Şelale Ve Deredeki Işaretler

karanar

Kullanıcı

çok güzel bir yermiş ustam, hem görsel hem de sektörel anlamda doyurucu bir paylaşım. teşekkürler.
A kısmında işaretli kanal kanaatimce el ile oyularak suyun basıncını azaltmak için kavisli yapılmış, zaten eyimi azaltılmış. su; buradan B kısmındaki el yapımı havuza dökülüp debisi düşürülüp su taşkını engellenmiş aynı zamanda kum taş kaya gibi malzemeler bu havuzda toplatılmış. C de ise su baskını ve sellere karşı yani yinede su basınçlı gelip duvara yani girişe hızlıca çarpmasın diye bir kaya yan yatırılarak set yapılmış. zannımca burası çok emek harcanmış bir mahsen. keşke işaretlerini de görebilseydik. dolayısıyla D alanındaki giriş yeri zaten belli. bütün bu çalışmalar ve emek D kısmına derenin hızlıca vurup aşındırmaması için hazırlanmış, başarılar.

FENERLi

Super Moderatör
Kullanıcı
Ustam ilk resimdeki işaret Son yerin Son işareti eğer alta nokta yoksa 110mt. Son Nokta demek.
Ben nokta görmedim, nokta varsa değişiklik gösterir.

wolf_52

Kullanıcı
dikkat çeken çok nokdası var, mavi işretli yer güzel bri mezar, siyah çizgi olan yer ise asıl giriş olduğnu düşnüp gözüme çarpan nokda asi usta, derenin yan yana dönen 2 ufak virajı M betimlenmesini vermiş tünelli, mahsen girşi bu resme göre siyah çizgili nokda olması gerek, yapısda farklı horsan gibi duryor....karşı nokdasında görseydik iyidi..

yoksul

Kullanıcı
benim acizane fikrim volf.52i ustama katılıyorum son veren işaretler gayet belirsiz ve de sanki manasız bir şekillerde karşımıza çıkıyor birşeyi pas geçmeyelim gömüler özellikle değerli gömüler tek olmuyor yani birden fazla yerde oluyor bunlar genellikle birbirlerine yakın oluyor tabi ki en değerli en gizli ve zor olandır böyle olunca bizler gömenlerin bilgi ve tecrübesine sahip olmadığımız için ya üzerinde tepinip geliyoruz ya da acabalarla başka bahara erteliyoruz ,,saygılarımla,,,,,sizler daha iyi bilirsiniz ben sadece hatırlatmada bulundum.Kısmetiniz bol olsun ALLAH hayırlıları nasip etsin

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
değerli arkadaşlarım, resmi kazıya bir katkı yapmak ,bir yer belirleyebilmek amacıyla,mahalle içinde tespit etmeye nokta belirlemeye çalıştığım bir yer.
asi ustama göndermiştim. konu açtığını da yeni gördüm.
bura da iki ayrı nokta var. ayrı olarak anlatmaya çalışacağım.
öncelikle de katılan ustalarımızı ve üyelerimizi gönülden kutluyorum. çok isabetli yorumlar yapmışlar.
BİRİNCİ YERİMİZ.
çağlayanın bu kısmında durma imkanı yok. Y yide incelerken çok zor gördüm ve bu akar kıısım belli bir noktadan aşağıya doğru,ana kayadan çok farklı sanki sıvanmış bir görünümde.üstten ve yandan da yeterince yaklaşmak görüntü almak çok zor.

Y çizdiğim kısım DA bu resimden göremedim. bu alanı değerli veriyor.

çağlayanın başında,çok küçük bir emekle,suyun kesilmesi ve sağdaki kanaldan vererek,çizdiğim yerin açıkta bırakılması sağlanmış. ayrıca okla belirttiğim sol üstte tarihi değirmen yeri var. çağlayan tam değirmenin alt kısmına düşüyor.
ikinci yerimiz

birinci çağlayanın akar yönünde yaklaşık yüz,yüz yirmi gibi dir.
dere yatağının her iki yönü komple fındık bahçesi ve sezon başladığı için,insan dolu.haliyle karizmayı çizdirmemek için,biraz gec saati ve çok hızlı hareketi tercih ettik. yanımda ist. bulda iş sahibi bir arkadaş vardı ben tespit yapmaya ona da görüntü aldırmaya çalıştım.
kısa zaman içinde burada çizmiş olduğum ve bir çok ustamızın işaret ettiği gibi ,
ön kısımda önden zeminden
son kısımda görülende ise ,üstten açılmış kapatılmış bir kuyu tipi iki yer .
her üç nokta da değerli veriyor. son yer de zaten kuyu olduğunu yaşlılar biliyormuş.
zamanla kum ve çakıllar doldurmuş. şu an buralar boşaldı ama aşırı yorgunluktan ve yoğunluktan ikinci kez de gitmedim.

