Meşe ağacı | Sayfa 19 | Define işaretleri ve anlamları

Meşe ağacı

pelteks

Kullanıcı
Onlardaki topraksız - bendeki topraklı 😀 yapı %90 eşleşiyor

Ekli dosyalar

• 20230612_223331.jpg
    20230612_223331.jpg
    469.6 KB · Görüntüleme: 27

pelteks

Kullanıcı
İlk foto mantar şeklinde 70cm civarı bir taş.meşenin yakınında 1mt toprak altından çıkmıştı.

İkinci foto eski uydu görüntüsü..üzerine bulguları işledim...görüntüdeki hatlar yüzeyde gözükmüyor..birşey ifade edermi onuda bilmiyorum.ilk fotodaki taş c gibi çizdiğim alanda..hatta kuyu gibi gözüküyor.

Çizginin başladığı yer çökmenin olduğu yer

Ekli dosyalar

• Screenshot_20230613_165928_Gallery.jpg
    Screenshot_20230613_165928_Gallery.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 18
  • Screenshot_20230407_111941_ParselSorgu.png
    Screenshot_20230407_111941_ParselSorgu.png
    1.5 MB · Görüntüleme: 22
Son düzenleme:

pelteks

Kullanıcı
Tekrardan selamün aleyküm..
Öncelikle @TRUVA @Roni @Kervan07 @MAVRAN ustalara teşekkür ederim.

Biraz uzun olacak ama kapanış yapayım dedim

Bu konu çalılık içinde kalmış bi arsanın harfiyat işlemi ile başladığı için ve başlangıçta fotoğrafa önem vermediğimden çok net görseller paylaşamadım..bazı fotoğraflar konu içinde mevcut.
Bu işe bulaşmak heyecan verici olduğundan hala uğraşıyorum 😀 ucundanda olsa çubukçu da oldum.

konuyu toparlamak gerekirse arsamda en bariz bulgular..
1.L şeklinde kuru taş duvar.
2.Duvarın doğu ucunun arkasından çıkan,üzerinde mihrap olan ve mihrabın içinde kabartma üçgen.
3.mihrap üstünde yüzeyde olan yatar şeklinde köpek veya aslana benzetilmiş kaya.
4. Duvarın batı ucunda büyük meşe
5. Duvarın tam önünde dikili taş,dikili taş önünde mıcır öbeği.
6.kepçenin sürekli çalıştığı,ezilmiş zeminde 1 ay sonra oluşan çökme.zaten bu çökme olmasaydı daha ilgilenmiyecektim :)

Aktif olarak ilgilenemesemde sürekli kafamda ne yapabilirim sorusu mevcut...yön verebilir ümidiyle 1-2 aydır ara ara karambole çubuk denemesi yapıyorum..öğleden sonra bakılması,yağışsız hava,toprağın kuru olması,akım geçmiş bakır tel vb.tavsiyelerle biraz daha kullanım güzelleşti ve bakır çubuktan olumlu tepkiler aldım...çubukla ikinci bir oda ve bir koridor daha tespit ettim varsayıyorum..Zira yüzeye yansıyan tepki bu şekilde...

Son çizim fotodaki şekilde...öncelikle benim övmem veya germem birşey değiştirmez ama @TRUVA kardeşimiz saolsun ilk yönlendirdiği yerde çubuk giriş gösteriyor...kendisi yönlendirdiğinde ben 3 mt ilerisine bakmıştım...çubuk noktayı çizdi 😀

Son durum budur..müsait zamanda bakacam..inşallah güzel bişeyler olur da bol görsel paylaşırız
Çizmek bile keyifli..nokta nokta çizilen yerler çubuğun verdiği tepkiler..
Kalın sağlıcakla, kışa doğru nasipse görüşürüz

Ekli dosyalar

• Screenshot_20230616_001731_Gallery.jpg
    Screenshot_20230616_001731_Gallery.jpg
    767 KB · Görüntüleme: 18

pelteks

Kullanıcı
S.a.tecrübesi olanlara son bir soru sorayım :)
Dün sağlam bi yağmur yağdı..Toprak susuz olduğundan çabucak suyu çekmiş ve yüzey yine kurumuş...
İlk fotodaki nokta daha önceden de suyu tuttuğundan/kurumadığından kereste koyup üstünden geçiyordum...sabah baktım yine sadece bu iki bölge yaş...

