Kimdir Bu Kuran Tefsircisi Edip Yüksel

Kafkaslı

Vip Üye
eeEdip Yüksel kimdir Dikkat Mumsema 1957 'de Molla Sadrettin'in (ö.2004) Oğlu olarak Bitlis'te doğdu. İstanbul Akıncılar Derneği bünyesinde Etkinlikler'de bulundu. 12 Eylül'den sonra yargılandı. 1 Temmuz 1986'da kutsal olduğu iddia edilen 19 sayısıyla ilgili özel vahy aldığını iddia etti.Düşünceleri nedeniyle kendini sıkışmış hissettiğini öne sürerek ülkesini terk etti, ABD'ye göçtü. Allah'ın elçisi olduğunu iddia eden Reşad Halife'nin öğrencisi oldu. Reformist görüşleri üzerine birçok kitap yazdı. Türkiye'de çeşitli tartışma programlarına katıldı. Hukuk alanında doktora yapan Yüksel evli ve iki erkek çocuğu sahibidir.
Temel Görüşleri

Dini Tek kaynak Kur'an'dır. Hadis ve Sünnet dinde esas alınmamalıdır.

(Sanki Hadisler ve Sünnetler .Kurandan bağımsızlarmışta )

Kur'an'ı koruyan sistem 19 Mucizesi olarak savunduğu kodlamadır. (Sapık düşüncelerden biri)

Hazreti Muhammed Son resul değildir. Son nebidir. (Ehl-i sünnet inancında hem son Resul Hem de Son Nebi'dir .Zaten Kuran'da hiçbir zaman Resul geçen cümlede ''gelecek zaman'' yok geniş ve geçmiş zaman var)

Kadınlar başlarını örtmek zorunda değillerdir.

(Nur suresinde ki kesin emir inkar ediliyor)

Domuzun sadece eti haramdır, yağı yenilebilir. (Eti haram olan birşeyin Yağı nasıl haram olmaz anlamak güç .Ette yağ yok mu ? Yağsız ette Yağ yok mu ?)

Namaz günde 5 Vakit değil, 3 Vakittir. (Sünneti inkar edenin bunu söylemesi kadar doğal birşey yok heuheu)

Hacc'ı birkaç günde yapmak şart değildir, 4 ay içinde yapılabilir. (Bunu kuran'ın hangi ayeti ile savunacağı merak konusu acaba bu emir kuran'da yazıyor mudur ?)

SKANDAL

16.12.2000 akşamı Kanal 6 TV'de yayınlanan Ceviz Kabuğu programında konuklardan Edip Yüksel, iki ilahiyatçı ile tartıştı. Edip Yüksel, Reşat Halife olarak tanınan kişinin Kuran'daki Tevbe suresinin son iki ayetinin orijinal Kuran'a sonradan eklendiği tezini vurguladı.

Ama bir süre sonra baklayı ağzından çıkartıyor ve “bu 19 şifresine uymadığı için, Tevbe Sûresi’nin son iki ayetinin Kur’an’da olmadığını” söylüyor. Bununla da yetinmiyor, Hz. Peygamber Efendimizin bütün hadislerini reddediyor. “19 rakamına uymadığı için!”

Kur’an ayetlerinin bir kısmını anında inkar eden bu adam, müsteşriklerin yüzlerce yıldan beri yapamadığını bir kalemde yapıyor. Hadisleri de, bazı ayetleri de reddediyor.

Şu ilginç benzerliğe bakın ki; Edip Yüksel “Kur’an’da 19 mucizesi var” diye yola çıkıp “bütün hadisleri ve bazı ayetleri” inkar ediyordu, Ömer Çelakıl da “Kur’an’ın şifresini buldum” diyerek “Tevrat’ın bozulmadığı” sonucuna varıyordu! Çok zeki bir insandı ama Babası Sadrettin Yüksel Hocaefendi Oğlunun "Mürted" kafir olduğuna fetva vermiştir

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye
Molla Sadrettin çok değerli bir insan
Nasıl oluyor da böyle bir evlat türüyor ilginç
Gerçi Fatih camii avlusunda Şehit edilen
Metin Yüksel de molla Sadrettin in oğludur
Paylaşım için sağ ol ustam

MURATS44

Kullanıcı
İslamı bozmak ve gelecek nesiller üzerinde giderek azalan islami bilgileri yanlış ve bilinçli bir şekilde bozmak isteyenler ülkemizde bol bol var.
Daha önce burda aynı şekilde hadis ve tefsir düşmanlığı yapan bir zat vardı. amaçları belli. Her ne hikmetse hadisler üzerinde büyük bir düşmanlık ve karşı duruşları vardı. Hadisler hayatımızın olmazsa olmazlarıdır. Kuranı kerimin ahlakını bize en güzel öğreten Peygamber Efendimizdir ki, O'nu hayatımızdan dışlayamayız.

bunun tersini söyleyen cahil ve gafil kafalara itibar edilmemeli , kimliği her ne olursa olsun dikkate alınmamalıdır. Göz göre göre kuranı değiştirmeye çalışırlarken gele ek nesillerin bu yanlış bilgilerle doldurulmasına da fırsat vermemeliyiz.