ÇALKAYA 28

Document/Belge/Usta
Kullanıcı
gördüğüm kadarıyla bu derede önceden altın tozu elde edilirmiş ikinci durum şelale başında suyu bir kaya ikiye ayırıyor burası özel yapılmış olmalı suyun yönü buradan değiştirilirse üzerinden su geçen yerde işaretide çıkar birde koltuk var büyük kazan gölünü suyla alakalı sunu çukuru dersek yatanın makamı epey yüksek günahı çokmuş bu derede uzak mesafede iki şelale daha olmalı bunlardan enbüyüğü hamayili kadın küçüğü pazların mezarı ortadaki suyu iki yerden akanı malın yerini der kilise yeri yatır vede derede değirmenler 3 adet olmalı

ikizceli

Vip Üye
gördüğüm kadarıyla bu derede önceden altın tozu elde edilirmiş ikinci durum şelale başında suyu bir kaya ikiye ayırıyor burası özel yapılmış olmalı suyun yönü buradan değiştirilirse üzerinden su geçen yerde işaretide çıkar birde koltuk var büyük kazan gölünü suyla alakalı sunu çukuru dersek yatanın makamı epey yüksek günahı çokmuş bu derede uzak mesafede iki şelale daha olmalı bunlardan enbüyüğü hamayili kadın küçüğü pazların mezarı ortadaki suyu iki yerden akanı malın yerini der kilise yeri yatır vede derede değirmenler 3 adet olmalı
sevgili hemşerim, bölgeyi bilen kişi olarak ,benim cevaplamam gerekir her halde.
ilk şelale aynen işaret ettiğin gibi. dere yatağında koltuk bilmiyorum. dolmuşta olabilir. ama arazi üzerinde bir iki yerde mevcut.
bu dere bölgenin ana deresi. yukardan bir kaç kolla birleşerek gelir. kollar dahil bir çok yer de değirmenler mevcut. bir tanesi büyük bir çağlayanda suyun düştüğü yerde kazandan büyük kesilmiş yer ve hemen önü göldü ve burada paylaşmıştım. acaba kazan göl burayamı denir bilmiyorum. küçük olaylarını bilmiyorum ama muhteşem bir odası halen bakir . çağlayanlar ve değirmenler epeyce olmakla birlikte, döneme ait olanlar,suyun gelişindemi veya daha aşağı akar kısmındamı yoksa kolların birindemi aranmalı hiç bir fikrim yok. olaylar iç içe girmiş.
değirmenlerde ,bir burada bir yüz elli falan suyun gelir ,biraz daha uzağında suyun gider tarafında. her iki yönde başkalarıda mevcut. sistemine göre sen sorar ben cevaplandırım. şaşmayan bir önemde ise elinle yapmış gibi de belirlemesi de kolay.

ÇALKAYA 28

Document/Belge/Usta
Kullanıcı
en dik akanı hangisi başındda iki adet oyması olur önündeki gölün vede şelalenin savak yeri olur suyunu şelaleden alan değirmen tektir

ikizceli

Vip Üye
bildiğim kadar ana derede ,buranın devamında ,inilmesi zor dik çağlayanlı ve değirmenin kesme su kanalı halen mevcut ve göl. savağı ve oyması varmı hatırlamıyorum.
bir de,ana dereyi oluşturan iki ana kolun ,akara göre sağındakinde ve çata 60-70 m mesafede inilmesi mümkün olmayan,suyun vurduğu yerde bir kazandan daha çaplı kesilmiş yer olan var. buda çağlayanın tam üstünden alıyor,halen duruyor. bunda savak olduğu kanaatindeyim. çok sarp bir yer ,dikenlik vs. oluşmuş,özel gidilmezse uğrak bir nokta değil.
bu noktaya g. batı gibi dir. akar tarafındaki de kuzey ,k. doğu ağırlıklı.