Kum | Define Mekanı- Define işaretleri

Kum

menderes1278

Üye
Kullanıcı
Katılım
21 Eylül 2011
Mesajlar
130
Beğeni
4
Kum; silisli kütlelerin, kayaların, doğal etkenlerle parçalanarak ufalanmasından ya da kayaların parçalanmasıyla oluşan, genellikle kuvars esaslı granüler malzemedir.
Çapı 0.06 - 2 mm arasındadır. Daha küçük parçacığı olan, mil ise, 0.0625 mm ile 0.004 mm arasındadır.
Kum, kuru veya doygun halde kohezyonsuzdur, ancak rutubetli halde belirgin bir kohezyonu vardır.

SEM'de çekilmiş kum taneleriSiyah kum ve taş taneleriKum kaleleriWikimedia Commons'ta Kum ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.


kum kile göre büyük ebattadır,bu yüzden kile göre daha çok yüzey işgal eder. kum toprak yapısında çatı vazifesi görür. hava ve suyun dolaşımını kolaylaştırır
Kum ince bölünmüş kayaç ve mineral parçacıklardan oluşmuş doğal bir taneli malzemye denir. Jeologlar tarafından kullanıldığı gibi, kum parçacıkları 0.0625mm (ya da 1 / 16 mm veya 62.5 mikrometre) 2 milimetreye kadar çap aralığında. Bu aralığın büyüklüğü bir birey parçacık bir kum tanesi denir. Amerika Birleşik Devletleri'nde, kum sık büyüklüğüne göre beş alt kategoriye ayrılır: -, ince kum çok ince kum (⅛ mm çapında 1 / 16) (⅛ mm - ¼ mm), orta kum (¼ mm - ½ mm) , kum (½ mm - 1 mm) kaba ve çok kaba kum (1 mm - 2 mm). Bu ölçülerin Krumbein phi ölçekli dayalı olduğu mm büyüklükte Φ =-log tabanı 2 boyutu. Bu ölçekte, kum Φ değeri tam sayı de alt kategoriler arasında bölünmeler ile, 4 -1 arasında değişir.
Bileşenleri ]

kum kompozisyon yerel kaya kaynakları ve şartlarına bağlı olarak çok değişkendir. tropikal ve subtropikal kıyı ayarlarında bulunan parlak beyaz kum ve kireçtaşı aşınmış vardır.. Arkoz bir kum veya kumtaşı önemli feldispat içeriği, ayrışma ve erozyon (genellikle yakınlardaki) granitik kaya kütlesi ile elde edilir. Bazı kum manyetit, klorit, glokonit veya alçı içerir. Kumları manyetit zengin olarak volkanik bazalt ve obsidiyen elde kumları olan, siyah renkli, koyu vardır. yüksek olivin içeren bazalt (lav) türetilen kumları gibi Klorit-glokonit taşıyan kumları, genellikle yeşil renkli vardır. Birçok kumları, özellikle de derin bir sarı renk veren kum kuvars kristallerinin içinde demir safsızlıkları var, Güney Avrupa'da yaygın olarak bulundu. bazı alanlarda Kum mevduat granatların ve bazı küçük taşlar gibi diğer dirençli mineraller içerir.
Ortamlar ]

Kum, rüzgar ve su ile taşınır . Nebraska, ABD Platte Nehri gibi Kum yataklı nehir, kumlu yatak var. büyük malzeme genellikle rüzgarda hareketsiz çünkü Dunes, diğer taraftan, kum ve çöl ortamlarında belirgin coğrafi özelliğidir.
]

Bireysel tanelerinin çalışma kökeni ve tahıl taşımacılığı tür olarak çok tarihsel bilgileri açığa çıkartabilir. Son zamanlarda granit veya gnays kuvars kristallerinde yıpranmış olan kuvars kumu açısal olacaktır. su veya rüzgar tarafından uzun mesafeler taşınması Kum tahıl yüzeyinde karakteristik aşınma desenleri ile, yuvarlanır. Çöl kumu genellikle yuvarlanır. Bir hobi olarak kum toplamak İnsanlar arenophiles olarak bilinir. kumlu ortamlarda gelişirler
 
Üst