kurşun dökülmüş kaya | Sayfa 2 | Define işaretleri ve anlamları

kurşun dökülmüş kaya

GÜLBAHÇELi

USTA
Super Moderatör
Arkadaşlar ben ana kaya uzerine çakılmış kurşun mühür buldum .şuan elimde mührün üst kısmı 50 kuruş kadar yerinden çıkarttım zedelemeden buraya bunu nasıl cakmislar kurşun eğilir diye düşünüp duruyordum.kirinca meydana çıktı önce deliği delmisler kayaya sonra Horasan harciyla içine yerleştirmişler mührün 5 santim kayaya girmiş kısmı var bu işaret nedir isteyene fotoğraf atarım ne anlama gelir
birincisi kurşun çakılmaz çünkü çok yumuşak olduğu için kurşun çabuk erir eritip dökmüşlerdir ikinciside mühürler genelde iki türlü olur özel kişi veya kurumların mühürleri birde kese mühürleri bir eşya gönderilirken kesenin ağzı bağlanır kurşunla mühürlenirdi eskiden açılıp bakılmasın diye arazide çokca bulunur bu mühürlerden üzerinde işaret yazı veya resimli olanları vardır seninki kayada nasıl bir mühür resmini atta bakalım

MAVRAN

Super Moderatör
Kardeşim öncelikle aramıza hoşgeldin, hayırlı olur inşallah.
Konunuza dönecek olursak anladığım elinde resim yok o zaman kurşunu bulduğunuz kayayı bize biraz anlatın.
Veya şunu sorayım Kaya'nın 4 tarafını kontrol edin. Mezar veya farklı bir amaç için mühürlenmiş olabilir. Bazen kurşun üzerine Horasan sıva yaptıkları görülmüştür kurşunun görülmemesi için lütfen bunu dikkate alarak yeniden yerde kontrol yapınız. Gittiğinizde resim çekerseniz iyi olur kanaatindeyim.
Selamlar.

metin009

Kullanıcı
Merhaba arkadaşlar yerin bir buçuk metre altında iki tane dikdörtgen kaya cikti bir karış kalınlığında iki metreye yakın uzunluğu 50 santim genişliği var her ikisininde dört köşesinde yuvarlak delinip içine aşağıya kadar kurşun dökülmüş. Alandan parça mermerler sütunlar üç basamaklu merdiven çıktı,taşların çıktığı alanında üzerinde komple kül ile kaplıydı.

GÜLBAHÇELi

USTA
Super Moderatör
Merhaba arkadaşlar yerin bir buçuk metre altında iki tane dikdörtgen kaya cikti bir karış kalınlığında iki metreye yakın uzunluğu 50 santim genişliği var her ikisininde dört köşesinde yuvarlak delinip içine aşağıya kadar kurşun dökülmüş. Alandan parça mermerler sütunlar üç basamaklu merdiven çıktı,taşların çıktığı alanında üzerinde komple kül ile kaplıydı.
arkadaşım elinde resimler varsa yeni konu aç görelim neymiş ordan sonra yorumlar yapılır

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
Bu tür hususlarda kendinize ait konu açarak talepte bulunun. Eski kapanmış konuları hortlatmaya gerek yok. Konu olarak açın görselinizi ekleyin ustalar da fikri beyan da bulunsunlar. Selametle