MURÇLU KAYALAR. | Define işaretleri ve anlamları

MURÇLU KAYALAR.

nik

USTA
Super Moderatör
Murçlu Kayalar,.5

Murçlu kaya en yaygın kullanılan işaretlerdir. Yuvarlak oyma yanında varsa bu mezarın varlığını simgeler. Bazende ölü gömme geleneklerinde olduğu gibi kaya murçlama bir gelenek haline gelmiştir.

Bazı murçlar ise bir ve birden çok anlam ifade eder. Özellikle mezarların bol olduğu alana girdiğiniz zaman bu murçlara rastlayabilirsiniz. Bu size mezarlık alanına ayak bastığınızı söyler. Bazı murçlu kayalar bölgedeki en kıdemli mezara hitaben yapılır. Batı tarafında deha mezarı mevcuttur. Burada birde yaşlı ağaç bulunur. Ağacın hemen önünde koltuk taşı; yada sedir taş size girişi vermektedir.

Murçlu kayalar yamaç alanlarda ise burada birde kare oyma aranmalıdır. Kare oyma biraz daha eteğe doğru olup, yük mezarını vermektedir. Daha üstlerde yine mezarlar olup, bunlar orta gelir seviyesine ait isimlerin mezarlarıdır.

Yapı Taşlarında Murçlu kayalar

Yapı taşlarında gördüğünüz murçlu kayalar genelde temel taşları için kullanılan taşlardır. Bu taşlarda ince kanal varsa bu kanal sizi emareye götürür. Temel altında olmaz demeyin. Temeller ileri tarihler düşünülerek kullanılan saklama yerleridir. Özellikle kilise temel taşlarında murçlar görmek mümkündür. Bu taşlarda birde yön veren işaret bulduğunuz zaman emareye yaklaştınız demektir.

Bazı murçlar ise size burada bir fark olduğunuzu anlamanıza yardımcı olur. Bi işaret diğer işareti verirken; diğeri’de sizi farklı bir yapı bulmanızı emreder. . Bu taşın kendisi ve karşı tarafındaki taş son noktadır. Karşıdaki kayanın son nokta olduğunu anlamanız için taşın kayaç yapısına dikkat edin. Murçlu kayanın kayaç yapısıyla; bulunan diğer yalnız taşın kayaç yapısı aynı ise doğru yerdesiniz demektir. Bu taşlar o dağın taşı değil başka bir dağdan getirilmiştir. Buda çözüm için önemli etkenlerden biridir.

Bu işi azda olsa anlayan isimler taşlar arasındaki farkı anlar. Hangi taş bu dağa ait değil hemen jetonu düşer.

Bazı murçlar ise yanlış algılanıp gerçekte murç değildir. Ama murç gibi görünür, bunlar sıralı haldedir, çoğunlukla kaya kesim için sıralı şekilde yapılan işlemdir. Burada her hangi bi emanet aramanıza gerek yoktur. Dediğim gibi bu sadece kayayı kesip ihtiyaç olan yere taşımak için yapılmaktadır.

Köprü kemerlerindeki murçlar: Köprüler para saklama için en iyi noktalardır. Tarihten beri neredeyse her köprüden mal alınmış hala alınmaktadır. Bir köprünün en zayıf noktası kemerleridir. Buradaki ayak taşları malın en sık saklandığı noktalardır. Bu ayaklardaki kare taşlar hem köprüyü ayakta tutmak için işlevini görür. Hemde malzemeyi kamufle eder. Bu taşlara dikkat edin her daim murçlanmış haldedir, işte bu size şifre vermektedir. Bu taş alındığında köprü göçer gibi görünür, ayak taşlarının en tutarlı olanıdır. İşte burası paranın saklandığı yerlerdir. Bazen tam karşısını vermektedir, karşıdaki taş ile murçlu taşın ebatları aynıdır bakınca hemen anlarsınız.

