Sanatmı Doğamı ? | Define işaretleri ve anlamları

Sanatmı Doğamı ?

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni
130820.jpg

sanat-eseri-mi-doga-eseri-mi.jpg

sanat-eseri-mi-doga-eseri-mi-001.jpg

sanat-eseri-mi-doga-eseri-mi-002.jpg

Çanakkale'nin Gökçeada ilçesine bağlı Kaleköy sahilinde oluşan ilginç kaya şekilleri, görenleri hayrete düşürüyor.

Gökçeada'nın Kaleköy köyünde, Yıldız koyunda rüzgar ve dalgaların aşındırdığı kayalar ilginç şekiller oluşturdu. Bir heykeltıraşın sanat eseri gibi görünen ve çeşitli figürleri hatırlatan kayalar görenleri şaşkına çeviriyor. Emekli Jeoloji Prof. Dr. Doğan Perinçek, görüntülediği kayaların zaman içerisinde doğa şartlarıyla kendiliğinden oluştuğunu söyledi. Perinçek, "Gökçeada'daki Kaleköy alanında kumtaşında aşınma ile oluşan ilginç şekiller gözükmekte. Kumtaşı içinde silisli yumrular var. Kumtaşı ile içindeki silisli seviyenin rüzgar ve suya karşı dayanıklılığı farklı olduğu için Yıldız koyunun özellikle batısında ilginç görüntüler oluşuyor. Mesela bir kumtaşı seviyesi aşınma sebebiyle sfenkse benziyor. Ayrıca alanda 1 metre çapında küresel yapılar var. Kayalardaki bu şekillerinin 200 bin ile 500 bin yıl arasında değişen bir zamanda oluştuğunu düşünüyorum. Bu görüntülerin bir şekilde korunması ve bu alanın jeopark yapılmasını teklif ediyorum" dedi.define

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
bir varlığa benzemeleri ve sayısız oymaların ,aralarının nasıl aşınmadan olabileceği mantığı zorluyor. suyun aşındırmasıyla oluşmuşsa oymaların arası nasıl kalabilir de bu şekiller oluşur.
3. resim 3 tane yan yana ayni benzerlikte. AMA YARADAN ama bir usta eli değmiş gibi görüyorum. elbette konunun muhatabı bizim bilmediğimiz bu yapıtlara kendince inandırıcı açıklaması da vardır. imkan olsa da sorabilsek.bizler de öğrenebilsek.
emeğine sağlık.

karanar

Kullanıcı
gökçeadaya gittim ama burayı görmemişim. çok güzelmiş.