Kafkaslı

Vip Üye
esselamünaleykum
cesur 58 kardeşimizin idolü bu edip yüksel ben bu sitede olduğum süretce banlanmadığım süretce kimse sapık fikirlerini empoze edemez inşallah

benzernick

Kullanıcı
hattap kardeş biraz frene bas, edip yükselin mürted olduğunu bizzat babası molla sadreddin söylüyor,ve katli vaciptir diyor, ilim ehli bir zattır,fetvalarına güveniriz,lakin cesur 58 idolünün edip yüksel olduğuna dair bir beyanını duymadım,belliki sende mütmain değilsinki kardeş diye hitab ediyorsun ,dikkat etmek lazım kendi imanımızın selameti için,bir hadiste Allahın resulü şöyle buyuruyor kim bir şahsı küfürle itham ederse o söz o kişiye gider onda o vasfı bulamazsa sahibine geri döner,bu hadisin kaynağını hatırlayamadım lakin sağlam bir hadis olduğunu biliyorum, Allah muhafaza bütün amellerimiz boşa gider,ben cesur58 direk inkar değilde tevile gittiğini gördüm bu da biliyorsun küfürden kurtarır,Allh cc en iyisini bilir.

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni
esselamünaleykum
cesur 58 kardeşimizin idolü bu edip yüksel ben bu sitede olduğum süretce banlanmadığım süretce kimse sapık fikirlerini empoze edemez inşallah

kötü zan dan Allaha sığınalım inş. kimin nerden ne okudugunu kimin nerden nasıl geldiğini kimin kime ne konuşturdugunu Allah bilirde biz bilemeyiz.
daha evvelde yazdım, kimseyi koruma ve kayırma derdinde değilim, özellikle din konusunda öğretici ve aydınlatıcı tavır sergilemeyi severim kabul ederim.
sen fasıksın deyip kenara atmak yerine fasık olmasını engelleyecek konuları anlatmayı tercih ederim, kabul etmez ise Allah ve onun arasında olan bir husustur.
olurya kimin isabet edeceği bellimi olur, 73 fırka olayını hatırlatmak isterim.

hattap kardeş biraz frene bas, edip yükselin mürted olduğunu bizzat babası molla sadreddin söylüyor,ve katli vaciptir diyor, ilim ehli bir zattır,fetvalarına güveniriz,lakin cesur 58 idolünün edip yüksel olduğuna dair bir beyanını duymadım,belliki sende mütmain değilsinki kardeş diye hitab ediyorsun ,dikkat etmek lazım kendi imanımızın selameti için,bir hadiste Allahın resulü şöyle buyuruyor kim bir şahsı küfürle itham ederse o söz o kişiye gider onda o vasfı bulamazsa sahibine geri döner,bu hadisin kaynağını hatırlayamadım lakin sağlam bir hadis olduğunu biliyorum, Allah muhafaza bütün amellerimiz boşa gider,ben cesur58 direk inkar değilde tevile gittiğini gördüm bu da biliyorsun küfürden kurtarır,Allh cc en iyisini bilir.

yazdığın hadisin kafirlik ile değilde, beddua ile oldugunu anımsıyorum. araştırmakta fayda var.
lakin özü olarak tavrın ve yaklaşımın çok hoş, Allah mübarek etsin inş.

benzernick

Kullanıcı
üstad iyi dileklerin için teşekkür ederiz,okuduğum yazıdan iki şeyin açıklığa kavuşturulması kanatindeyim ikiside önemli kavramlar,birincisi, fasıklık ,fasıklık kuran da iki manada kullanılır birincisi kafirlik bu maide suresinde geçer kanun koymayla ilgil,kim Allahın indirdiğiyle hüküm etmezse fasıkların ta kendisidir.önündeki ayette maide 44 te aynı şey için kafirlerin ta kendisidir diyor,diğer bir ayet hucurat suresinde geçiyor,ey iman edenler size bir fasık haber getirirse,,,.bu günahkar Müslüman anlamında,bu ayeti daha önce yazan şahıs bu manada yazmıştır,o konuya girmek istemiyorum bahsi geçincede hakkaten üzülüyorum,diğer mesele hadis konusuna gelirsek belki duayla ilgilide buna benzer bir hadis olabilir bilemiyorum,lakin benim yazdığım hadis itikatla ilgili kullanılan meşhur bir hadistir ben bunun kaynağını size getiricem inşallah,

Kafkaslı

Vip Üye
esselamünaleykum
hattabım her halde benim konuyu okumamışın
edip yüksele mürted deyil demedikki
yorumunu biraz aydınlatırsan memnun olurum dini inkar etmediği süretce her müslüman kardeşimizdir
ikincisi edip yükselin tefsirinden kopya yapıyor biraz incelersen sende anlarsın

bahsettiğin o hadis
“Hiç kimse, başka bir kişiye fasık (yoldan çıkmış sapmış) diye söz atamaz, kafir diyemez. Eğer fasık dediği kimse fasık, kafir dediği kimse de kafir değilse, bu sıfatlar muhakkak onları söyleyen kimseye döner.” (Buhari,Edeb,44)

benzernick

Kullanıcı
Allah razı olsun ben sizin dediğiniz gibi anlamışım,edip yükselin mürted olduğunu babası molla sadreddin söylyor bizde onun ilmine saygı duyuyoruz demiştik,benim yazdığım hadisin tam karşılığı,Buhari edep 73 Müslim iman111 Tirmizi iman16 fasıklıkla ilgili ayet Maide 47