Not bu bilgiler toparlama olup çoğu alıntı.
Yaklaşık 15 konu var .
Konular;
kare oyma.
Yuvarlak Oyma.
Dikdörtgen oyma.
Murçlu oymalar vs.anlamları

Son düzenleme:

nik

USTA
Super Moderatör
Emeğine sağlık güzel ustam. Siz paylaşın bizler unutulan eksik kalan yerleri bilgimiz dahilinde ise tamamlarız biizniALLAH. Önemli olan sizlerin emek verip bizlere sunması. 🤲🌹🤚
Eyvallah üstad Allah razı olsun.
Eksik kalan yerleri tamamlamanızı dilerim.
Sevgiler.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
Eyvallah üstad Allah razı olsun.
Eksik kalan yerleri tamalamanızı dilerim.
Sevgiler.
Aslında bu konuda pek fazla eksik yok sadece yön ve hesaplamaları eksik onuda tam detaylı halde açıkladım.

Sizlere bazı bilgileri bazı bilgilerden ayrıştırmak adına paylaşmak istiyorum. Bazı yerlerde her işareti birbiriyle eşit tutma huyumuz olduğunu gördüm. Fakat bu kesinlikle yanlıştır. Bir işarete 10 defa aynı ölçüde bulup 2 defa farklı farklı ölçülerde buluyorsanız bu medeniyet ve kültür farkını göstermekle beraber o işaretin tek bir medeniyete ait olmadığını gösterir. Özellikle bu konuda kare türü oymayı anlatacağım. Neyse fazla uzatmadan konumuza geçelim.

İşaretler ve semboller roma dönemi özellikle olmak üzere boş yere yerleştirilmemiş ve süsleme amacıyla kayalara oyulmamıştır, ancak ölümden sonra hayata dönüşen eski inançlara ve pagan ritüellerine bağlı ideolojik bir çağrışımına sahiptirler.

İnandıkları inançlar arasında, ölen kişinin, ölüm sonrası yaşamda tadını çıkarmak için altın veya gümüş, hatta köle ve yiyecek olsun, eşyalarını yanına alması ve tanrıların bir hediye veya adak olarak pay alması gerektiğine inanarak, mezar odaları, mağaralar ve mezarların yakınlarına cenaze sahibine ait olduğunu gösteren ideolojik işaret ve semboller koyarak ait olunan eşyalarla birlikte işlem tamamlanırdı.

Kare oymanın bir roma işareti olduğunu ve bunun bir oda olduğunu kesinlikle bilmek gerekir.

Şimdiye kadar kullandığım en önemli işaretlerden biri de kare oymadır. Çoğunlukla kare işareti önemli bir mezar odasını simgeler ve ona ulaşmak için aşağıdaki çözümleri uygularız.

Kare delik (oyma) işaretinin çözümü

Roma karesi hesaplanırken kenarların toplamı, kare deliği ve derinlikteki çarpım bulunur

Derinlik kare duvar yani kenar boyutuna eşit olduğunda, hedef bakıcı kayanın altındadır ve geriye sadece odanın girişini bulmak kalır.

Roma kare işaret çözümünde hesaplama uygulandığında, sonuç birkaç sayıdan oluşan büyük bir sayıdır ve çözüm en yakın 100'e döndürülür
Sonuçtaki sayının sağdan ilk iki sayıyı iptal edilir.

Kare-Dikdörtgen Çözümü Örnek

Her bir kare kenar uzunluğu 14 cm derinliği de 9 cm derinliğinde varsayalım. Hesap tamamen şöyle olmalıdır.

Kare : 14+14+14+14 =56
56×9 =504

Son iki rakam olan 04 silinir geriye sadece 5 kalır. Bu tam 5 adım (5m) demektir. Yani 504 adım değil. 504 cm olur oda 5 metre 4 santime tekabül eder.

