Oymalardaki Parmak deliği | Sayfa 3 | Define işaretleri ve anlamları

Oymalardaki Parmak deliği

A21MEDLi

Admin
Cevap: Oymalardaki Parmak deliği

S.a.Teşekkür ederim,hepiniz baş tacısınız.;)

A21MEDLi

Admin

Kukır usta,kayanın alnında bulunan,bu roma işi oymaların verdiği yönü,anlamanın en iyi yolu;sırtımızı oymaya verip kollarımızı arkamızdan dolayıp,avucumuzun içini oymaya yapıştırp,oymanın kayadaki meyilini ve yönünü hissedip O yöne bakmalıyız..
ancak bu anlattığım şekilde oymanın gerçek yönünü öğrenebiliriz.
yoksaaa sadece oymaya bakıp gerçek yönünü anlayamayız.

oyma ve kareden görebildiğim kadarıyla,tünelli odadan bahsediyor,bence burada 2 şıkk kullanılmalı
1-kayanın bitiminden aşağıya doğru.
2-mihraba(yukarıda yazdığım şekilde) yönünün istikametinde 7-9mt de giriş ihtimalı çok kuvvetli.belkide bu giriş tüneli bu kayanın dibinede gelebilir..amma giriş yaklaşık verdiğim mesafeye düşer..kolay gelsin

Alfa Romeo

Kullanıcı

Bu tip dikey kaya üzerindeki oymalarda oymaların ağız yapılarında her hangi bir farklılık olmaması durumunda ve yanında yönlendirici bir işaret yoksa ;
- İri bir kayaysa, bulunduğu kayayı
- işaretin ön'ünden itibaren ,baktığı istikamet (60-80 mt.içi)
- Yakın mesafe içerisinde sol'u - sağ'ı
- 8-10 mt.işaretin tam arka tarafı dikatlice kontrol edilmeli..
Şayet oymaların yanında Yönlendirici İşaret varsa, verdiği yön'e odaklanıp, araştırılmalı...

- Fotoya dikkatlice baktığımızda bize göre oymaların sol'unda bir kanal mevcut (soru işareti koyup, çerçeve içine aldım) kanalın verdiği yön'ü kayadan itibaren dikkatlice takip edin, boyunu ölçüp metraj-adım uygulayıpta araştırın...
- Ayrıca arka planda gözden kaçan büyük bir + işaretimiz var :)...

Son düzenleme:

şakir

Kullanıcı

Hocam beş parmak deligi aynı hizada yanyana bu anlamda nasıl bir isdikamet izlemeliyiz .tşk

babahalit

Usta
Kullanıcı

bencede kayanın durus sekline göre ılk once sağ sonra sol parmak işareti kullanılır. parmagın içerdeki açısına göre yön tayin edilir.parmağınn genellikle isaret parmagıyla bas parmagın arasından mesafe alınır. en fazla bes adım gidilir fakat aranılan malzeme tasın ıcersınde veya zemin altında cıkar genellikle tekli veya sayılı malzeme çıkar.bazılarıysa kucuk mahsene atar..oda işaretin önünde küçük ucgen veya hilal yapan yerın altında mahsenı olur..dikkat edilmeliii...

ZİRVE

Kullanıcı
arkadaşlar fotolar neden gözükmüyor.

ekollx24

Kullanıcı
merhaba abi bende biyer buldum resimlere bakarsanız pek anlamıyorum