roma dönemi olabilir mi

erzurumludefineci

Kullanıcı
Yasaklı

dün gördüğüm bir yer yapı çok büyük taşlarla yapılmış mabed yeri veya anıtmış
fakat yıkmışlar
zeminde 1 mt kalınlığında kesme taşlarla döşeli bunun altında yine bir döşeme var. kesme taşlarla düzgün yapılı bunun altında da çok sert toprak var gördüğüm kadarıyla 2 mt inmişler devam ediyor..
bana söylenen burada bu döşemelerin altında merdiven varmış olabir mi böyle yapılar hakkında bilgisi olan var mı ?

mersinli

Yasaklı
Yasaklı
Cevap: roma dönemi olabilir mi

roma veya bizans işi ama roma daha agır basıyor

komana

Ali Doğan Usta
Kullanıcı

Valla ne dönemi olduğunu bilemem ama elden geçtiği ve boşaltıldığı kesin gibi.Böyle bir yerişimdiye kadar kimsenin ellememiş olması zaten mucize olurdu.

erzurumludefineci

Kullanıcı
Yasaklı

tamam fotoğraflar yeterli değil biliyorum ;) ama bende nokta istemiyorum bilen gören varmı benzer birşey merak ettim
protesto

şahin

Kullanıcı

genelde kilise yada ibadet yerlerının altlarında kapalı mahzenlerı olur.
genelde kilisenin içinden gizli girilir nadırende kilise kapısının cıkısında dur dısarı bak sol kolunun tarafı 1,5 adımda yerde duz tas olur kaldırılır merdıvenle ınılır. ama ne hıkmetse odadan bir sey cıkmaz çünki bunlar zamanında planlı sekılde daha emın yerlere tasınmısdır. kılıse yolu catalında yada kılıseye yakın kayalık bölgede nadırende eskı mezar ıclerıne saklanmısdır.
kilisede dilek yada yardım kutusu ana kuzey duvarı yada gırıs sutun dıregı ıcı veya buyuk mıhrabın mıraba bakarken sol kol tarafı ön örne taslardan bırınde bır madalyon alındıgını duymusdum.

komana

Ali Doğan Usta
Kullanıcı

Çok tanrılı pagan dinlerinin kendilerine has dini ayin ve ritüellerinin gerçekleştirildiği aynı zamanda sorumlu ve statü olarak yüksek derecedeki rahiplerin biraraya gelip dini konularda istişare yaptıkları bir tapınak ve sunak alanı.
Bazı anadolu pagan geleneklerinde yeraltı tanrılarına inanılır, bu tanrıların yeraltında yaşadığına inanılırdı. Bunlar için yeraltlarına tüneller ve dehlizlerle tapınaklar yapılmıştır.Bu tapınaklarda tanrılarına sunak sunup kurbanlar adamışlar bu kurban bazen insan olabilmiştir.
Resimdeki tapınağında altında ,bu inanç doğrultusunda yapılmış bir yeraltı mâbedi olabilir.
İnşallah bir katkım olmuştur.