Merhabalar Değerli Yorumlarınızı Alabilirmiyim

hORİZOn

Kullanıcı

yoksul

Kullanıcı
ben bunları mezar işreti olarak biliyorum rumlar bizanslıılar kullanmışlar sanırım her çukur bir mezar ve küçülen veya daralan yöne doğru hemen önünden başlar sadece meftalar olur

kayzer1915

Kullanıcı
Baxilari tas kesim izi bazilari mezar sembolüdür yapilan işçilikten anlamak gerek

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
konu sahibi arkadaşımız,katılım sağlamıyor. takip edilmeyince de yorumun anlamı kalmıyor.

son günlerde genelde tek resim oluyor ve şu kısımları çekiver demekten yorulduk artık.
bu arkadaşımız da yanına birini alıp gitse,noktadan adamların alt hizasını kaya ile birlikte bir kaç poz alsa eminim mezarların yerini görürüz. iki yerde olacak. bazı küçük çiz,imlerimi anlayanlar oluyordur.

hORİZOn

Kullanıcı
Ustalar hafta sonu yogun oldugumdan dolayı resım atamadım . Kusura bakmayın sağ taraftaki 3 oymanın mezarları belli 5 sizce altatma olabilirmi.

ikizceli

Vip Üye
Ustalar hafta sonu yogun oldugumdan dolayı resım atamadım . Kusura bakmayın sağ taraftaki 3 oymanın mezarları belli 5 sizce altatma olabilirmi.
kayanın tamamı bile görünmeyen tek resimden ,gelinen görüntülere sadece gülümseyerek bakıyorum. denendiğimiz,adeta sınava tabi tutulduğumuz izlenimi alıyorum. bunu önce bir atalım bakalım anlayan birileri çıkarmı düşüncesi,anlayan çıkarsa diğerlerini atarız değilmi.
muhtemelen diğerlerinin yerini de tespit etmişsinizdir.

burada bir çok yer görülmekte ,açık görünümlü yerlerde de olma ihtimali çok yüksek olan bir görünümde.
ister dene ister deneme ,tespit etmişseniz sadece şunu söyle,(tespitinizden eminseniz bunu cevaplayabilirsiniz,)tek oda ,(arabistandaki gibi) kat katmı ,iki ayrı ama yakın noktadamı yoksa üçü yakın diğerleri az açığında,sıralımı.
gerçekten tespit etmediyseniz, bu soruların cevapları karşılığında ,bir düzende çıkar. bu görüntülerde işaretli kaya nerdedir ,bunların hangisine işaret eder söyleyemeyiz. yalnız oda mezarların tartışmasız görünüyor.

hORİZOn

Kullanıcı

şimdi bu öbek şeklindeki 3 tane mezar olma olasığı ne kadardır 3 sıralı gitmiyor resimdeki gibi çapraz şekilde gidiyor ayrıca sağ taraftaki 5 adet oyma resimde çizdiğiniz gibi uzakta olma ıhtımalı varmı yaklasık 2km war karsılar eğer 2 km olma ıhtımalı varsa ben yandım cunku karsısı değilde suan fotosu olmayan yerde işaret çok istersen bi tane örnek atabilirim

ikizceli

Vip Üye
bulgular 2 km yi veren bir konumda değil .örnek atmana gerek görmeden biz zaten içlerinde bazılarının oda tipi mezar olan bulguları görmüş ve yazmışız değilmi. ilk çizimde,oymaların bir iki tanesinin anlaşılır olduğu için yönlerini bile belirtmişiz.

yönlerinin ayrı olduğunu buradan bir daha anlayalım. o istikamelerin resimlerini istemişiz ama sen eski ve istediğimizi vermekten uzak resimlerle devam ediyorsun.
buradaki oymaların olduğu kayaya dur ve çizdiğimiz yönleri gözlemle. sağdaki oymanın mezarının olduğu yerin hemen yanında çizdiğim gibi bir yükselti bir sırt ve hemen altı bu sırttan biraz daha genişleyen ve nispeten dik düz inen bir yapıda. kısaca bu kayaya durularak arazi üzerinde oymaların verdiği yönde tespit gerekir. resimden yönlerin araziye göre duruşu anlaşılmıyorki.
resim aldığınız yerde mezar odaları mevcut. ve diğer açığında olanlarda gizemli. acaba ilk oymaların bir kısmı bunlardan birinemi işaret ediyor. onu sen anlamalısın. o kayadaki bulguların karşılığını ,o noktadan çok rahat görebileceğin alan içinde. ama o beş bile ayrı olma ihtimaline binaen yukarda ne yazmışız değilmi. olasılıklar onlardan biridir. boşluk tespiti yapabilir veya yapabilen birinden yardım alarak belirlenmeli.