şelaledeki tek oyma..

cassabalee

Kullanıcı
Cevap: şelaledeki tek oyma..

ersan usta buranın tarihi çook eski zamanlara dayanıyor burada dahada net işaretler bulmak imkansız gibi görünüyor..3000 yıllık gibi geçmişi var işaretlediğiniz yerlerde çok dolandım ama malesef boş oraları.. çubukla çok dolaştım altını üstünü yanlarını direkt olarak akarın olduğu yeri gösteriyor.. bilmiyorum yaptığımız masrafa değermi.. uğraşmaya değermi.. saygılar..

husoom12

Kullanıcı

kardeşim bende oyma fotoları var ama nasıl atacam konuyu nasıl açacam onu bile bilmiyorum yardımcı olurmusunuz lütfen

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye

ersan usta buranın tarihi çook eski zamanlara dayanıyor burada dahada net işaretler bulmak imkansız gibi görünüyor..3000 yıllık gibi geçmişi var işaretlediğiniz yerlerde çok dolandım ama malesef boş oraları.. çubukla çok dolaştım altını üstünü yanlarını direkt olarak akarın olduğu yeri gösteriyor.. bilmiyorum yaptığımız masrafa değermi.. uğraşmaya değermi.. saygılar..
muhterem kardeşim,son gönderdiğin resim,olayı netleştirdi. küçük göldeki el işçilikli kesimler çok belirgin ve olması gereken şekilde. bu tür suya bağımlı yerlerde gölün kenarından suyun göle inmeden taliyesi sağlanacak yer olur. bazende burda olduğu gibi karşımıza çıkar.
burda yapılması gereken,önce yaz mevsimini bekleyerek,suyun zayıfladığı dönemde,suyun göle dikleştiği yerin üstünden,boruyla gölün içine suyun inişini engelleyecek şekilde dışarıya uzatılarak gelen suyla gölün bağlantısı kesilmiş olacak. içteki su boşaltılarak,dikkatlice incelendiğinde boşlık alınan yerin çapı vs.si anlaşılmalı .emin olunduğunda,izin ve çalışma ondan sonra olmalı. nasıl bir düşünce netleşecek değilmi.meterolojik tahminlerde takip edilerek bir kaç gün yağışsız bir zaman seçilmeli. bunun harici bir çalışma hem aşırı yorar hemde netice alımını engeller.
RABBİM hakkınızzda hayırlısını nasib etsin.

cassabalee

Kullanıcı

muhterem kardeşim,son gönderdiğin resim,olayı netleştirdi. küçük göldeki el işçilikli kesimler çok belirgin ve olması gereken şekilde. bu tür suya bağımlı yerlerde gölün kenarından suyun göle inmeden taliyesi sağlanacak yer olur. bazende burda olduğu gibi karşımıza çıkar.
burda yapılması gereken,önce yaz mevsimini bekleyerek,suyun zayıfladığı dönemde,suyun göle dikleştiği yerin üstünden,boruyla gölün içine suyun inişini engelleyecek şekilde dışarıya uzatılarak gelen suyla gölün bağlantısı kesilmiş olacak. içteki su boşaltılarak,dikkatlice incelendiğinde boşlık alınan yerin çapı vs.si anlaşılmalı .emin olunduğunda,izin ve çalışma ondan sonra olmalı. nasıl bir düşünce netleşecek değilmi.meterolojik tahminlerde takip edilerek bir kaç gün yağışsız bir zaman seçilmeli. bunun harici bir çalışma hem aşırı yorar hemde netice alımını engeller.
RABBİM hakkınızzda hayırlısını nasib etsin.

ustam yorumun için tşk ederim nasip artık yaz mevsimini bekleyeceğiz yağışsız bir zaman denk getirebilirsek çapını ölçme imkanı bulabiliriz bu şekilde çap ölçme imkanımız çok zor..sizinde dediğiniz gibi borularla tahliyesini sağlayıp inceleme imkanımız olacak sanırım..inşallah allah(CC) hakkımızdaki hayırlara nasip eder saygı ve sevgilerimle...

