oyma ''T'' ve oyma ''V'' işareti | Sayfa 2 | Define işaretleri ve anlamları

oyma ''T'' ve oyma ''V'' işareti

KARE(KUKIR)

Kullanıcı
Cevap: oyma ''T'' ve oyma ''V'' işareti

1965113032.jpg

serhadlı

Kullanıcı

sevgili kukir ustam işaretlediğiniz yerin fotolarını aşağıya atıyorum

sevgili alfa romeo ustam, gölet olarak gözüken yere iki adet dere yatağından su geliyor zaten fotolarda mevcut (konu şişmesin diye tekrar fotoları atmıyorum) ve gölet sonradan iş makineleriyle yapılmış ve su gölette birleşip köyün yanından geçiyor ama öyle akan bir dere değil

sevgili aga_0074 ustam, bahsettiğim haç'lar ve damıtma çukuru işaret olarak pek ben burdayım demiyor yani öyle alalade yapılmış o yüzden pek önemsemedim.zaten bu kayayada yaklaşık 900 metre mesafede

sevgili metin ustam, zaten işaretler bizleri aştığı ve bilgi sahibi olmak, ayrıca aydınlanmak için siz değerli ustaların yorumlarına sunulmuştur.
yine resmi kazı yapılacak kadar meblağ büyük - meşakkatli ise devlete haybeden resmi kazı parası verecek kadarda zengin değilim.yani benden uzak olsun.malumunuzdur zaten yapılan resmi kazıların yüzde seksen-bilemedin yüzde doksanı hüsranla sonuçlanmakta.birde bütün masrafları peşin ödeniyor...

ve yine BoZKurT ustama'da saygılarımı sunarım,

cümleten hayırlı forumlar (alkış)

FENERLi

Super Moderatör
Kullanıcı

Ustam öncelikle hoş geldin .

Ellerin dert görmesin ,konu ve resimler şahane ,,,

Lakin buradaki "v" dediğiniz harf bg.alfabesini bilenler "g" diye geçer harflerin dizilimine göre,,

Burası başlangıç noktası olabilir,ben şüphelendiğim yeri yazmıştım sana,,

Benim aklım sarnıcın oradaki çeşmede kaldı aslında!!!

Kule'nin karşısında birde yıkıntı kale olması lazım?Su sarnıçlı olan!!

Alfa Romeo

Kullanıcı

sevgili alfa romeo ustam, gölet olarak gözüken yere iki adet dere yatağından su geliyor zaten fotolarda mevcut (konu şişmesin diye tekrar fotoları atmıyorum) ve gölet sonradan iş makineleriyle yapılmış ve su gölette birleşip köyün yanından geçiyor ama öyle akan bir dere değil
Değerli kardeşim; Bir önceki mesajımda da belirtiğim üzere, suyun akar yada kuru olmasının bir önemi yok, önemli olan yazdığımız yönlendirmelerle, arazinin ve belirttiğimiz yerlerin (hedef noktaların) uyuşması ..

Sana şöyle daha detaylıca yazayım, İki yada Üç adet akar veya KURU yağmur veya kaynak su yolu geliyor ve Gölet'in olduğu yerde birleşerek X şeklini meydana getiriyor.. Suyun akar yön'ü, sırtını gözetleme tepesine verdiğinde, yüzün'ün baktığı yön'e doğru gidiyor ve sol'a doğru kavis (yay) yaparak yoluna devam ediyor .. Gölet'in oradan gider su yolunun hemen sağ'ında bir adet daha Kuru veya Akar su gelir veya gider yol'u olduğunu görürsün, bu tam olarak arazide bir X şeklini meydana getiriyor..Ben işaretinden gördüğüme göre araziyi ve yerlerini yazıyorum.. Hedef noktanın bir'i burası ama iş makinalarıyla X birleşim noktası oyularak genişletilmiş ve Gölet haline getirilmiş, oradan giden, gitmiştir...

Gölet'in oradan Sol'a kavis yaparak yoluna devam eden su giderini takip ettiğinde, bir kaç yüz metre ileride Sol'a kavis çizdiği yerde su küçük çatal yaparak tekrar birleşiyor ve orada küçük bir Adacık oluşturuyor, diğer hedef noktan işte o Adacık, çok dikkatlice araştırmalısın..

Diğer yerlerin de maalesef Gözetleme Kulesinin olduğu Tepenin tam zirvesinde küçük bir yığma var (tabi o da gitmediyse)+ Tepenin zirvesinden, Kavis yapan Dere giderine doğru inerken, Dereye paralel şekilde bir kanal türü oyukluk ve uç kısmında yuvarlatılmış, çökme yapan yer var(gölet tarafı yönünde)..Bu yuvarlatılmış çökme yapan yer ve zirvedeki küçük yığma diğer yerlerindir, askeri güvenlik bölgesi olduğu için yapılacak pek birşey yok..

Tavsiyem Gölet'in oradan Kavis yaparak giden su giderini takip edip, o Adacık yeri bul ve orayla ilgilen...

Son düzenleme:

serhadlı

Kullanıcı

sevgili fenerli ustam, saygılarımı sunarım.evet söylediğin yerleri daha detaylı araştırıcam,şimdi fotoğraftaki gözetlemenin orda küçük bina varmış askerlerden kalan ama su sarnıcı diye duymadım.

lakin aynı istikamette yaklaşık 3000 metre batıda hakim tepede büyük kalenin kalıntıları duruyor.bu kalenin altında yaklaşık 2500 yılllık su deposu ve kanalları halen mevcut ve hala su akmaya devam ediyor (ayrıca bu kalenin orda ''2.basil'' yazan tek sikke bulmuşlar)
ama burasıda köstebek yuvası gibi olmuş her giden bir çukur açtığından askeriye atış poligonuna dönmüş.ayrıca sen nereden biliyorsun sarnıcı falan:confused: korkulur senden vallahi(alkış)

sevgili alfa romeo ustam, köy sınır olması itibarıyle bir çok söylenti ve rivayetlerde ön plana çıkıyor.bu yüzden milletin arazide gezenleri pek hoş karşıladığı söylenemez.yinede bir ara gidip araştırma yapıcam saygılarımı sunarım.