Kırmızı cıva varmı idi yokmu idi ......... | Define işaretleri ve anlamları

Kırmızı cıva varmı idi yokmu idi .........

cantar

Vip Üye
BİR DÖNEM VARDI YOKTU TARTIŞMALARINA SEBEP OLAN KIRMIZI CIVA.........

Kayseri'de ele geçirilen roket başlığına benzer maddenin içindeki sıvı Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nun da aralarında bulunduğu 6 kurum tarafından incelendi. Esrarengiz maddenin içindeki sıvı, dünyada ender bulunan litresi 1 milyon dolara satılan kırmızı cıva çıktı.

LİTRESİ 1 MİLYON DOLAR

Kayseri'de polisin bir araçta ele geçirdiği roket başlığı ve içerisindeki sıvıyla ilgili inceleme tamamlandı. Roket başlığındaki sıvının litresi 1 milyon dolara satılan kırmızı cıva olduğu öğrenildi. Ural dağlarının yüksek noktalarında bulunan ender bir madde olan kırmızı cıvanın patlama şiddetinin çok güçlü olduğu kaydedildi.

6 KURUM İNCELEDİ

Söz konusu başlık ve sıvıyla ilgili olarak Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) başta olmak üzere 6 kurum tarafından inceleme yapıldı. Bugün'ün haberine göre, yapılan incelemelerin ardından cismin, roket başlığı içerisindeki sıvının kırmızı cıva olduğu öğrenildi. Öte yandan yapılan incelemelerin ardından otomobilde bulunan biri Suriye uyruklu 3 kişinin dolandırıcı çıktığı, araçta roket başlığı ve yabancı cisim bulundurdukları gerekçesiyle tutuklandıkları belirtildi.

FÜZEDE KULLANILIYOR

Kırmızı cıva, füze başlıkları veya kıtalar arası roket sistemlerinde dengeleyici olarak kullanılıyor. Hidrojen bombalarının, atoma gerek olmadan kırmızı cıva ile patlatılabileceği belirtiliyor.

OLAYIN GEÇMİŞİ

21 Eylül Cumartesi günü Kayseri polisinin Kayseri-Malatya Karayolu'nda yaptığı kontrol sırasında durumundan şüphelenilen bir araç durduruldu. Araçta bulunan üç kişinin kimlik sorgusunu yapan ekipler, birinin Suriye vatandaşı olması üzerine şahıslardan şüphelendi. Bunun üzerine araçta arama yapıldı. İçerisinde sıvı olduğu belirlenen roket başlığına benzeyen cisim bulundu.

SIVININ NE OLDUĞU TESPİT EDİLEMEDİ

Polisin cisimden şüphelenmesi üzerine ilk olarak olay yerine Kayseri İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekipleri çağrıldı. Ekipler ilk incelemede cismin içindeki sıvının ne olduğunu tespit edemedi. Daha sonra Kayseri'ye gelen Ankara İl Afet ve Acil Yardım Müdürlüğü ekipleri cisim üzerinde radyoaktif ölçüm yaptı. Her hangi bir radyasyon bulgusuna rastlamadı.

TÜRKİYE ATOM ENERJİSİ KURUMU'NDAN EKİP İSTENDİ

Sıvının tespiti amacıyla İçişleri Bakanlığı'na yapılan bilgilendirme ile birlikte Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'ndan ekip istendi. Kurum yetkilisi Dr. Halil Demirel inceleme yaptı. Demirel, incelemede cisimle ilgili olarak radyoaktif veya nükleer bir bulguya rastlamadıklarını, yapılan ölçümlerde de bunun tespit edildiğini duyurdu.