şahin

Kullanıcı

bu onuda yazaçak çok şey var ama görsel daha iyi.
izle ve gör daha çok örnek var derleyip paylaşmak gerek o da zamanla olur umarım.

örnek 1

kanal

kanalın sonu videoda izle.

[YOUTUBE]ui1S8UMqcbw[/YOUTUBE]

videoda ilk 0--2 sn arası gördügün üstü acık kare oymadır. 1ile 1,5 mt altı çembelı kuyu kuru selalenın altı kırılarak zamanında acılmış.

13--15 sn cemberli kuyu

19--28 sn kuyuya ınen kanal.

ikici bir örnek daha veyım.
mavi daire olan yer kırılarak açılmış suyun tam geçtigi kanal içinde kalan kuyu tipi hediyelik dencek sekilde bır yer. akarın düzlendıgı yerde solda da buyuk bır kırılarak acılmıs yer.

bu yere inmedigim için yüzeyde işareti sana sunamadım. ama videodakı sana fikir sunmusdur umarım.

bu tip yerlerde genelde iki sistem gördüm.

1) mezarın cevresınde hedıyesı. sunagı ve mezarı.
2)mezarın sunagı hedıyesı kendı içinde ayrı üçken oda içinde.
bunlar uygarlık farkları ınanıs farkları.

bu resme göre herhangi bir kanal veya murç izi yoksa oymanın ok başı gibi olan yonu yoka yonu akıntıyı takıp edip taban ve karşı duvarı iyi incelemek gerekir.

bu resimde kırık kenarlar net görünüyor umarım bosluk testın olumlu sonuc verır ama görünüş itibarı ile temizlemeden dencek söz acılmıs gibi duruyor.
temizleyıp bosluk alınan alanı ıyı ıncelemek gerekır. genelde iki yer olur.mezar + varsa hediye yada diyer dünyalık.

Moderatör tarafında düzenlendi:

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye

şahin usta ne güze örneklemişsin,gönlüne sağlık. arkadaşımızın yerinde sağ kısımda işaretlediğin yerin sol kısmıda hilalimsi kesme. bulgularda tam oturuyor. arkadaşımız senin bu örneklerden sonra ,heyacana gelipte bu mevsimde umarım başlamaz, tavsiyelerimize uyar.

cassabalee

Kullanıcı

şahin usta ne güze örneklemişsin,gönlüne sağlık. arkadaşımızın yerinde sağ kısımda işaretlediğin yerin sol kısmıda hilalimsi kesme. bulgularda tam oturuyor. arkadaşımız senin bu örneklerden sonra ,heyacana gelipte bu mevsimde umarım başlamaz, tavsiyelerimize uyar.

şahin ustam vermiş olduğunuz örnekler için tşk ederim.. hemen hemen aynı konu bu güzel örnek olmuş... saygılarımı sunarım..
ikizceli ustam yok heyecana gelecek bi durum yok ortada daha.. bu mevsim de uğraşacak değilim.. yağan yağmurlar dereyi çoşturmuştur.. sizin tavsiyeleriniz benim ve bir çok arkadaşımızın için geçerlidir.. saygılar..

cassabalee

Kullanıcı

ustalarım dikkatli bakılınca da bu çatlaklık belli oluyor yoksa benim gözlermi rahatsız bilemedim yorumlayabilirmisiniz... saygılar

TEVFiK

Vip Üye
S.a. Evet Sayın İkizceli Ustam ile şahin ustamada teşekkür ederiz çok güzel bir örneklemeleri ile anlatımlar çok güzel olmuş ellerinize ve bilgileriniz için çok teşekkürler
benimde bilgim kadarı ile buraya odaklanmak olduğudur
tabii sayın cassaballe ustam ne düşünür bilemem
Allah Kendilerine yardım etsin İnşallah saygılarımla.

Son düzenleme:

ersan

Admin

casable usta bu yerden girisin olabilir odaya doru bizim bir yere tubuyle girdiler tam 4 mt oda tsai sivali horasanlan bu taslar bir rampa ustunde dizik