Mekanın askerlik anıları... | Sayfa 2 | Define işaretleri ve anlamları
  • Hoş Geldin Ya Şehr-î Ramazan

Mekanın askerlik anıları...

Necat.

Emektar
Forum Düzeni
Admin
Acemi birliğinde dağıtıma çıkacağımızdan 2 gün önceki gece eğitim alanından nöbetim vardı. Ertesi gün sabah içtimasında çavuş isimlerini okuduklarım bölük komutanı odasına gitsin dedi. Benimde adım okundu listeye baktım benim nöbet tuttuğum yerin nöbetçileri. Neyse bölük komutanı bizi aldı içeri. Eğitim alanında halka tatlı satılırdı. Tatlıyı akşam tümülüs girişi gibi bir girişi olan kilitli bir depo vardı onun kapısının iç tarafına bırakırmış. Birileri mevzuyu keşfetmiş, kapının kasasının yan kısmı toprakmış, yani duvar yok yığma şeklinde. Ordan delip tepsiye ulaşıp tatlıları yemişler. Geçmiş gün 17-18 civarı tatlı eksik. Komutan (çok sert bir adamdı bir dayağını gördüm yarım saat dinlene dinlene dövdü bir askeri) bakın dedi dağıtıma gideceksiniz. Yemenize bir şey demeyeceğim parasını ödeyin ki satan çocuk cebinden karşılamasın bunu yazıktır dedi. KOmutan konuşuyor baktım adam cidden sinirlenmeye başladı, iş kötüye gidiyor. Komutanım ben yedim dedim. Kaç tane yedin dedi, hepsini ben yedim dedim. O sıralar kilo 60 civarı. Kaç kilosunki bu kadar tatlıyı yiyeceksin yalan söylüyorsun dedi. Sonra bakın dedi örnek alın adam yemediği tatlının parasını ödemeye razı konu kapansın diye yiyen şerefsizler sesini çıkarmıyor dedi. Bana sen dışarı çık dedi. Ben çıktım. Sonraki gün dağıtıma gidenlerden istisnasız yüzünde gözünde morluk olmayan yoktu. Epey bir dövmüş. Aslında arkadaşlar o gün bana ders oldu bir daha yaptığım hiç bir şeyi saklamadım. Yapıyorsan cezasına razı olacaksın diye düşündüm.

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni
Acemi birliğinde dağıtıma çıkacağımızdan 2 gün önceki gece eğitim alanından nöbetim vardı. Ertesi gün sabah içtimasında çavuş isimlerini okuduklarım bölük komutanı odasına gitsin dedi. Benimde adım okundu listeye baktım benim nöbet tuttuğum yerin nöbetçileri. Neyse bölük komutanı bizi aldı içeri. Eğitim alanında halka tatlı satılırdı. Tatlıyı akşam tümülüs girişi gibi bir girişi olan kilitli bir depo vardı onun kapısının iç tarafına bırakırmış. Birileri mevzuyu keşfetmiş, kapının kasasının yan kısmı toprakmış, yani duvar yok yığma şeklinde. Ordan delip tepsiye ulaşıp tatlıları yemişler. Geçmiş gün 17-18 civarı tatlı eksik. Komutan (çok sert bir adamdı bir dayağını gördüm yarım saat dinlene dinlene dövdü bir askeri) bakın dedi dağıtıma gideceksiniz. Yemenize bir şey demeyeceğim parasını ödeyin ki satan çocuk cebinden karşılamasın bunu yazıktır dedi. KOmutan konuşuyor baktım adam cidden sinirlenmeye başladı, iş kötüye gidiyor. Komutanım ben yedim dedim. Kaç tane yedin dedi, hepsini ben yedim dedim. O sıralar kilo 60 civarı. Kaç kilosunki bu kadar tatlıyı yiyeceksin yalan söylüyorsun dedi. Sonra bakın dedi örnek alın adam yemediği tatlının parasını ödemeye razı konu kapansın diye yiyen şerefsizler sesini çıkarmıyor dedi. Bana sen dışarı çık dedi. Ben çıktım. Sonraki gün dağıtıma gidenlerden istisnasız yüzünde gözünde morluk olmayan yoktu. Epey bir dövmüş. Aslında arkadaşlar o gün bana ders oldu bir daha yaptığım hiç bir şeyi saklamadım. Yapıyorsan cezasına razı olacaksın diye düşündüm.

