Lâilâhe İllallah | Define işaretleri ve anlamları

Lâilâhe İllallah

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin
Lâilâhe İllallah Allah (c.c)’ın Kalesidir

“Lâilâhe illallah” Mevla’yı birlemektir. Allah’ı zikretmenin en üstün olanı, bu tevhid kelimesini tam bir kalp huzuru ile tekrarlamaktır. Nitekim hadis-i şerifte “Zikrin en üstünü Lâilâhe illallah’tır.” buyrulmuştur. O’na devam eden Mevlâ’nın koruyucu kalesine sığınmış ve iki âlemde de her türlü korku ve tehlikeden kurtulmuştur. Lâilâhe illallah, Allah (c.c)’ın kalesidir. Oraya sığınan azaptan emin olur. Gerçekten o kişi, ebedi devleti ve bitip tükenmez nimeti kazanmıştır. Bu sağlam kaleden uzak kalan ise ebedi bedbahtlığa ve tükenmez azap yoluna girmiştir. Allah’ım! Bizi o sağlam kalene dahil et!

Ya Rab! Sana hamd etmek, övgüler sunmak haddim değil. Ancak sen kendini layıkıyla övebilirsin. Seni tevhid edeyim derken “L┠diyerek açtım ağzımı da bir lokma eyledi iki cihanı o ejderha. Zira nurun “ill┠nın mesnedinden aşikar oldu da örttü bütün âlemin yüzünü “L┠peçesi. Sen “Vâcibül vücûd” ile yaratıklar hep yok oldu. Öyle bir güneşsin ki, bu görünenler hep senin zerrelerindir. Haddim ne, ben kimim ve benim itaatim nedir ki? Sensin bana sürekli güvenlik ve yaslanılabilir olan. Gafleti benliğimden sil ve beni hayalden kurtar. Öyle ki, gönül bir nefes olsun senden ayrılmasın. Bu gönül kapısını aşk dünyasına aç, ey Rabbim! Kulunu cezbeyle de aşina kıl..

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni
Cevap: Lâilâhe İllallah

selamunaleykum

eline saglık lacıvert ustam.saygılar.

La İlahe İllallah kelimesi dinin aslıdır. Allah-u Teâlâ kâfirle mümini birbirinden bu kelimeyle ayırt etmiştir. Bütün rasuller, kavimlerini bu kelimeye davet etmiş; tüm kitaplar bu kelimeyi açıklamak için inmiş; cinler ve insanlar yine bu kelime için yaratılmıştır.
İnsanlığın atası Âdem (Aleyhisselam) neslinden gelen insanları bu kelimeye davet etti ve onun üzerinde yürüdü. Sonra Nuh (Aleyhisselam)’ın kavminde tarihte ilk kez şirk meydana geldi. Allah-u Teâlâ da Nuh (Aleyhisselam)’ı kavmine La ilahe illallahı tebliğ etmesi için gönderdi ve onlara:
Ey kavmim! Allah’a kulluk edin! Sizin için ondan başka ilah yoktur” demesini emretti.
Araf 58, 59, 65, 73, Hud 50, 61, 84, Müminun 23, 32
Nuh (Aleyhisselam)’dan sonra Hud, Salih, İbrahim, Lut, Şuayb ve diğer resuller ümmetlerini aynı minval üzere Allah’ı birlemeye, O’na karşı samimi olmaya ve O’nun gayrına ibadeti terk etmeye davet ettiler.
Allah (Azze ve Celle), Nebimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i de bu kelimeyle gönderdi.
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) kavmine şöyle buyurdu:
“Ey kavmim! La ilahe illallah deyin kurtuluşa erin”
İbni Hibban 6257
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) insanlara, ibadeti sadece Allah’a halis kılıp ibadetlerle Allah’ı birlemelerini, babalarının ve geçmişlerinin yaptığı heykellere, ağaçlara ve taşlara tapınma gibi Allah’a şirk olan fiilleri terk etmelerini söyledi. Müşrikler bunu reddederek:
“İlahları bir tek ilah mı yaptı? Bu cidden tuhaf bir şeydir.” Sa’d 5 dediler.
Çünkü onlar heykel vb. şeylere kurban kesmeye; onlara adak adayıp ibadet etmeye alıştıkları için bu kelimeyi reddediyor, kabul etmiyorlardı. Zira bu kelime Allah’tan başka ilahların ilahlığını reddediyordu. Allah-u Teâlâ bu durumu Saffat Suresinde şöyle açıklamaktadır:
“Onlara: Allah’tan başka ilah yoktur! dendiği zaman büyüklük taslarlar. Delirmiş bir şair için biz ilahlarımızı mı terk edeceğiz? derler.”
Saffat 35, 36
Cehalet ve inatları sebebiyle Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i delirmiş şair vb. isimlerle isimlendiriyorlardı. Bununla beraber, Onun insanların en doğrusu, en emini, en akıllısı olduğunu; şair ve deli olmadığını da biliyorlardı. Fakat cehalet, inatçılık vb. şeyler onları Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e iman etmelerine mani oldu. Dolayısıyla bu kelimeyi kendi nefsinde gerçekleştirmeyen manasını bilmeyen ve gereğince amel etmeyen kimse gerçek Müslüman olamaz! Müslüman; Allah’ı birleyen, O’ndan gayrı varlıkların ilahlığını terk eden ve kulluğu sadece Allah’a has kılan kimsedir.
Müslüman, Rabb’i olan Allah’a namaz kılar, O’nun için oruç tutar, sadece O’na dua eder, O’ndan yardım ister, O’na adakta bulunur, O’nun için kurban keser vb. ibadet nevilerini sadece O’na sarf eder.
İbadete müstahak olan varlığın sadece Allah olduğunu, O’ndan gayrının ibadete müstahak olmadığını bilir. Onların nebi, melek, veli, heykel, ağaç, cin ve onun dışında bir şey olması bu durumu değiştirmez. Bunların hiç biri ibadete layık değildir. Aksine ibadet olunmak sadece ve sadece Allah’ın hakkıdır. Bundan dolayı Allah-u Teâlâ şöyle buyurmaktadır:
“Rabb’in yalnız kendisine tapmanızı emretti...” İsra 23 La ilahe illallahın manası da budur.

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı

lacivert ve bozkurt ustam harika paylaşım buna denir. sağolun varolun.

la ilahe illallah.

Son düzenleme:

FENERLi

Super Moderatör
Kullanıcı

Paylaşım için teşekkürler eline emeğine sağlık.

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin

Paylaşım için teşekkürler eline emeğine sağlık.

ben teşekkür ederim sevgili ustam hayırlı cumalar olsun olsun inşAllah...

Yok mu Bir Dua Eden?

Bittiğimi anlıyorum yavaşca
Zayıfladı, bîtâb düştü iradem
Tükendim şeytanla süren savaşta
Yok mu benim için bir dua eden

Nefs-i emmaremdir en büyük rakip
An be an etmekte şeytanım takip
Tam da sırasıyken çıkmanın sahip
Çıkmıyor mu bana bir dua eden

Günahlardan dik değil başım, nâçâr
Gözlerim aynaya bakmaktan kaçar
Dilerseniz Rabbim bir kapı açar

Her gece kâbusla irkiliyorken
Aheste aheste dökülüyorken
Bu fâni âlemden çekiliyorken

Para, pul, dünyalık değil talebim
Cihadımda İblis oldu galibim
İnanın tek dua’nıza talibim

“Ben münafık oldum” derken ashâb
Şimdi ben ne oldum, söyleyin ahbâb
Lâv gibi üstüme yağmadan azap

Hüsn-ü zan etmeyin bugün, yetişin
N’olur çığlığımı hemen işitin
Ferd’i olmayayım hazin bitişin

Gözlerim kurudu, akmıyor yaşım
Sardı her yanımı ecel telaşım
Belki bu son arzum, son yalvarışım

M Akif yüksel

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye

Allah (c.c.) razı olsun
...ey Rabbim! Kulunu cezbeyle de aşina kıl..

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin

Allah (c.c.) razı olsun
...ey Rabbim! Kulunu cezbeyle de aşina kıl..

ALLAH cc. sizdende razı olsun inşAllah kıymetli dostum...

CENNETİN BEDELİ "LA İLAHE İLLALLAH'TIR

"Cennetin bir bedeli var mı? ?" diye sorulduğunda , Hz.Peygamber (s.a.v.) Efendimiz bu hadis-i şerifte zikredilen cevabı vermişlerdir.

"La ilahe illallah : Allah'tan başka ilah yoktur"sözü kelime-i tevhittir ve Müslümanlığın giriş kapısıdır. Bu sözle alemlerin mutlak hakiminin Allah olduğu, gerçek hkükümranlığın sadece O'na ait bulunuğu kabul edilmiş olur. Bu bakımdan kelime-i tevhit, Cenab-ı Hakk'a teslimiyet ve itaat sözüdür. Bu mübarek hadis-i şerif, ebedi mutluluk yurdu olan cennetin bedelini işte bu teslimiyet ve itaat olduğunu bize bildirmiş oluyor.

Hz. Peygamber (s.a.v.) Efendimiz başka bir hadis-i şeriflerinde , kalbinde zerre kadar imanı olanın mutlaka cennete gireceğini haber vermiştir. fakat bu çeşit müjdeli hadisler, ibadeti, tevbeyi terk veya tehir etmeyi gerektirmez. Çünkü önemli olan son nefesi imanla teslim etmektir ve bunun da salih amellerle bezenmiş bir ömür sürmekle mümkün olabildiği bildirilmiştir.

(Süyüri, el-Camiu's-Sagirm.nr.3560; Hatib el Bağdadi, Tarih,1/270;İbn Adi, el-Kamil,6/348

DEDİLER VAR MI CENNETİN SEMENİ,
KIL BEYAN BİZE YA RESULALLAH!
DEDİ OL TUTİ-İ FASİH -ZEBAN
SEMENİ"LA İLAHE İLLA'LLAH".
(dediler cennete mukabil verilecek bir şey varmı yarab bize bildir
dedi güzel bir dil ile "la ilahe illallah"

HEPİNİZİN CUMASI MUBAREK OLSUN