LL Çubuk İle Boşluk Bulmak @BulursamKader25 | Sayfa 31 | Define işaretleri ve anlamları

El-Ensari

Kullanıcı
Ustam bilmediğin bir yerde tespitte bulunmak zordur. Bu sadece bunda değil önceden hazırlanıp ta başladığın her işte bu korku vardır. Ne güzel ki onu yenip cesaret göstermişsiniz ve çalışmanızı ortaya koymuşsunuz. Bir şeyi teorik olarak bilmekle işe başlama cesaretini göstermek farklı şeylerdir. Yanlışta olabilirdi önemli olan cesaret kısmı bence. Tebrik ediyorum.
Eyvallah Abi, Teşekkür ederim,
Hiç böyle bir şey düşünmez , tahmin edemezdim. Ben mahçup olmamak için Rabbimden bir oda istedim, O ise Odalar verdi.
Ona layıkıyla Hamdu Senalar olsun, inan ki bundan öte bir beklentim yok.
Hatta adamlara ısrarla dedim, benden bu kadar diye, ama ısrar ettiler , sanırım imtihan da bundan sonra başlıyor, yapabilirsen bilmiyorum deyip, işin içinden çıkmayı düşünüyorum.

Necat.

Emektar
Forum Düzeni
Admin
Ustam metal konusunun karışık ve yanılma ihtimalinin yüksek olduğunu söyle ve bak. Bakıyorum ama hata çıkarsa beni suçlamayın diye özellikle belirt. Doğruyu bilsinler de istemezlerse istemesinler :)

El-Ensari

Kullanıcı
Ustam metal konusunun karışık ve yanılma ihtimalinin yüksek olduğunu söyle ve bak. Bakıyorum ama hata çıkarsa beni suçlamayın diye özellikle belirt. Doğruyu bilsinler de istemezlerse istemesinler :)
Eyvallah Abi, söyledim zaten, yine de ısrar ettiler bakmam için.
İşi resmi izinle, resmiyete dökmeyi teklif edeceğim, eğer kabul ederlerse şansımızı deneriz. etmezler ise ben yokum diyeceğim.

Ayaz42

Kullanıcı
@Kader25 Abi merhaba, iyisiniz inşaallah.
Size bir müjdem var,ama sakın beni mezun etmeyiniz ha 😅
Biraz abartılı gibi olacak ama kusuruma bakma Ustam . 🙂
Bir arkadaşın görmediğim bahçesinde Uzun zaman önce bir oda çıkmış,direk girişi bulmuşlar. birkaç bakır para bulmuş, girişini iyice kapatmış.
Çubuklarımı,( yani beni 🙂) test etmek için uzun zamandır davet ediliyordum bugün gittim.
Heyecan büyüktü, bende kendimi test edecektim.
Bakır kazığı çakmadan, Alüminyum Çubuklar ile kısa sürede bir tane değil,
tam 5 tane oda buldum.😅😅
Hatta 5. Odadan 5-6 m. Sonra baktım devam eden odalar var , dedim eyvah rezil olduk, her tarafı oda yaptım, şimdi adamlara ne diyeceğim 😅😅 5 ten sonra devam edemedim 😄
4 tanesinin girişlerini de belirledim, sonra yanlarına gittim,
Ne oldu bulamadın mı odayı dediler.
Dedim vallahi kardeş ne diyeceğimi bilemiyorum , bir değil , 5 tane oda buldum ☹️☹️😅😅
Odalar ortalama 2.5 X3 ebatlarında.
Yaklaşık 3m. Derinlikte.
İç derinlik 1.90
5.si küçük. 1m.x1.5 gibi.
Odaların üç tanesi 1,2,3 yanyana, 3.nün bitiminden itibaren 3m. Alt tarafta diğer ikisi 4 ve 5. Odalar yanyana.
Ölçüleri kablosuz aldım.
** Bahçe sahibi hışıla yerinden fırladı.
Gel göster dedi.
Utana, sıkıla, tek tek odaları ve girişleri gösterdim.
Adam hayretler içinde kaldı, vallahi birebir doğru dedi.tebrik etti,
bu sefer de ben hayretler içindeyim 🙂🙂

* Onun daha önce açtığı 4 üncü Odaymış.
Girişi de dahil , duvarları, ölçüleri tam tespit etmişim.
*Ayrıca, tespit ettiğim 3. ve 5. odalarıda
Daha önce hem başka bir çubuk Ustasıyla ,hem de makine ile, birebir aynı tespit edildiğini söyledi. Yanındakiler de bilmiyormuş, onlarda şaşırdı.
1 ve 2. Odalari da ilk ben tesbit etmişim.
Bu sefer adam beni ikna etmeye çalışıyordu 😅
* Keşke o an halimi görseydin Ustam 🙂🙂
**Allah ebeden sizden razı olsun İnşallah Ustam , eğer diğerleri de doğru çıkarsa (isterse hepsi boş olsun) bu başarının en büyük payı sizindir Ustam.
** Dediler ki o zaman bu odalar da açılan oda gibi boş olabilir , hangisinde metal tespiti yapabiliyorsan onda işlem yapalım ?
* Baktım iş beni aşan bir noktaya geldi 🙂dedim başka çubuklar ile bakmam lazım, müsait bir zamanda bir bakalım hele...
Öylece bıraktık...
Bana bir tavsiyeniz varmı Ustam ?
Metal tesbiti için kendime hiç güvenmiyorum.
Ama benim için, odayı bulmak, her metalden değerliydi 🙂
Selam ve saygılarımla, Allah'a emanet olunuz.
Maşallah ustam allah basarılarınızı daim etsin tebrikler :)

