Siz Onu Gelinde Benim Kel Kafama Anlatın, Boş Çıkmış Lahit :)

Kader25

Admin
2. Yüzyıl’a ait lahdin kapağı açıldı
Bursa’nın İznik ilçesinde, zeytin tarlasında bulunan lahdin bir tonluk kapağı vinç yardımıyla açıldı. Lahdin içinden çamur ve su çıktı.
  • 2_yuzyila_ait_lahdin_kapagi_acildi_1475665983_1116.jpg
Eklenme Tarihi : 05.10.2016 14:19

10 Eylülde Hisardere köyü yolu üzerindeki bir zeytin tarlasında bulunan 6 tonluk mermer lahit, incelenmek üzere müzeye götürüldü. İznik Müze Müdürlüğü bahçesinde koruma altına alınan ve M.S. II. Yüzyıl Roma dönemine ait lahit bugün açıldı. Lahdin 1 ton ağırlığındaki üst kapağı müze görevlilerinin nezaretinde vinç yardımı ile kaldırılarak açıldı. Müze bahçesine alınmayan gazeteciler ise uzaktan görüntü çekebilmeye çalıştı.

İÇİNDEN VE ÇIKTI

Asırlarca toprak altında kalan lahdin içinden çamur ve su çıktı. Mezar hırsızlarının yağmasına uğramadığı anlaşılan lahdin detaylı bir şekilde inceleneceği öğrenildi. Lahdin etrafında 6 adet işlenmiş Eros kabartması bulunuyor. 5 ton ağırlığındaki mermer mezarın yan gövdesinde yazılar mevcut.

MAVRAN

Super Moderatör
Onca zahmet çekmişler içinde olanlardan vaz geçtim lahit gitmese bari. Güzelim lahiti görebilmek çok isterdim. Hasta oluyorum şu tışında yapılan işlemelere. Hele eros ve aslan başı olanlar büyülüyor. Konyada yaklaşık 18/ 20 yıl evvel bir latinin çıkarılmasına tanık oldum . Biletim alınmış olduğundan sadece latinin dış yüzünü gördüm çocuk kapatması gibi birşeyler vardı elimle dokundum, yaşanan duygu insanı on yıl gençleştiriyor inanın, zaman çok kısıtlı olduğundan olay yerinden ergen ayrıldım. Dönemin J. Komutanı arkadaşım olduğu için yaklaşım yoksa Nerede. İnsanlar 500mt uzaktan bakıyordu. Bekleyen insanlar Benide birşey sanmişlardi bilselerdi baldırı ciblak olduğumu herhalde......

walker wolf

Kullanıcı
bazı gecici sebeplerle eski medeniyet buluntuları veya boyle lahit icerikleri sahıslar adına olamaz ama devlet adına saklanabiliyor sebebi uzun ama kısaca devlet imzası atılmıs 10 yıl sonra kadarda bitecek lahit konusu sanırım her define sevdalısının ruyası ....pek su camur girecek gibide yapılmaz lahitler baya uydurma bir bahane soylenmis iznik muzesinde arka bahcede naylonla sarılı muhafaza edilen bir lahit vardı yolu dusenlere mutlaka gormesi lazım derim .....

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
bazı gecici sebeplerle eski medeniyet buluntuları veya boyle lahit icerikleri sahıslar adına olamaz ama devlet adına saklanabiliyor sebebi uzun ama kısaca devlet imzası atılmıs 10 yıl sonra kadarda bitecek lahit konusu sanırım her define sevdalısının ruyası ....pek su camur girecek gibide yapılmaz lahitler baya uydurma bir bahane soylenmis iznik muzesinde arka bahcede naylonla sarılı muhafaza edilen bir lahit vardı yolu dusenlere mutlaka gormesi lazım derim .....
tespitleriniz çok yerinde .GÜZEL KARDEŞİM 10 YILDAN kastınız nedir,biraz açabilirmisiniz.

walker wolf

Kullanıcı
Turkiye Cumhuriyeti lozan anlasmasında eski medeniyetlere ait varlıklara el surmeyecektir ve boylece devam eden bir madde dolayısı ile bazı buluntuları ya sessizce hazineye veya muze depolarına naklediyor bu benim bilgim sınırları icinde sahsi bildiklerim belki tamamı degildir daha farklı sebeplerde vardır ama kimse sahsi bir saklama yapamaz cunki bir iki kisiile tutanak tutulmuyor bunlarda bircok kisi ile birarada tutanak ve zabıtlar meydana getiriliyor ...bitis tarihi yine bildigi kadar 2023 yılı bundan sonra devleti baglayıcı herhangi bir imza yok ....

ASİAVCI

Kullanıcı
bu çok normal gecen yanyana bulunan üç lahitten biri boş cıktı çanakkaleydi yanılmıyorsam başka lahit olma olasılığı duşunule bilir