GENELKURMAY BAŞKANLIĞI'NDAN DA UZMAN EKİP ÇAĞIRILDI

Son olarak Genelkurmay Başkanlığı'na bağlı kimyasal ve biyolojik silahlarla ilgili konularından uzman ekip çağrıldı. Genelkurmay Başkanlığına bağlı, 6 ilden gelen 10 kişilik ekip, gece geç saatlerde Kayseri'de toplandı. Özel kıyafetler giyen ekip, araçtaki cisimle ilgili inceleme yaptı. Cismin Ankara'ya götürülmesi noktasında bazı testler yapıldı. Su içerisinde bekletilen, röntgeni çekilen, x-ray cihazından geçirilen ve bomba olup olmadığı ile ilgili incelemeler yapan ekip, cismin taşınmasından dolayı bir sorun olmayacağı kararına vardı.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan gelen ekibin incelemesi tamamlandıktan sonra cisim Türkiye Atom Enerjisi Kurumu yetkilisi Dr. Halil Demirel'e teslim edildi. Demirel, cismi önce sızdırmaz naylon poşet ve sonrasında özel kabın içerisine koydu. Aracın bagajına yerleştirilen cisim, Kayseri Emniyet Müdürlüğü tarafından tahsis edilen özel eskort araçla birlikte Ankara'ya gönderildi.

BİRİ SURİYELİ 3 ZANLI, NÖBETÇİ MAHKEMECE TUTUKLANDI

Kayseri'de polisin durdurduğu araçta metal cisim bulunmasına ilişkin gözaltına alınan biri Suriyeli 3 kişi, çıkarıldıkları nöbetçi mahkemece tutuklandı.

Kayseri-Malatya karayolunun 25. kilometresinde önceki gün uygulama yapan polis ekiplerince durdurulan hafif ticari araçta metal bir cisim bulunması üzerine gözaltına alınan A.Ç, F.T. ve Suriyeli A.S, savcılıktaki ifadelerinin ardından "kaçakçılık ile tehlikeli ve yasak madde bulundurmak" suçundan nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Zanlılar, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

MURATS44

Kullanıcı
Cevap: Kırmızı cıva varmı idi yokmu idi .........

Kesin suriye istihbaratından biri. Ruslardan alıp suriyeye götürmek istediler.

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı

siyah beyaz GRUNDIG var ise ...

var :p :p

MURATS44

Kullanıcı

bir zamanlar öyle bir laf vardı. Hatta iyi paraya toplatılıyor diye de bir efsane vardı. Basit bir tv de bu kadar pahalı bir maddenin kullanılması biraz tuhaf. Bence tv ile alakası yok. Bulunmayan bir maddeyi tv yapımında mı kullanacaklar :)

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı

bir zamanlar öyle bir laf vardı. Hatta iyi paraya toplatılıyor diye de bir efsane vardı. Basit bir tv de bu kadar pahalı bir maddenin kullanılması biraz tuhaf. Bence tv ile alakası yok. Bulunmayan bir maddeyi tv yapımında mı kullanacaklar :)

o zaman sen böyle bir tv bulursan bana ver. nasılsa onun içine koymazlar

MURATS44

Kullanıcı

:) O efsana çıktığı zaman olsaydı verirdim. Eskiciye sattım 10 liralık basket topu parasına. Üstelik içinide sökmüştüm en küçük vidasına kadar. Kablo ve küçük plaketlerden başka birşey yoktu. Emin ol öyle bişey yok. sadece efsane :

şahin

Kullanıcı

:) O efsana çıktığı zaman olsaydı verirdim. Eskiciye sattım 10 liralık basket topu parasına. Üstelik içinide sökmüştüm en küçük vidasına kadar. Kablo ve küçük plaketlerden başka birşey yoktu. Emin ol öyle bişey yok. sadece efsane :

1) eski grundiğ önden istasyon araması yaparken içi sıvı dolu sıkalası olan modelınde arama sevıyesını gösteren gösterge içinde kırmızı cıva vardır.
alman malıdır bu ürün türkıyeye cok eskiden belirli kesımlerde eletrık varken ıtal edılen urundur.

