kaya giriş ve çıkışı

celo

Kullanıcı
arkadaşlar bu kayanın giriş kısmından çıkış kısmına uzunluk en fazla üç dört metre olabilir ama kaya işlemelerinde örneklere baktığımız zaman giriş açılması doğal ama çıkış kısmı olması daha doğrusu arka kısımda bir koltuk kolu yapılarak manzarayı seyretmek için oturak yapıldığını farkettim. aşağısında manzara var izlenebilmesi için ama bu durumda da girişten başlayarak bir kaç tane iç kısımda oymalar yapıldığının sebebi merak uyandırdı. hemen iki üç metre yakınında kendi boyutuna denk başka bir kaya bulunuyor ama o kayanında içeriye uzanan delikleri olsa bile farklı bir özellik gösteriyor. elli metre yukarısında benim haç işareti gibi gördüğüm ama bir kolu eksik oyma ve kim bilir benim farkedemediğim neler var, yakınlarında oyma içinde başka işaret olan son resimdeki yer mevcut. ve son resimde bulunan kayanın altı sulu dere. çok güzel akan oyuk kayaları var ve içilecek kısmıda sadece el konulması amacıyla yerleştirilmiş iki taştan ibaret. bildiğim kadarıyla bu su az olan kaynağına nazaran dere boyunca başka kaynaklardanda besleniyor ve aşağıda değirmen diye bahsedilen koca bir derin yere ulaşıyorsun. devam edersem güvenli hissedemeyeceğimden dolayı yolu orda bitirdim. o zaten bir derin korkutucu görüntüsüyle daha fazla devam etme isteğine izin verecek gibi durmuyordu. bu değirmen çok eski olmalı ve bölge halkının o dereye dair inanılmaz fantastik korku hikayeleri olunca uzak duruldu sanırım. ben çok fazla gitmiş olduğum halde riskli bölgeden uzak durduğumu ve bu dereye ihtiyaç duymuş eski toplum kalıntılarına ait izler taşıyor. ilginç olan ise derenin çok bağlantısı olmasa bile arazi taşlarının yığıldığı ekilen kısımın dışında olan yükselti çökmeye başladı bir kaç yıldır. çöken kısımları incelediğimde basbayağı ev duvarları gibi örme taşların göründüğü deliklerle karşılaştım. höyük gibi bir yer. uzunluk yüz metre civarı ama genişlik kırk metre olabilir en fazla.IMG_0062.JPGIMG_0064.JPGIMG_0054.JPGIMG_0070.JPGIMG_0061.JPG

celo

Kullanıcı
biz de işlem yapmak için değil fikir sahibi olmak için soruyoruz. örneğin ben ıstavrozun bu şeklini göremedim bir yerde daha. anlamı yada şifreleri bana uzak çünkü yıllarca bu ilimle yoğrulmuş insanlar bir tarafa ben ise çok bilmek yerine karşıma çıkınca bilmeyi ve işime yarayacak kadarını öğrenmeyi uygun buldum. işime yarayacak kadarı bile temelden olmayınca boş bir falcılık olduğunu farkettim. bir bölgenin tarihi, o bölgede hüküm sürmüş kültür hakkında her şeyi, jeolojik yapıya az çok hakim olmak gerektiği bile öğrendiğim yeni bilgiler arasında buna ek olarak bitkiler coğrafi yeterlilik gerektiği bir ilim bu ve birisi bulmacayı hazırlarken başkası o bulmacayı çözecek yeterlilikte olmalı. ben o safhaya oldukça uzağım şuan ayrıca ilim dalım aynı değil öğrenci olmaya adayım bu sormama ve yorumlardan bir ders çıkarmama gereken şansı tanıyorsa kullanmakta asla tereddüt etmem, bugün üç konu açtım sordum ve daha açacağım çok fazla konu var. bilgi istemekle gidip kazı yapılmaz ben akılsız hamal değilim saçma sapan bir zahmetle toprağa yer değişimi yapabileceğime inanmayı kabul edemez kimse.

