaz ayina buyut gel beraber dolasalim :)

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

blutx

Kullanıcı
Bizimde biyer var metin usta fakat arama yapacagimiz yerde yorukler cadir kuruklar birsey yapamiyoruz kis tam bastirsin giderler diye tahmin ediyorum hayirlisi.kismet usta yakinsin sayilir bana

metin77

Kullanıcı
Bende gelirim allah izin verirse. Maksat muhabbet olsun define olsun.

komana

Ali Doğan Usta
Kullanıcı
Geç roma erken Hristiyanlık dönemine ait kaya anıt gömütü.
Anıt mezar olarak da literaturde yer alan bu yapıtlar, kutsal mekanlar olarak dizayn edildikleri ve insanlarin ziyaret edip adak adamaları ve dua etmeleri için gizlenmemişlerdir.
Tabi yüzyıllar içersinde tahrip edilmişlerdir.
Bu gibi anıt mezarlarin içerisinde ya ruhban sınıfına mensup rahip yada yüksek statü sahibi insanlarin naaşları ,bazı şahsi eşyaları ile birlikte olurdu. Bunun haricinde başka değerli meteryaller yahut define tarzı birseyler konulmazdi.
Ancak burda bazı arkeolojik tecrübeler sonucu, odadan başka bir gizli odaya gecildigi veya cesedin yattığı sedirin altinda yine gizli bir bölümün olduğu ve buralarda bazı antik eserlere rastlanıldığı görülmüştür.
Ayriyeten yatan şahsın inanç gereği şahsi eşyalarinin ve ikon heykel gibi eserlerin mezar soyguncularının eline geçmemesi amacıyla, anıt mezarin yakın cevresinde ayrı bir yere gizlediğide bir vakâdır.
Bu kaya gömütlerinin etrafında, yatan şahsın kutsiyetine binaen farklı mezarlarda olabilir. Bunlar basit kaya mezarlari, sanduka tipi kaya mezarlar yada gömülü halde lahit mezarlar dır.
Genelde bu kadar uzun yazmam, ama böyle güzel eserleri görünce kendimi tutamiyorum.
Selametle

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

esrarengiz2828

Kullanıcı
Geç roma erken Hristiyanlık dönemine ait kaya anıt gömütü.
Anıt mezar olarak da literaturde yer alan bu yapıtlar, kutsal mekanlar olarak dizayn edildikleri ve insanlarin ziyaret edip adak adamaları ve dua etmeleri için gizlenmemişlerdir.
Tabi yüzyıllar içersinde tahrip edilmişlerdir.
Bu gibi anıt mezarlarin içerisinde ya ruhban sınıfına mensup rahip yada yüksek statü sahibi insanlarin naaşları ,bazı şahsi eşyaları ile birlikte olurdu. Bunun haricinde başka değerli meteryaller yahut define tarzı birseyler konulmazdi.
Ancak burda bazı arkeolojik tecrübeler sonucu, odadan başka bir gizli odaya gecildigi veya cesedin yattığı sedirin altinda yine gizli bir bölümün olduğu ve buralarda bazı antik eserlere rastlanıldığı görülmüştür.
Ayriyeten yatan şahsın inanç gereği şahsi eşyalarinin ve ikon heykel gibi eserlerin mezar soyguncularının eline geçmemesi amacıyla, anıt mezarin yakın cevresinde ayrı bir yere gizlediğide bir vakâdır.
Bu kaya gömütlerinin etrafında, yatan şahsın kutsiyetine binaen farklı mezarlarda olabilir. Bunlar basit kaya mezarlari, sanduka tipi kaya mezarlar yada gömülü halde lahit mezarlar dır.
Genelde bu kadar uzun yazmam, ama böyle güzel eserleri görünce kendimi tutamiyorum.
Selametle

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
aynen evden çok anıt mezar demek daha doğru olur ustama katılıyorum güzel şaheser eminimki koruma altındadır burda sade tek tek yaparsan hangi medeniyetlere ev sahipliği yapmış öğrenirsin @metin77 USTAM (Allah1 c.c)nasibini arttıra huzurunu güzelliştirmesi dileğiyle sorunlar gelici geçicidir sen dua et yeter saygı vede sevgilerimle

metin77

Kullanıcı
aynen evden çok anıt mezar demek daha doğru olur ustama katılıyorum güzel şaheser eminimki koruma altındadır burda sade tek tek yaparsan hangi medeniyetlere ev sahipliği yapmış öğrenirsin @metin77 USTAM (Allah1 c.c)nasibini arttıra huzurunu güzelliştirmesi dileğiyle sorunlar gelici geçicidir sen dua et yeter saygı vede sevgilerimle
Allah razi olsun ustam. Odanin altinda yada arkasinda herhangi bir bosluk yoktu. Mezar olmadigi kanisina nasil vardim, kapisi diz boyu yukarida ve agzinda da herhangi bir tahrip yoktu ve mezarlari kaya icine yada toprak altina konur diye biliyorum. Birde 1 km uzaktan bile fark ediliyor. Ilcenin tamami sit alani zaten ama ne kadar korundugunu benden iyi bilirsin.