Kaya Üzerinde Nal Ve Büyükbaş Hayvan Ayak Izleri | Define işaretleri ve anlamları

Kaya Üzerinde Nal Ve Büyükbaş Hayvan Ayak Izleri

burantay

Kullanıcı
Oncelikle selamin aleykum arkadaşlarim, abilerim siteye yeni üye oldum.
İşaretlerle de yeni yeni haşır neşir oluyorum.
Bahsediceğim bölge karadeniz şuanda foto çekme şansim yok maalesef sizinde düşüncelerinizi
almak istiyorum.
Bu at nalı ve hayvan ayak izleri dereye giden yol üzerindeki granit büyük kayalara işlenmiş.
İzler çok yüksekte değil bazen tamamen yolun üzerinde dereye inen bu yol tamamen kayalık bi alan
Ama çok gür ormanla kaplı yolun sonunda dere var derenin karşisinda bir mağara var.
Mağaranin girişi agaçlarla ve yukardan sarkan sarmaşiklarla tamamen kapanmis. Magarayla
İlgili koylerde çeşitli rivayetler var (girenlerin bir daha geri donmedigi gibi çesitli seyler) .
Bir kac metre içeriye girdigimde magara da yarasalar oldugunu gordum gaz çikisi olmadigina kanaat
Getirdim. Ama tek basima daha fazla girmedim. Bu isaretler magarayi gosteriyor olabilirmi ?

Bir de dere kenarinda ki gozlemlerimde bi kaya ya denk geldim magaranin 100 metre yakininda granit
Buyuk bir kaya 4 tarafida acik tepesine dogru 40 cm civarinda bir yuvarlak bolum goze carpiyor sanki
Snradan eklenmis gibi ama kayanin renginde kayayla bu yuvarlagin birlestigi bazi bolumler yosun da
Tutmus fikirleriniz benim için onemli simdiden tesekkurler hayirli cumalar

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
ve aleykümselam,hemşerim öncelikle aramıza hoş geldin.senin de cuman mübarek olsun.
anlatımların görülmeden yorum yapılamayacak,bulgular.
bir kaç oyma türü bulgudan bahsediyorsun. bunların kaya üzerinde bulunduğu yer ve konumları amacını ve yönünü anlamak için önemlidir. sonra nala benzer ,farklı bir tür olabilir. hayvan ayak izi ,basışına göre yönünüde verecek. eğer keçi izine benzetiyorsan,zaten karşılığı kayalıklarda olur. daha büyükte olsa yine yakın bir yerdedir. mağarayla ilgisi olmaz.
havalar müsait olunca, bu alanı geniş açılı güzel fotolarsan ,inşaallah,ustalarımızla birlikte konunu açıklığa kavuştururuz. sağlıcakla.

burantay

Kullanıcı
ve aleykümselam,hemşerim öncelikle aramıza hoş geldin.senin de cuman mübarek olsun.
anlatımların görülmeden yorum yapılamayacak,bulgular.
bir kaç oyma türü bulgudan bahsediyorsun. bunların kaya üzerinde bulunduğu yer ve konumları amacını ve yönünü anlamak için önemlidir. sonra nala benzer ,farklı bir tür olabilir. hayvan ayak izi ,basışına göre yönünüde verecek. eğer keçi izine benzetiyorsan,zaten karşılığı kayalıklarda olur. daha büyükte olsa yine yakın bir yerdedir. mağarayla ilgisi olmaz.
havalar müsait olunca, bu alanı geniş açılı güzel fotolarsan ,inşaallah,ustalarımızla birlikte konunu açıklığa kavuştururuz. sağlıcakla.

Sağolun hocam aciklamaniz icin yakin bir dönemde fotograflamaya calisicam.

Meltun

Kullanıcı
Sn;burantay
Bahse konu bölgeye tekrar gittiğinizde nal dediğiniz işaretin üzerinde ki çivi sayıları ile yakınlarında daha küçük bir nal işareti varmı? Araştırırsanız konunuz sonuca küçük nal işeretinden ulaşır.Saygılarımla

burantay

Kullanıcı
Sn;burantay
Bahse konu bölgeye tekrar gittiğinizde nal dediğiniz işaretin üzerinde ki çivi sayıları ile yakınlarında daha küçük bir nal işareti varmı? Araştırırsanız konunuz sonuca küçük nal işeretinden ulaşır.Saygılarımla

Hocam nal izlerinde civi izi görmedim ya da dikkat etmedim. Ama bazi yerde ki nal izleri büyük biraz ilerisinde küçük nal izleri mevcut. Bu siteden baya birsey ogrendim sayenizde, dogal gelen bazi isaretlerin ne oldugunu az cok anlamaya basladim. İsaretlerin oldugu bolge kaya mezarlarinin cok oldugu bir bolgeymis antik bir yerlesim bolgesine yakin.

komana

Ali Doğan Usta
Kullanıcı
Aleyküm Selam
Hayırlı Cumalar
Ustalarımiz işaretler hakkında yeterli bilgiler vermişler.
Ben sadece mağara hususunda sizi uyarmak istedim. Tek başınıza girmeyin, söylentileri kulak ardı etmemek lazım, Labirent gibi tüneller veya tuzaklar olabilir. Yeterli tecrübe ve donanıma sahip olmayanlar bu tip yerlerde çok sıkıntı yaşayabilir.
Selametle

ÇALKAYA 28

Document/Belge/Usta
Kullanıcı
nalı bulduysan hayırlı olsun ama resim lazım nalmı yoksa yuvarlak oymamı bilelim bazen yuvarlak oymayada nal diyorlar nalı işin basittir

burantay

Kullanıcı
Aleyküm Selam
Hayırlı Cumalar
Ustalarımiz işaretler hakkında yeterli bilgiler vermişler.
Ben sadece mağara hususunda sizi uyarmak istedim. Tek başınıza girmeyin, söylentileri kulak ardı etmemek lazım, Labirent gibi tüneller veya tuzaklar olabilir. Yeterli tecrübe ve donanıma sahip olmayanlar bu tip yerlerde çok sıkıntı yaşayabilir.
Selametle

Hocam tavsiyeniz icin tesekkurler. Bende bilincsiz ve donanimsiz bir bicimde oldugum icin girmedim. Magaranin agizini gorus mesafemde birakarak bir kac metre iceriyi inceledim. Koyluler genellikle megaradan uzak duruyorlar zaten.