2) alman malı lüküslerde gaz hava basarak gazın yanma tribunune gitmesi saglanır bu basıncı ölcen ıskala göstergenin içindede kırmızı cıvalı olanları vardır.

kullanım allarını az çok araşdırmıs yorumcu ustalar.

rivayetlere göre bazı zengınler genclesmek içik beli dozda vurulurmus.
iletisimi durdurur. denedi.dogrudur.
otomatık saatlerı durdurur. denedi. dogrudur.

yıne rıvayetlere göre rusyada üretilmişdir. dogaya verdigi zarar cok agır oldugu için üretimden kaldırıldıgı söylenir. ne derece dogrudur yakalanan miktara göre inandırıcı gelmedi. demekki hala üretiliyor.

MURATS44

Kullanıcı

Aynı cıv mı acaba? Kırmızı civa termometrelerde de var. Heryerde bulunabilecek bir cıva.Okullarda her sınıfta var olduğuna göre aynı maldde oldu biraz karışık. kilogramı 1 milyon dolar. Peki bunu tv veya termometrelerde kullanacak kim olabilir?

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı

murat arkadaşım. bu kırmızı civa hakkında ne kadarlık bir araştırman yada nasıl bir mazin var bilemiyorum ama sen bu kırmızı civayı gayet iyi biliyorsun sanırım. ben kendim az çok bişeyler öğrendim k. civa hakkında ama galiba ben yanlış öğrendim heralde. sen bizden, hepimizden iyi öğrenmişsin bunu galiba.

bu kırmızı civayı definecilikte de kullanıyolarmış murat arkadaşım doğrumu?
ne iş için kullanıyolar bu kırmızı civayı ustam? ne fonksiyonu var civanın? olursa ne olur olmazsa ne olur define ararken?

termometredeki civa ile tv deki k. civanın bir farkı varmı? yokmu?

birini 5 liraya satıyorlar. diğerini millet arıyor bulamıyor? neden ki acaba?

şahin

Kullanıcı

murats44 termometredeki cıvaya cep telını yaklasdır ara bakalım bozuyormu yada otomatık saatı yaklaşdır durduruyormu. termometredeki cıvayı görunur kılmak için içine kırmızı boya yada katkı katıyorlar.

adı kırmızı cıva olarak anılsada benim gördügüm alman malı bir lüküsde (eski gazlı aydınlatma aracı) idi. kırmızı densede acık kırmızı tonda ve arkasında gösterge yazıları okunacak kadar da seffafdı.

bu lüksü çok aradılar tv adı gecen tv yide. öyleki günde 10 kişi soruyordu.

aynı kervana bir arkadaşımda katılmışdı. yaylada yaşlı bir amcada anlatılan özellıklere haiz bir lüküs buldu yanlız emmi lüksü dede yadigarı dıye vermedi. ogluna getirtiler. izinsiz şekilde. kahveye geldi lüküs cep telleri denediler hat düşmez bir cazırtı cuzurtu.. saatle denediler lüküse yaklasdırınca durdu. alıcıyı aradılar. alıcı geldı lüküsü görunce yok o degıl yok içinde az var kıvırmaya basladı. anlaşmaya göre 5.000 tl alacakmış. az var falan derken sen dedıgıne almıyormusun dıye sorudu mal sahıbının oglu yok dedı. ozaman bende vermıyorum dedı ve alıcı gıttı. sonra alıcı arasada iş işden geçtı lüküsün gaz göstergesini kırıp cıvayı sokaga saldılar. işin enterasanı mahallenın en zengının tüccarının evıne dogru yürüdü gitti cıva.

harbici usta
unutmayalımkı dedelerimiz define aramalarında cıva kullandı (osmanlı) sanırım sorunun yanıtını bu konuyu bulup arasdırısan daha net ulasırsın.

cıva demişken eski kulagı kesiklerden bir arkadaşda yeşil cıvayı kurumasını isdedigin bir göle dök sabaha göl kalmaz iddiasında bulundu. ne derce aslı var merak edip araşdırmadım. gölelri severim kurumasınlar.

Son düzenleme: