Slmm.. Yazıyı Cevirebilcek Arkadasimiz Varmı ?? | Define işaretleri ve anlamları

Slmm.. Yazıyı Cevirebilcek Arkadasimiz Varmı ??

sarıkecili

Kullanıcı

bornovalı

USTA
Super Moderatör
S.A.
merhaba sarıkecili ustam,
Elimizden geldiğince günümüz türkçesine çevirmeye çalıştık. Düz bir çeviri olunca bazı kelimeler anlam kaybına uğradı ama konunun bütünlüğünü bozulduğumuzu zannetmiyorum.
hayırlı bir ramazan geçirmenizi dileklerimle
Sağlıcakla kalın
ALLAH a emanet olun.

S.A.V. dedi ki, Allahın rızası için zikir etmek için toplanan bir kavim var ise, gökyüzünde bunlara münadi seslenir. Kalkın bağışlandınız ve bütün kötülükleriniz iyiliğe dönüştürüldü.

S.a.v. dedi ki, kim kuranı öğrenirse ve onunla amel ederse, misk dolu kap gibi kokusu her yere saçılır. Ve her kim kuranı öğrenirse ve içinde tutarsa,(yani kimseye öğretmez ise) ağzı kapalı misk dolu kap gibidir.

Ebu sait rivayet eder ki, peygamber S.a.v demiş ki, kıyamet günü 3 kişi misk yığınının üzerindedirler., büyük panik onları hüzünlendirmez ve hesaplaşmadan korkmazlar. Kuranı okuyup ve denetici bir kavme imam olmuş kişi, denetleyip ezan okuyan adam, sahibinin hakkını ve ehlinin hakkını ödeyen kul.

S.a.v. demiş ki, kuranda allahın yanında çok aziz bir sure vardır. Ve kıyamet günü allahın yanında her durumda ona şefaat eder. Ve o sure yasin suresidir demiştir.

Enes (r.a) rivayet etmiş ki, avs kabilesi iftihar etmişler. Bizden handal ibni el rahip meleklerin ipidir demişler (hablül melaike) ve …….. (dübur)den korunan asım bin sabit bizdendir. Ve allahın arşı ölümü nedeniyle silkilenen saad bin muaz da bizdendir.

Hazreciler onlara demişler ki, peygamber zamanında kuranı okuyan bizden 4 kişi vardı. Bunlar zeyd bin sabid ve abu zeyd ve muaz bin cebel ve ubeybin kaap.

Ebu ömer demiş ki, ey avs kavmi, içinizden birisi bütün kuranı okuyan olmadı mı? Lakin el ansar dan bir cemaat okudular. Bunlardan Abdullah bin mesud ve ebu huzeyfenin kölesi salim ve diğerleri.

Ebu umame rivayetine göre, s.a.v. demiş ki, kuranı okuyun. Ve (kabeye) asılan musaflara aldanmayın ki, kuranı okuyup anlayanın kalbine allah azap vermez. S.a.v. demiş ki, bu kuranla allah bir çok kavmi yükseltir ve bir çoğunu da helak eder.

Ebu said el hudri nin rivayetine göre, peygamberin(s.a.v) yanına bir adam gelip selam vermiş ve demiş ki, ya resulallah bana öğüt ver. S.a.v. demiş ki, Allahtan kork ki her hayrın sonudur ve cihad et ki o islamın öncüsüdür. (rahbaniye) ve allahı zirik et ve kuranı tilavet et ki o seni için yeryüzünde bir nurdur ve gökyüzünde bir zikirdir. Diyor ki s.a.v, sus ama hayırlı işlerde susma. Böylece şeytanı yenersin. Ve s.a.v. demiş ki, kuran ehli allahın ehli ve özelidir.
Hişan bin el haris, bin abbasdan rivayet etmiş, peygamber s.a.v. demiş ki, ya ibni abbas sana bir hediye vereyim mi? Bana Cebrail korunmak için öğretti. Dedim buyur ya resulallah. Dediki bir tasın içine safran ile fatiha suresini sonuna kadar ve el melik ve el haşır suresini yaz.