Çubuğa göre;
Kereste olan yer oda veren yer..
uzun olan yer tünel olan yer...

Soruya dönersek;
Çubuk doğru diyorsa,tavanı Kille kaplandığından mı bu şekilde suyu tutuyor
@OKLiT @MAVRAN @TRUVA @Roni

Ekli dosyalar

• 20230617_202125.jpg
    20230617_202125.jpg
    1.9 MB · Görüntüleme: 13
  • VideoCapture_20230617-201950.jpg
    VideoCapture_20230617-201950.jpg
    705.7 KB · Görüntüleme: 10

Kader25

Admin
Kuru duvarin
Orta kisminda metal tespiti yapin.
Sinyal alirsaniz cesidine bakmadan o noktada islem yapin metale ulasin.
1.5 mt. Gecmez.

Onemli not:
Cubukla once duvara palalel adi adimlarla dolasin, gidin gelin.
Sinyal yoksa;
10-15 metre uzaklasin.
Yine palalel olarak gidin gelin.
Sinyal alip cubuk yon verirse;
O istikameti baz alin o istikametten duvara dogru yuruyun.
Metalin isaretini alinca duvara bakin.
Gordugunuz noktada duvarin altini kazin. Bu noktada duvarin kendisine de bakin. Dedektor varsa duvarin.komplesine dedektor tutun iyi olur.

@@@€€€€££££¥¥¥$$$@@@

%20 zekat
Kalanin;
3 tanesi @Deli Fırat kardasima
1 tanesi size. ( 3 biye 1 siye ) usulunce paylastirin insallah. 😁😁😁

pelteks

Kullanıcı
Kuru duvarin
Orta kisminda metal tespiti yapin.
Sinyal alirsaniz cesidine bakmadan o noktada islem yapin metale ulasin.
1.5 mt. Gecmez.

Onemli not:
Cubukla once duvara palalel adi adimlarla dolasin, gidin gelin.
Sinyal yoksa;
10-15 metre uzaklasin.
Yine palalel olarak gidin gelin.
Sinyal alip cubuk yon verirse;
O istikameti baz alin o istikametten duvara dogru yuruyun.
Metalin isaretini alinca duvara bakin.
Gordugunuz noktada duvarin altini kazin. Bu noktada duvarin kendisine de bakin. Dedektor varsa duvarin.komplesine dedektor tutun iyi olur.

@@@€€€€££££¥¥¥$$$@@@

%20 zekat
Kalanin;
3 tanesi @Deli Fırat kardasima
1 tanesi size. ( 3 biye 1 siye ) usulunce paylastirin insallah. 😁😁😁
Saol kardeşim de duvar artık yok..harfiyatla beraber puf oldu..3mt arkası,3 mt altı bakıldı..
Duvarın ve önündeki dikili taşın anıt veya ibadet yeri için yapıldığını düşünüyorum..

Aynı zamanda Çubuk oralarda tepki vermiyor..bu çöken yer duvarın 20 mt kuzey doğusunda

İlave olarak bu alan 2 dönüm kadar...ve oda tam ortada kalıyor...çizimde de belli

Paylaşıma gelince,benim terazi pek hassas değil 😀 müze kime ne dağıtırsa herkez payına razı olacak

Yerimi elimden almasınlar yeter 😀

Son düzenleme:

OKLiT

DENETİM SORUMLUSU
Super Moderatör
Selamün aleyküm
Arkadaşım arazideki toprak katmanindan dolayıda o kısım nemli kalabilir diğer kısımlar toprak katmanı zayıf veya dranej iyi olabilir suyu topraktan hızlı çıkmasında olabilir
Siz buraya bayağı bir enerji ve emek sarfettiniz alt kisim boş olsa kuruma daha hizli olur ayni bitki örtüsünü nün hızlı kurumasi gibi düşünün burayi bizlerden çok sizin gozlemleriniz daha iyi olabilir bölgeye hakim olan siz siniz bizler sadece fotoğraf üzerinden dar çerçeveden bakarak yorum yapiyoruz ustalarim bu konuda size daha iyi bilgi vereceklerdir
Teşekkür ediyorum

pelteks

Kullanıcı
Selamün aleyküm
Arkadaşım arazideki toprak katmanindan dolayıda o kısım nemli kalabilir diğer kısımlar toprak katmanı zayıf veya dranej iyi olabilir suyu topraktan hızlı çıkmasında olabilir
Siz buraya bayağı bir enerji ve emek sarfettiniz alt kisim boş olsa kuruma daha hizli olur ayni bitki örtüsünü nün hızlı kurumasi gibi düşünün burayi bizlerden çok sizin gozlemleriniz daha iyi olabilir bölgeye hakim olan siz siniz bizler sadece fotoğraf üzerinden dar çerçeveden bakarak yorum yapiyoruz ustalarim bu konuda size daha iyi bilgi vereceklerdir
Teşekkür ediyorum

Aleyküm selam.
İlginiz için saolun hocam,aşağıda alıntı yaptığım duruma göre tahminde bulunmuştum....hem kendime hem başkasına tecrübe olacağını düşünüyorum.

Altta ana kaya veya kil olduğu durumda taban suyu oluşturacağı ve suyu hemen salmıyacağından dolayı gölet oluşumu,suyun daha uzun kalması/geç kuruması daha mantıklı geliyor..

Taban Suyu Ekoloji – Çevre Terimi Olarak Taban Suyu:
Toprak içerisinde sızan suyun geçirimsiz bir tabakaya ve ya ana kaya üzerinde birikmesiyle oluşan sudur. Taban suyunun derinliği bazen 1-2 m gibi çok yüksek, 3-5 m gibi normal bazen de 50-60m gibi çok fazla olabilir.

Son düzenleme:

pelteks

Kullanıcı
Bugün kurumsal ve şahıslara profesyonel olarak su sondaj işlemi yapan bir abimle su tespiti için yerime gittim...kükürt kokusu duydum dediğim taş duvarın L yapan kısmına gelen yerde 2 damar su buldu..
Biri 8 mt,ikincisi 17 mt...ve benim kuyu tahmini yaptığım yere sadece 4 mt 😀

17 mtdeki su yatağı çöken yerin 3 mt arkasında kalıyor..diğer damar yakınından bile geçmiyor 👍

Kader25

Admin
Saol kardeşim de duvar artık yok..harfiyatla beraber puf oldu..3mt arkası,3 mt altı bakıldı..
Duvarın ve önündeki dikili taşın anıt veya ibadet yeri için yapıldığını düşünüyorum..

Aynı zamanda Çubuk oralarda tepki vermiyor..bu çöken yer duvarın 20 mt kuzey doğusunda

İlave olarak bu alan 2 dönüm kadar...ve oda tam ortada kalıyor...çizimde de belli

Paylaşıma gelince,benim terazi pek hassas değil 😀 müze kime ne dağıtırsa herkez payına razı olacak

Yerimi elimden almasınlar yeter 😀
Bu duvar bizim bahse konu duvar degil o zaman. Zira o duvar olsaydi mal alinsa bile cubuk yine orasini gosterirdi.
Nasip ne.ise o olacak.
Rizik yazilan illa gelecek.
Hirsimiz yok.
Oldugu kadar
Olmadigi kader.
Hakkinda hayirlisi olsun insallah.