Mezar steli | Define Mekanı- Define işaretleri

Mezar steli

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni
Araştırmacı
Katılım
22 Mart 2012
Mesajlar
8,690
Beğeni
13,457
Konum
İstanbul
Kartallı Mezar Steli

Kireç taşından yapılmıştır. Niş içinde, başı sağa, gövdesi sola dönük, kanatları açık kartal yüksek kabartma halinde işlenmiştir. Kartal Roma'nın sembolüdür. Zeugma mezar stellerinde Roma yurttaşı oldukları vurgulanmak için, erkeklerin mezar stellerinde kartal kabartmaları işlenmiştir. Altta Grekçe harflerle kişi adı ve “acın son buldu” yazısı mevcuttur. Zeugma. M.S. 2.-3. yüzyıl.

Aile Mezar Steli
Kireç taşından yapılmıştır. Kadın ve eşinin büstleri yüksek kabartma olarak işlenmiştir. Yüzlerinde üzgün ifade mevcuttur. Kadın başörtülüdür. Sol elinde kirmen tutar. Sakallı, saçı kel erkek büstü, gerçekçi yüz ifadesiyle Hadrianus'un portre özelliğini gösterir. Zeugma'da bulunmuştur. M.S. 2. yüzyılın 2. çeyreği.

Yün sepetli Mezar Steli
Kireç taşından yapılmış, dikdörtgen biçimindedir. Ön yüzünde, ortada sehpa üstünde yün sepeti kabartması yer alır. Çevresinde girlantlar asılı olup, üste uçları akroterli, üçgen alınlık kabartması mevcuttur. M.S. 2.3. yüzyıl.

Aile Mezar Steli
Kireç taşından yapılmıştır. Bir kadın ve iki genç erkek yüksek kabartma olarak işlenmiştir. Yüzlerinde oldukça hüzünlü bir ifade hakimdir. Alev biçimli saç lüleleri alın üzerine doğru taralıdır. Göz göz bebekleri belirtilmemiştir. Altta Grekçe harflerle kişi adı ve “acın son buldu” yazısı mevcuttur. M.S. 1. yüzyılın 2. yarısı.

Antiochos ile Herakles'in Tokalaşma Steli
Bazalttan yapılmıştır. Stelin arka yüzünde Grekçe harflerle yazıt mevcuttur. Ön yüzünde ise yüksek kabartmada, Kommagane kralı I.Antiochos ile güç tanrısı Herakles tokalaşmaktadır. Pers giysili Antiochos ayakta sağa dönük durur, gövde ağırlığı sol ayak üstünde olup, sağ ayağı hafif yukarı kalkık ve yana açıktır. Sol elinde hükümdarlık asasını tutar. Başı asma yaprak çelenkli, çıplak Herakles, Antiochos'un karşısında ayakta sola dönük durur. Sol elinde, dik vaziyette topuzu tutar. Sol bileğinde Nemea aslanının postu asılı durmaktadır. Her iki figürde de başlar profilden, gövde cepheden verilmiştir.

Antiochos ile Apollon'un tokalaşma steli
Bazalttan yapılmıştır. Ön yüzünde sivri beş uçlu tiyara başlıklı, Pers giysili I.Antiochos ayakta sağa dönük durur. Karşısında ışın taçlı çıplak tanrı Apollon ile tokalaşmaktadır. Her ikisinin de Pelerin sağ omuzda tutturularak sol omuzdan sırta atılmıştır. I.Antiochos sol elinde, hakimiyetin simgesi asa, Apollon ise, asaletin ve soyluluğun simgesi olan defne dalı tutar. I.Antiochos'da sağ ayağı cepheden, sol ayağı profilden verilmiş olup, gövde ağırlığı eşit paylaştırılmıştır. Bu stelin yakın benzerlerinden ikisinden birisi, Adıyaman, Besni Sofraz köyde bulunmuştur, diğeri ise Samsat'da bulunmuş olup, .Anılan stelin arka yüzündeki Grekçe yazıtta, I.Antiochos'un, Zeugma'da stellerle donattığı yeni bir kutsal alanından bahsetmektedir.


Cenaze ziyafetli mezar steli. Ölen şahıs (aile reisi) kline üzerine uzanmış, eşi ayak ucuna oturmuştur. Klinenin önünde, alçak bir masa üzerinde ziyafet yemekleri görülmektedir. Kadın, elini eşinin dizine doğru uzatmıştır. Yatağın ayakucunda şarap dağıtan bir hizmetçi ve ayaklı bir krater görülmekte. Yatağın ayakucunda ayakta görülen 4 kişi ölüye ağıtlar yakmaktadırlar. En solda ise 2 çocuk babaları için dua ederken betimlenmişlerdir.
 

TEVFiK

Üye
Kullanıcı
Katılım
11 Haziran 2012
Mesajlar
3,734
Beğeni
6,865
Konum
FETHİYE,MANİSA,İZMİR.
Selamunaleyküm Sayın Ustam Paylaşım İçin eşekkür eder. Elinize ve Emeğinize Sağlık derim
Bu 1 çocuk Anne ve Babası yani bu aile çok zenginmiş diye biliyorum
Saygılar,

 

aliveli44

"Rüştü"
Forum Düzeni
Araştırmacı
Katılım
12 Haziran 2012
Mesajlar
10,575
Beğeni
19,177
Konum
Malatya
Cevap: Mezar steli

Güzel bilgiler
Elinize sağlık:)
 

hutame

Kendi İsteği ile ayrıldı
Kullanıcı
Katılım
22 Haziran 2012
Mesajlar
44
Beğeni
1
Cevap: Mezar steli

stılerde harıkamiş ha...işçilik super emegıen saglık
 

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni
Araştırmacı
Katılım
22 Mart 2012
Mesajlar
8,690
Beğeni
13,457
Konum
İstanbul
s.a

eline sağlık metin ustam.guzel resımler.
 

star21

Üye
Kullanıcı
Katılım
11 Ağustos 2012
Mesajlar
2,739
Beğeni
426
Cevap: Mezar steli

evet gerçekten güzel işçilik..emeğine sağlık
 

TRUVA

Üye
Kullanıcı
Katılım
22 Haziran 2012
Mesajlar
605
Beğeni
77
Cevap: Mezar steli

Yüreğine sağlık kardeşim.
 
Üst