DefineHaritasi

Kullanıcı
Resimlerinle daha iyi sunarsan soru sormaktantan vazgecip dusunduklerimizi aktaririrz hemen
Istavroz gibi dedigin isaret guzel bir isaret
Yol gosterisi tunel/oda gibi veyahut dere catalini temsil eder niteliginde bunu sen arazide oturtacaksin
Z gibi isaretin ayni tarz da yorumluyorum ben tabi magara yakin isaretler ise magaranin icini yoklaman lazim
Diger turlu gene fikir alisverisi yapicaz
Benim aradiklarim da bu tarzda yerlerde goruyorum ki kayaliga baya derin yapilmis giris
Bu isaret oda isareti ve girisi gosteren isaret

IMG_0064.JPG

celo

Kullanıcı
Resimlerinle daha iyi sunarsan soru sormaktantan vazgecip dusunduklerimizi aktaririrz hemen
Istavroz gibi dedigin isaret guzel bir isaret
Yol gosterisi tunel/oda gibi veyahut dere catalini temsil eder niteliginde bunu sen arazide oturtacaksin
Z gibi isaretin ayni tarz da yorumluyorum ben tabi magara yakin isaretler ise magaranin icini yoklaman lazim
Diger turlu gene fikir alisverisi yapicaz
Benim aradiklarim da bu tarzda yerlerde goruyorum ki kayaliga baya derin yapilmis giris
Bu isaret oda isareti ve girisi gosteren isaret
konuyu tartısmak adına yanlış anlaşılmasın diye uzattım çok fazla, öğrenmek amacındayım yanlış anlamayın ben hiç bir bilgim olmadan bu fotoları çektim istediğiniz kalitede açı yakalamam imkansızdı. bir kaç resim daha yüklüyorum umarım önceki görsellerde olan başarısızlığımı telafi etme şansım olur bu şekilde? o kayanın çevresi yakınında bir kaya ve altında bir boşluk var, aşağı manzaranın bir kısmı görünen derenin görünen kısmı bu ancak oturduğunuzda karşıda olan köy görünüyor koltuğa.

celo

Kullanıcı
bunlarda çok az yukarısından çekilen başka kayalar. araları en fazla kırk metre uzaklıktadır
IMG_0060.JPGIMG_0059.JPG

celo

Kullanıcı
son olarak Z işaretinden kastettiğiniz kuru dere mi yoksa sulu dere mi? iki yanında bir kuru bir sulu dere bulunuyor ama sanırım z gibi dolambaçlı yolun olduğu sadece sulu olan dere hatta çok eskiden derin noktalarına girmez korkar insanlar diye değirmen olduğu anlatılır ve efsanevi korku hikayeleri etkisini azaltırdı.

Kader25

Admin
bunlarda çok az yukarısından çekilen başka kayalar. araları en fazla kırk metre uzaklıktadır
Ekli dosyayı görüntüle 21206Ekli dosyayı görüntüle 21205
Bu ikisi ilgiyi hakediyor.
Usulune uygun fotograflama yaparsaniz muhtemel mezar yerini isaretlemek mumkun olabilir.
Kayalarin kendisinde kasa arastirmasi, ve 20 adima kadar da yere gomuk sivri uclu tasi yada sirti bombeli yan yana biri digerinden kucuk olacak kayalari bulmaya ve fotograflamaya gayret edin.
Bunlar magaradan dah guzel ve.daha.kolaydir tespiti.

DefineHaritasi

Kullanıcı
Bakin isareti kendiniz cozdunuz Z derenin kivrimiyla uyusuyor mu oyleyse donus kisimlarini verir cok iyi arastirmak lazim degirmen olan yer ise tam olarak nerede bulunuyor krokilendirmen lazim ne kadar cok bilgi emek o kadar sonuca gitme olasiligimiz artiyor eger varsa dediginiz gibi turlu olaylar olmus olabilir orada ve gece oralarda gezinmemenizi soylerim cunku korumali bolgedir dogruluk payi vardir kuru dere ve sulu dere rast geleceginiz isler olacak hepsi birbirini takip eder bu tarz bolgelerde.
Set gibi duvar yeri.. koltuk.. kaynak.. selale sarlak yerleri vs..

Deli Fırat

USTA
Super Moderatör
Son yüklediğin fotolar mezarlık alanı buna göre araştırın