Cesaretine hayran kaldım abi.😊 yalan söylüyorsun diye yine dövebilirdi 😂

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni
bismillah çay seven bir er olarak akşam yemek sonrası pçaları çoraba sokup çay içmeye giderdim yat öncesi iştimada 1 eksik koğuş sayılır tam 3. gun ismen sayımda benim adıma tutanak duzenlenir teskereciye 1 gömlek ve pantalon sözumle aldı yuzluğun masasındankaybetti evrakıvebitti acemi birliği vay be nerdeyse 40 yıl olacak hala aklımda yazarken yaşıyorum hayırlı sabahlar mekan. SEVGİLER

Gözümde canlandırdım da, hak etmişsin be abi 😂

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni
Adam söz verdi parasını ödeyin sorun kalmasın diye :) sözüne güvenerek söyledim :) Zaten ben söylemesem kısa zaman sonra toplu dayak yiyecektik. Tek umut buydu :)

Abi, zaten senin ses tonunda bile güven var. Komutanın basireti bağlanmış.
Komutan söz verecek de tutacak he 😂 benim anlattığım anımda, benden sonra girenlere doğru söyleyin demiş sizi dövmeyim. Doğru söylediler, yinede birer tane yapıştırmışdı. Senin komutan adammış be.

"Tüm kolluk kuvvetleri komutanlarimiza saygı ve sevgilerimizle. Görevleri zor."

Necat.

Emektar
Forum Düzeni
Admin
Abi, zaten senin ses tonunda bile güven var. Komutanın basireti bağlanmış.
Komutan söz verecek de tutacak he 😂 benim anlattığım anımda, benden sonra girenlere doğru söyleyin demiş sizi dövmeyim. Doğru söylediler, yinede birer tane yapıştırmışdı. Senin komutan adammış be.

"Tüm kolluk kuvvetleri komutanlarimiza saygı ve sevgilerimizle. Görevleri zor."
Demek ki herkesin verdiği söze sadık kalma anlayışı farklı Bozkurt ustam :) Aslında bu hayatta da geçerli. İnsanların zıvanadan çıkma anına dikkat etmek gerekiyor. Ben komutandaki gittikçe gerginleşmeyi farkettim. Atalarımız hep susmayı ve dinlemeyi tavsiye eder, habire konuşmak yerine karşımızdakinin tepkilerine dikkat etsek belki hayatımızda bazı tartışmaları veya nahoş durumları engellemek mümkün olur.

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin
Soğuk bir kış günüydü 1000 kişilik yemekhanenin çatısı çıkan fırtınadan ikiye katlanmış ne elektrik ne kalorifer hepsi gitmiş sabahleyin kalktım yemekhaneye gittim karavanaya kepçeyi atınca baktım çorbanın içerisinde iyi bir et var okkalı bir et hemen aldım tabağıma koydum şehriye çorbası başladım çorbamı içmeye ama ortalık karanlık pencerenin kenarında oturuyorum ben yağlı etten hiç hoşlanmam azıcık ağzıma gelse hemen midem kalkar kaşığımla ara ara eti yokluyorum böyle herhalde kızıl bir et diyorum hani kendi kendime neyse çorbayı bitirdim sıra geldi eti yemeğe kaşığa aldım baktım kaşıktan aşağı doğru bir şey sarkıyor uzunca kaşığı şöyle pencereye doğru tuttum baktım etin kulakları da var aman yarabbi deli oldum artık ne yapayım kusayım mı ağzımı burnumu yıkayayım ne yapacağımı şaşırdım o sinirle yemekhanenin karşısı zaten mutfak daldım mutfağa bağırdım çağırdım ama olanlar olmuş artık günlerce doğru dürüst bir şey yiyemedim koskoca 1000 kişinin içerisinde yahu bu fare bula bula beni mi buluyor ben anlamıyorum ki ah ulan talih...🥵😠