Dikdörtgen: 27,18,27,18 cm genişliğinde ve 15 cm derinliğinde
Çözümü aşağıdaki gibidir:
27+18+27+18= 90
90×15= 1350

13 ila 13 buçuk adım demektir.
1350 adım veya metre değil.

Bir kayadaki kare deliğinin çözümü, kamufle edilmiş bir mezar odasına girişin kanıtıdır.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Necat.

Emektar
Forum Düzeni
Admin
Aslında bu konuda pek fazla eksik yok sadece yön ve hesaplamaları eksik onuda tam detaylı halde açıkladım.

Sizlere bazı bilgileri bazı bilgilerden ayrıştırmak adına paylaşmak istiyorum. Bazı yerlerde her işareti birbiriyle eşit tutma huyumuz olduğunu gördüm. Fakat bu kesinlikle yanlıştır. Bir işarete 10 defa aynı ölçüde bulup 2 defa farklı farklı ölçülerde buluyorsanız bu medeniyet ve kültür farkını göstermekle beraber o işaretin tek bir medeniyete ait olmadığını gösterir. Özellikle bu konuda kare türü oymayı anlatacağım. Neyse fazla uzatmadan konumuza geçelim.

İşaretler ve semboller roma dönemi özellikle olmak üzere boş yere yerleştirilmemiş ve süsleme amacıyla kayalara oyulmamıştır, ancak ölümden sonra hayata dönüşen eski inançlara ve pagan ritüellerine bağlı ideolojik bir çağrışımına sahiptirler.

İnandıkları inançlar arasında, ölen kişinin, ölüm sonrası yaşamda tadını çıkarmak için altın veya gümüş, hatta köle ve yiyecek olsun, eşyalarını yanına alması ve tanrıların bir hediye veya adak olarak pay alması gerektiğine inanarak, mezar odaları, mağaralar ve mezarların yakınlarına cenaze sahibine ait olduğunu gösteren ideolojik işaret ve semboller koyarak ait olunan eşyalarla birlikte işlem tamamlanırdı.

Kare oymanın bir roma işareti olduğunu ve bunun bir oda olduğunu kesinlikle bilmek gerekir.

Şimdiye kadar kullandığım en önemli işaretlerden biri de kare oymadır. Çoğunlukla kare işareti önemli bir mezar odasını simgeler ve ona ulaşmak için aşağıdaki çözümleri uygularız.

Roma karesi hesaplanırken kenarların toplamı, kare deliği ve derinlikteki çarpım bulunur

Derinlik kare duvar yani kenar boyutuna eşit olduğunda, hedef bakıcı kayanın altındadır ve geriye sadece odanın girişini bulmak kalır.

Roma kare işaret çözümünde hesaplama uygulandığında, sonuç birkaç sayıdan oluşan büyük bir sayıdır ve çözüm en yakın 100'e döndürülür

Her bir kare kenar uzunluğu 14 cm derinliği de 9 cm derinliğinde varsayalım. Hesap tamamen şöyle olmalıdır.

56×9 =504

Son iki rakam olan 04 silinir geriye sadece 5 kalır. Bu tam 5 adım (5m) demektir. Yani 504 adım değil. 504 cm olur oda 5 metre 4 santime tekabül eder.

27+18+27+18= 90
90×15= 1350

Bir kayadaki kare deliğinin çözümü, kamufle edilmiş bir mezar odasına girişin kanıtıdır.
Açıklamayı yazına ekledim tembel ustam :)

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
Açıklamayı yazına ekledim tembel ustam :)
Valla sen bu işi biliyorsun abi. O konuda çok tembelim valla. Daha doğrusu gerçekten kafam hiç yerinde değil abi. Nik ustama yardımcı olduğun içinde ayrıca ALLAH razı olsun. Birlik her daim güç verir. 😊🤲

nik

USTA
Super Moderatör

56×9 =504

27+18+27+18= 90
90×15= 1350

Eline koluna sağlık üstad.
Bu sefer tamam oldu 👍