Mahzen girişi olabilir mi | Define işaretleri ve anlamları

Mahzen girişi olabilir mi

ayyldz

Kullanıcı
Degerli ustalar, bulundugumuz bölgenin yuksek zirvelerinden birinde bir giriş bulduk.
Bu girisin onu daha evvel tasla kapaliymis ve acilmis. Delikten iceri 1 metre kadar girilmis. Delik saf toprak ile kapaliydi. Biz sonrasında bir 14 metre kadar daha iceri girdik. Yatay sekilde asagi dogru iniyor. Normal kiloda bir insanin sigabilecegi kadar bir delik. Buraya indikten sonra saga doğru devam ediyor açıklık lakin burasida dedigim gibi elenmis gibi bir toprak. İcinde tas yok. Bana bu indigimiz yer havalandirma acikligi gibi geldi.

Buraya inerken geçtiğimiz yarik sagda ve solda dekikler ile devam ediyor. Araliklarla.

Sorularim şunlar; burasi bir mahzene giden yol olabilir mi ? 50 metrelik kayanin icinde boyle elenmis toprak olur mu ? Cunku dedigim gibi gevtigimiz 15 metrelik yer saf toprak ile doluydu. İndigimizde yine toprak devam ediyor. Dikine degil bu kez yatay sekilde.

Girdigimiz havalandirma yada giris diyebileceğim yer;

15 metre asagida saga dogru giden yer.

Alan dar oldugu icin haliyle heryeri cekemiyorum.

Yorumlariniz için tesekkurler.

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni
Mahsen veya tünellerin bazılarında uzunluğun fazla olduğu yönünde bilgiler tecrübeler paylaşanlar olmuştu. Ayrıca elenmiş kum da defineye giden ip uçlarından biridir diye de bilgiler var. Zaten 14 metre gidilen bir tünel alelade yapılmıştır diye düşünmüyorum.

ayyldz

Kullanıcı
@BoZKurT hocam yorumunuz icin teşekkür ederim. Dediğim gibi girdigimiz yer yaklasik yukseklik 1 metre genislik 30_40cm ortalama.
Tam tepe oldugu icin su akarida yok. Topragin su ile gelmis olma ihtimalini dusunmedim o yuzden hic. Hatta yuksek kayaligin civarinda toprak neredeyse yok sayilir. Derine gittikce topraktan yarasalar çıktı. Suan yarasalar saga dogru toprak ile cogunlugu kapali olan tarafta.

Canli varlik yarasa oldugu icin suan bulundugunuz alanda zehirli havayi dusunmuyorum ama onlemimizi aldik tabiki.

Yaptigim arastirmada kayanin icinde boylesine bir toprak yigma olmayacagini düşündüm aksini soyleyen bir makale bulamadigim icin siz degerli ustalarimin tecrubelerinden faydalanmak istedim.

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni
@BoZKurT hocam yorumunuz icin teşekkür ederim. Dediğim gibi girdigimiz yer yaklasik yukseklik 1 metre genislik 30_40cm ortalama.
Tam tepe oldugu icin su akarida yok. Topragin su ile gelmis olma ihtimalini dusunmedim o yuzden hic. Hatta yuksek kayaligin civarinda toprak neredeyse yok sayilir. Derine gittikce topraktan yarasalar çıktı. Suan yarasalar saga dogru toprak ile cogunlugu kapali olan tarafta.

Canli varlik yarasa oldugu icin suan bulundugunuz alanda zehirli havayi dusunmuyorum ama onlemimizi aldik tabiki.

Yaptigim arastirmada kayanin icinde boylesine bir toprak yigma olmayacagini düşündüm aksini soyleyen bir makale bulamadigim icin siz degerli ustalarimin tecrubelerinden faydalanmak istedim.
Bu konuda yer altı canavarı diyebileceğim bir ustamızın fikrini almak isterim aslında. Bir süredir yoktu. Belki bu vesile ile tekrar görürüz kendisini. @kervan07 abim nerelerdesin. Şu konuya bir açıklık getirsen.

Kervan07

Admin
cümleten selamün aleyküm dostlarım ustalarım. kusuruma bakmayın uzun zamandır mekana giremedim.
bozkurt ustam davetiniz için teşekkür ederim.inan özlemiştim sizleri.
konumuza gelecek olursak, değerli bir mezar yeri. mahzen diyemeyiz çünkü mahzenlerde işaretlendirme sistemi çok zengindir. mimarisi insan üstü bir mühendislik eseridir. mesela elenmiş toprağı ele alalım. mahzenlerde elenmiş toprak sadece işaretlerin olduğu alanda mevcuttur. yani uzun ve labirent gibi ilerleyen tünellerde dolgular daima değişkendir. her tünelin dolgusu aynı değildir. bazı tüneller kaya,taşlar,kil,kum ve karışık toprak ile devam eder. bu tarz dolguların içinde elenmiş toprak ile karşılaşıldığında, işaret ile yüzleşeceğimiz anlamına gelirki bu esnada çok hassas çalışılmalıdır, işaretleri bulunduğu konumdan bilinçsizce hareket ettirilmemelidir.
mahzenlerin mimarisini sabaha kadar yazabilirim fakat burada mahzen ile ilişki bi durum söz konusu olmadığından burada noktayı koyalım.
ilk olarak tünelin bulunduğu yer zirve noktası olduğundan mezar olduğu anlaşılır. toprak yumuşaktır ve bazen bu toprakda az da olsa irili ufaklı kemikler çıkabilir. gündüz çalışmak şartı ile tünele devam edilmeli. kazı yapılmadan önce toprak en az 1 metre uzunlukda demir şiş ile kontrol edilmeli. tünel ne kadar uzun ise malzemesi okadar değerlidir. odaya yakın yerlerde muhakkak tuzak olur.bu yüzden şişlemeyi doğru yapmalısınız.
dışarıda ne gibi işaretler vardı? işaretleri hale duruyorsa paylaşırmısınız.çünkü işaretler bize yapının medeniyetini, önemini,derinlik ve uzunluğunu anlatır.
şimdilik bu kadar yeter herhalde😀
not:kaçak ve bilinçsiz kazıdan uzak durun.rabbim tüm emek verenlerin yar ve yardımcısı olsun