MAVRAN

Super Moderatör
Soğuk bir kış günüydü 1000 kişilik yemekhanenin çatısı çıkan fırtınadan ikiye katlanmış ne elektrik ne kalorifer hepsi gitmiş sabahleyin kalktım yemekhaneye gittim karavanaya kepçeyi atınca baktım çorbanın içerisinde iyi bir et var okkalı bir et hemen aldım tabağıma koydum şehriye çorbası başladım çorbamı içmeye ama ortalık karanlık pencerenin kenarında oturuyorum ben yağlı etten hiç hoşlanmam azıcık ağzıma gelse hemen midem kalkar kaşığımla ara ara eti yokluyorum böyle herhalde kızıl bir et diyorum hani kendi kendime neyse çorbayı bitirdim sıra geldi eti yemeğe kaşığa aldım baktım kaşıktan aşağı doğru bir şey sarkıyor uzunca kaşığı şöyle pencereye doğru tuttum baktım etin kulakları da var aman yarabbi deli oldum artık ne yapayım kusayım mı ağzımı burnumu yıkayayım ne yapacağımı şaşırdım o sinirle yemekhanenin karşısı zaten mutfak daldım mutfağa bağırdım çağırdım ama olanlar olmuş artık günlerce doğru dürüst bir şey yiyemedim koskoca 1000 kişinin içerisinde yahu bu fare bula bula beni mi buluyor ben anlamıyorum ki ah ulan talih...🥵😠
Sen ne ettin Dostum,😝😝🥴🥴.
Şimdi aklıma birşey takıldı, o ette kulak vardı ya gözleri de var mıydı Dostum. 😊😊

Kader25

Admin
Paşa, birliği denetlemeye gelecekmiş. İlk olarak komutanın ismini öğretmişler.
İsmini unuttum, Biz Murat diyelim. Soyadı da Koçoğlu imiş, Murat Koçoğlu.

Paşa gelmiş, doğulu bir kardaşımızkn karşısında durmuş. Beni tanıyormusun oğlum demiş. Askerde tanıyorum komutanım demiş. Söyle bakalım benim ismim nedir? deyince asker heyecanlanmış. Komutanım isminiz Murat amma soyadınızı tam hatırlayamadım, bir hayvanoğlu idi amma unuttum, demiş. :)))

kocyigit01

Usta
Super Moderatör
resmi dairede isim olmasindan dolayi hafta ici disari cikmam gerekiyordu. surekli gece gorevlisiydim.
bi gun gunduz kdm.bscv. odasina gittim. odasınad yoktu. yaziciya sordum bakim onarimin deposunda oldugunu soyledi. biraz bekledim. gelmedi. sonra depoya gittim. baktim kafayi raflarin arasina sokmus bi seyler ariyo :) sonra ses etmeden ciktim. beni duysun diye koridorda oksurdum, ayagimi flan yere surttum ama nafile.
odaya tekrar girdim. gur bir sesle; komutanim bi maruzatim var dememle, o kel kafasini yukardaki rafa vurmasi bir oldu.
sonra kafasini ovusturarak cikardi kafayi gozleri kip kirmizi. bana uzun bi sure bakti. kisa donem misin sen dedi, evet dedim. maruzatini bildiremezsin dedi. emredersin komutanım dedim ve dondum koğuşa. aksam iştima sonrasi gordum vurdugu yer bes belliydi 😀
sonra arastirdim. bizim bu kdm.bascavus bizden cok once bi zamanda, kisa donem bi askerle mahkemelik olmus ve o asker mahmekeyi kazanmis.
kisa donem olmasaydim vay halimee diyorum 😀
bu arada kims tarafindan sevilen bi komutan degildi.

Son düzenleme: