makas;

cassabalee

Kullanıcı
8817resimli_isaretler_6.JPG

arkadaşlar belliki bazı figürlerin neye ifade ettiğini nerden yola çıkacağımızı biliyoruz,ama bazıları vardırki bu benim içinde geçerli arazide hiç denk gelmediğimiz figürler bazen karşımıza çıkabilir, örnek olarak makas figürünü ele almak istedim. mesela; iki yolun veya iki derenin kesiştiği yer olarak biliriz peki bu bize mezar olarakmı gelir karşımıza? kaç metrede çıkarabiliriz?tuzaklımıdır? malı nedir? arazide denk gelenler, gelmeyenler duyanlar.. herkesin yorum ve bilgisi olan arkadaşların yorum yapmalarını bekliyorum... saygılarımla

star21

Kullanıcı
Cevap: makas;

senin karşına çıktımı makas ??

cassabalee

Kullanıcı

senin karşına çıktımı makas ??

değerli ustam karşıma çıkmadı ender bulunan işaretleri burada konu açarak bilgilendirilmek istedim.. bunun yanı sıra çift ayak,el işaretleri vb.. birçok konuları sırasıyla işlemek iyi olur düşüncesindeydim.. bilmediklerimiz olabilir, öğrenmek bilgi edinmek siz değerli ustalarımızdan ve değerli arkadaşlardan yorumlar bekliyorum..

KANAS_USTA

Admin

cassabalee kardesım ogrenme ıstegını gayet ıyı anlıyorum
fakat emın ol duz mantıkla bu ısten bır sey elde edılmez
makasa ekstra kac ozellık katılabılır?
kırık olması kapalı acık olması yanında nokta olması ve dahası....
yuzlerce ekstra ıle turevlendırılebılır degılmı.
dolayısıyla anlam o dakıka degısır bambaska hedefe yonlendırır bızı....
onun ıcın ana ısaretın yanında yardımcı ısaret ve ozellıkler manayı degıstırır kardesım....
tek makas ıle netıce alamazsın belkı mıntıkaya atar ama noktayı veren her zaman ayrıntıdır kardesım.....
sır ayrıntıda gızlıdır gorulen goruldugu gıbı degıldır bu ıste kardesım.

Moderatör tarafında düzenlendi:

cassabalee

Kullanıcı

cassabalee kardesım ogrenme ıstegını gayet ıyı anlıyorum
fakat emın ol duz mantıkla bu ısten bır sey elde edılmez
makasa ekstra kac ozellık katılabılır?
kırık olması kapalı acık olması yanında nokta olması ve dahası....
yuzlerce ekstra ıle turevlendırılebılır degılmı.
dolayısıyla anlam o dakıka degısır bambaska hedefe yonlendırır bızı....
onun ıcın ana ısaretın yanında yardımcı ısaret ve ozellıkler manayı degıstırır kardesım....
tek makas ıle netıce alamazsın belkı mıntıkaya atar ama noktayı veren her zaman ayrıntıdır kardesım.....
sır ayrıntıda gızlıdır gorulen goruldugu gıbı degıldır bu ıste kardesım.

ustam affına sığınarak azda olsa yanındaki işaretlerin veya türlerin değişik şekilde karşımıza çıkacağından eminim.. benim anlatmak istediğim genelleme olaraktan bahsetmiştim.. örnek 1 : (bir arkadaştan yorum geldi varsayalım) karşıma tek makas açık halde (veya kırık halde) iki derenin birleştiği yerde yaklaşık makas ile kazılan yer arası yaklaşık 100 mt civarı vardı içerisinden 1 çanak sarı bulmuşlar :) örnek 2 : (değerli ustalardan yorum geliyor) eşkiya gömüsüdür .. derinliği 1.5 - 2 mt dir vb.. konunun değişik şekillerde yorum gelmesi daha bilgi sahibi yapar diyerekten düşünmüştüm.. bu tip konuları teker teker işlersek daha faydalı olacağını düşünüyorum.. aga_0074 ustanın ''define işaretleri ve anlamları'' isimli konuya binaen teker teker herkesin katılımıyla görsel fotolarıyla katılımı daha cazip geleceğine inanıyorum... saygılarımla....
not: bir yanlışım veya cümlemde düşüklük varsa affola..

KANAS_USTA

Admin

çok haklısın kardeşim
ancak senın dedıgın bu noktada gomutu gerceklestıren sahsın keyfıyetı de ısın ıcıne gırıyor,
mısal sahsen ben bol alternatıflı yazıyorum yahut.....yahut...yahut gıbı (soz meclısten dısarı kendını bılmez bazı .... sahıslar bu yahut ıceren cumlelerden rahatsız olmuş(halbuki bulunmaz bir fırsattır), soruyorum acaba ıkıncı bır gercek alternatıf urebılecek kapasıtedeler mıdır acaba !!! )

kişinin keyfıyetı dıni-kulturel kıstaslar dahılındedır bu nedenle makastan en az 20 ıhtımallı bir gomu tıpolojısı cıkar, bu seceneklerden hangısının dogrulugunu, secıcılıgını ıse ARAZİ yapısı belırler.

saygılar.

Moderatör tarafında düzenlendi:

mameki

Kullanıcı

Hiç karşılaşmadım , ilginç bi işaret .Fakat tarak v.b işaretler gördüm.Berber mezarlarındada kullanılabilir diye düşünüyorum.Saygılar

cassabalee

Kullanıcı

kanas ustam işte bu 20 ihtimalide göz önünde bulundurarak işleyelim,görsellik varsa daha keyifli olacağını tahmin ediyorum tüm arkadaşlar dan ve ustalardan destek bekliyorum.. farklı farklı dini kültürel olasılıklarda bunların iyisi.. değişik yorumlar çıkar bende bunu istiyorum.. farklı arazi yapılarından farklı yorumlar gelir daha iyi değilmi ?

mameki ustam yorumun için tşkler.. ne güzel görmediğini söylemiş herkesin katılımıyla farklı diyalog kurulur kanaatimce... saygılar benden..