Kader25

Admin
@Kader25 Abi merhaba, iyisiniz inşaallah.
Size bir müjdem var,ama sakın beni mezun etmeyiniz ha 😅
Biraz abartılı gibi olacak ama kusuruma bakma Ustam . 🙂
Bir arkadaşın görmediğim bahçesinde Uzun zaman önce bir oda çıkmış,direk girişi bulmuşlar. birkaç bakır para bulmuş, girişini iyice kapatmış.
Çubuklarımı,( yani beni 🙂) test etmek için uzun zamandır davet ediliyordum bugün gittim.
Heyecan büyüktü, bende kendimi test edecektim.
Bakır kazığı çakmadan, Alüminyum Çubuklar ile kısa sürede bir tane değil,
tam 5 tane oda buldum.😅😅
Hatta 5. Odadan 5-6 m. Sonra baktım devam eden odalar var , dedim eyvah rezil olduk, her tarafı oda yaptım, şimdi adamlara ne diyeceğim 😅😅 5 ten sonra devam edemedim 😄
4 tanesinin girişlerini de belirledim, sonra yanlarına gittim,
Ne oldu bulamadın mı odayı dediler.
Dedim vallahi kardeş ne diyeceğimi bilemiyorum , bir değil , 5 tane oda buldum ☹️☹️😅😅
Odalar ortalama 2.5 X3 ebatlarında.
Yaklaşık 3m. Derinlikte.
İç derinlik 1.90
5.si küçük. 1m.x1.5 gibi.
Odaların üç tanesi 1,2,3 yanyana, 3.nün bitiminden itibaren 3m. Alt tarafta diğer ikisi 4 ve 5. Odalar yanyana.
Ölçüleri kablosuz aldım.
** Bahçe sahibi hışıla yerinden fırladı.
Gel göster dedi.
Utana, sıkıla, tek tek odaları ve girişleri gösterdim.
Adam hayretler içinde kaldı, vallahi birebir doğru dedi.tebrik etti,
bu sefer de ben hayretler içindeyim 🙂🙂

* Onun daha önce açtığı 4 üncü Odaymış.
Girişi de dahil , duvarları, ölçüleri tam tespit etmişim.
*Ayrıca, tespit ettiğim 3. ve 5. odalarıda
Daha önce hem başka bir çubuk Ustasıyla ,hem de makine ile, birebir aynı tespit edildiğini söyledi. Yanındakiler de bilmiyormuş, onlarda şaşırdı.
1 ve 2. Odalari da ilk ben tesbit etmişim.
Bu sefer adam beni ikna etmeye çalışıyordu 😅
* Keşke o an halimi görseydin Ustam 🙂🙂
**Allah ebeden sizden razı olsun İnşallah Ustam , eğer diğerleri de doğru çıkarsa (isterse hepsi boş olsun) bu başarının en büyük payı sizindir Ustam.
** Dediler ki o zaman bu odalar da açılan oda gibi boş olabilir , hangisinde metal tespiti yapabiliyorsan onda işlem yapalım ?
* Baktım iş beni aşan bir noktaya geldi 🙂dedim başka çubuklar ile bakmam lazım, müsait bir zamanda bir bakalım hele...
Öylece bıraktık...
Bana bir tavsiyeniz varmı Ustam ?
Metal tesbiti için kendime hiç güvenmiyorum.
Ama benim için, odayı bulmak, her metalden değerliydi 🙂
Selam ve saygılarımla, Allah'a emanet olunuz.
Tebrik ederim kardasim.
Basarilarinin devamini dilerim.
Bu yasananlardan alinacak tecrubeler;

1-Bosluk icin aleminyum cubuga devam. Ayni cins cubugu devamli kullanmak, hep ayni arabaya binmeye benzer. Ilk kez bindigin bir arabayi istop ettirme yuzden elbet fazladir. Devamli kullandigin aracta heyecan olmaz, telaş olmaz, rahat kullanirsin. Ayni cins cubuk da bu rahatligi saglar.

2-Anladigim kadariyla tespit yaparken yanindakileri uzaklastirip bakmisin. Bu dogru bir uygulama, bu uygulamaya devam edilmeli. Ben bulurum isterse yanimda olsunlar dememeliyiz.

3-Cubukda ustalastikca kabloya nadiiren istiyacin olacak. Birde metale bakarken numune almadan tespit yaoacaksin. Numunelerde bazi durumlarda kullanilacak.
Ben numuneleri teyit asamalarinda kullanirim. Zira numelerle bakmak cok zaman alici bir islem.

4-Kim ne tespityaparsa yapsin onemli olan kendinizin tespitidir. Tespit isleminden sonra soze: Benim tespitime gore soyle soyle denmelidir. Kimin tespitinin dogru.oldugu islem yapilinca anlasilacaktir. Bu nedenle gideceginiz alanla alakali size bilgi verilmemelidir, sadece arsanin yerinin gosterilmesi yeterlidir.

5-Metal tespiti hususuna gelince;
Gerekenleri soylemisin.
Cekinme.o odalarin oldugu alana git.
Odalar saf duzeninde yani bir hattin ustune dizili seklinin 45 metre uzagina geç.
Kazigini cak 5 dakika bekle, sonra etrafinda don. Metal sinyallerine bak. Var mi? Sinyal alinan yere dogru ipleri cektir. Misal her odadan bakir sinyali geldi baska bir metal sinyali yok. Yaliniz odanin birinde hic sinyal yok, yani o odada metal yok. Bahce sahibine soyle nasibini orada arasin, seni de unutmasin :))))

Ves-Selam.