ayyldz

Kullanıcı
@kervan07 hocam, oncelikle uzun bilgilendirmeniz icin cok tesekkur ederim. Toprak bazi noktalarda sertleşiyor.
İsaret konusuna gelecek olursak, biz isaret uzerine gitmedik. Eskilerimiz giriş dedigimiz yerde bir kapak olabileceginden şüphelenip kaldirmislar ve hemen girisinde bir zincir bulunmuş (sarı).

Biz kontrol etmeye gittik ve topragi boşaltarak 15 m kadar indik. Süreç boyle gelişti. Yaklasik 7m indigimizde yarığın saginda ve solunda karşılıklı 5 cm derinlikte delikler mevcut.

Tekrar teşekkürler hocam bilgileriniz icin.

gıral

Vip Üye
cümleten selamün aleyküm dostlarım ustalarım. kusuruma bakmayın uzun zamandır mekana giremedim.
bozkurt ustam davetiniz için teşekkür ederim.inan özlemiştim sizleri.
konumuza gelecek olursak, değerli bir mezar yeri. mahzen diyemeyiz çünkü mahzenlerde işaretlendirme sistemi çok zengindir. mimarisi insan üstü bir mühendislik eseridir. mesela elenmiş toprağı ele alalım. mahzenlerde elenmiş toprak sadece işaretlerin olduğu alanda mevcuttur. yani uzun ve labirent gibi ilerleyen tünellerde dolgular daima değişkendir. her tünelin dolgusu aynı değildir. bazı tüneller kaya,taşlar,kil,kum ve karışık toprak ile devam eder. bu tarz dolguların içinde elenmiş toprak ile karşılaşıldığında, işaret ile yüzleşeceğimiz anlamına gelirki bu esnada çok hassas çalışılmalıdır, işaretleri bulunduğu konumdan bilinçsizce hareket ettirilmemelidir.
mahzenlerin mimarisini sabaha kadar yazabilirim fakat burada mahzen ile ilişki bi durum söz konusu olmadığından burada noktayı koyalım.
ilk olarak tünelin bulunduğu yer zirve noktası olduğundan mezar olduğu anlaşılır. toprak yumuşaktır ve bazen bu toprakda az da olsa irili ufaklı kemikler çıkabilir. gündüz çalışmak şartı ile tünele devam edilmeli. kazı yapılmadan önce toprak en az 1 metre uzunlukda demir şiş ile kontrol edilmeli. tünel ne kadar uzun ise malzemesi okadar değerlidir. odaya yakın yerlerde muhakkak tuzak olur.bu yüzden şişlemeyi doğru yapmalısınız.
dışarıda ne gibi işaretler vardı? işaretleri hale duruyorsa paylaşırmısınız.çünkü işaretler bize yapının medeniyetini, önemini,derinlik ve uzunluğunu anlatır.
şimdilik bu kadar yeter herhalde😀
not:kaçak ve bilinçsiz kazıdan uzak durun.rabbim tüm emek verenlerin yar ve yardımcısı olsun
Hoşgeldin ustam özlüyoruz

Kervan07

Admin
@kervan07 hocam, oncelikle uzun bilgilendirmeniz icin cok tesekkur ederim. Toprak bazi noktalarda sertleşiyor.
İsaret konusuna gelecek olursak, biz isaret uzerine gitmedik. Eskilerimiz giriş dedigimiz yerde bir kapak olabileceginden şüphelenip kaldirmislar ve hemen girisinde bir zincir bulunmuş (sarı).

Biz kontrol etmeye gittik ve topragi boşaltarak 15 m kadar indik. Süreç boyle gelişti. Yaklasik 7m indigimizde yarığın saginda ve solunda karşılıklı 5 cm derinlikte delikler mevcut.

Tekrar teşekkürler hocam bilgileriniz icin.
rica ederim..yardımımız dokunursa ne mutlu bize..sağda ve solda karşılıklı bulunan delikler,yada koyma taşlar,kanallar vs daima tünelde doğru istikamette ilerlediğinizi anlatır. helenistik,antik yunan medeniyetlerinde 5cm 5 metreye eş değerdir. 5 metre sonra tünelin yapısı veya istikemeti yada sonu demektir. medeniyetini bilmediğimiz için kesin bir metraj veremeyiz.sarı zincir derken bildiğimiz ebatı ve hangi malzemeden yapılmıştı bilginiz varmı?

ayyldz

Kullanıcı
Değerli ustam, 5 metre daha indikten sonra tunel genişliyor ve son resimde gosterdigim uzere toprak devam ediyor.

Zincirin yapisi hakkinda verebileceğim bilgiler; kolye tarzinda , kolyenin ortasinda tuğra mi desem ne desen bilemiyorum ceyrek/yarim altin gibi birsey daha. Zincir hakkinda bilgim ne yazikki bu kadar ustam.