Stel | Sayfa 2 | Define işaretleri ve anlamları

Stel

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
Mezar taşında yanılmıyorsam üzüm kapatması var, bence bir lahit mezar olacak ancak aşağıda bir yerde çeşme varsa tumulusu mutlaka arayın. Fazla uzakta olmasa gerek.
ustalarım lütfen bağışlasın ama böyle bir figürü stel üzerinde ilk kez gördüm.çok inceledim MAVRAN USTAM ,acaba dedim senin gibi ama benzetemedim.
images-1-1a97d.jpg

images-a6f0c.jpg

aklıma en çok uygun düşen,sonsuzluğun simgesi olan kablumbağa figürünün olabileceği kanaati oluştu.üstten kabukları benziyormu sizce.birde mezar stelinde ve dini motif olarakata somsuzluğu veren simge olarak düşünüldüğünde acaba tahminim ne derece doğru olabilir. konuya giren fikir sahibi ustalarımız yazarlarsa iyi olur.

MAVRAN

Super Moderatör
ustalarım lütfen bağışlasın ama böyle bir figürü stel üzerinde ilk kez gördüm.çok inceledim MAVRAN USTAM ,acaba dedim senin gibi ama benzetemedim.
images-1-1a97d.jpg

images-a6f0c.jpg

aklıma en çok uygun düşen,sonsuzluğun simgesi olan kablumbağa figürünün olabileceği kanaati oluştu.üstten kabukları benziyormu sizce.birde mezar stelinde ve dini motif olarakata somsuzluğu veren simge olarak düşünüldüğünde acaba tahminim ne derece doğru olabilir. konuya giren fikir sahibi ustalarımız yazarlarsa iyi olur.

ALLAH razı olsun abi dışarıdayım gözlüklerim üzerimde değildi üzüm salkımı na benzettim, bunca yılda hep üzüm salkımı gördüm doğrusu bir kaplumbağa mezar taşında ilk görüyorum ama neden olmasın. Biri bolluğu bereketi simgeler diğeri sonsuzluğu. Düşünsenize bir tümülüs içerisinde sonsuz bereket olan. Bulanı tersine çeviren bir varlık.

ergenekon60

Kullanıcı
selamünaleyküm öncelikle yakın yerde gerçekten çok değerli bir mezar olduğunu söylemeliyim neden derseniz bu tür stellerin toprak altnda çıkma sebebi aslında terki diyardır ...bu steller normalde hep toprak üstünde ve dikili vaziyette idi mezarların soyguna uğramaması için toprak altına gizleyerek vatanlarını terketmek zorunda kalmışlardır...stelin üzerindeki üçgen cinsiyetten çok ölünün ebedi mekanı olan mezarı simgeler ama şunu söylemeliyim üçgenin içerisindeki sembol ne üzüm nede kaplumbağa mezarın şekli olan taş yığma tümülüs olarak belirtilmiş buda bize dönem olarak roma dönemi olduğuna dair ipucu vermektedir KOMANA ustama bol nasipler dilerim...

ikizceli

Vip Üye
Ergenekon ustam açıklamana teşekkürler.anlatımınızdan cevabını bulamadığım bir iki soruma da açıklama getirirseniz sevinirim.
terki diyardan bu duruma geldiğine elbette katılırız. üzerindeki simgenin taş yığma olduğunu söylediğinize göre, burada açıklık isteyen durum,
bu stel yığmanın içindenmi çıkarılmıştır.yoksa değerli olarak kabul ettiğiniz mezar ayrı yerde yığması ayrı yerdemidir. ayrı yerde ise romalılar statülü kişilerin mezarı ayrı mezar odasını ayrı yerlerde yapıldığı görülmüşmüdür. birde
img-20160502-wa0009.jpeg

burdaki figürün sağ kısmındaki yapılmış bulguya bir değerlendirmeniz olabilirmi. selametle.

ergenekon60

Kullanıcı
ikizceli ustam burda herşeyden önce bir değerli mezar olduğunu söyledim bahsettiğim bu tür taş yığmaların etrafında münferit mezarlar olabilir ama bu stel ve üzerindeki figür kesinlikle bir taş yığmayı ifade ediyor diyebilirim örneklerine gelecek olursak en yakın bu taşın olduğu bölgedir biraz araştırılırsa bulunacağına eminim yakın çevresinde taş ve mıcır içeren tepe olduğundanda eminim bu tür yerler halk dilinde taşlıtepe olarak söylenen yerler gördüm ve etrafında buna benzer stel ve benzer yapılarda kullanılan sütun başlıkları ve yapı taşları gördüm diyebilirim üçgen içerisindeki kırmızı içerisine aldığınız bölge bence yığmanın içerisine giden bir girişi işaret ediyor olabilir herkesin görüşü farklı olabilir sonuçta tıpkı her doktorun farklı teşhis koyabileceği gibi geçmiş inanışların bir çoğu hala çözülememiş hala bazı geleneklerin sebebi araştırma safhasındadır bizler sadece bilgi ve tecrübe dahilinde yorumlar yapabiliyoruz saygılar....

ikizceli

Vip Üye
Ergenekon kardeşim,çok emin yazdığınız için,aklıma gelen bazı detaylar hakkında görüşlerini almak ve konuyu daha da zenginleştirmek için sormuştum.her tecrübenin konulara yansıması için illa ki bir vasıfa gerek yok. bilgilerimiz olan durumların aydınlatılması bir diğerimizin de bilgilenmesini doğuracaktır. bütün arkadaşlarımızın sizin gibi tecrübelerini paylaşması arzumuzdur. selametle kardeşim.

ergenekon60

Kullanıcı
estağfurullah ikizceli ustam bizim bu işi kusursuz biliyoruz diye bi iddiamız yoktur sitimizde çok değerli ustalarımız mevcut biz sadece bazı fotolara bilgi ve tecrübemiz dahilinde nacizane yorum yapıyoruz sonuçta bilgi paylaşınca güzeldir stel konusunda net bir örnek vermek gerekirse kommagene kralı ile tanrı herakles arasında ki anlaşmayı gösteren stel ve yanındaki açılan tümülüs örneği sdece bir örnektir saygılar benden olsun efendim ...

Warning

Kullanıcı
Ooo maaşallah steel güzel abim lakin üstündeki kabartma farklı bişey üzüm desek üzüm ede benziyor kaplumbağayida anımsatıyor steel yazıları Roma dönemi lakin abim buna benzer bir şey denk geldi diyebilirim %50 oranında konuşalım Bunun yakınlarında yigma falan varmı ? Dere varmı ?

dere varsa yigmanin yanından geçen dere bu steel in çıktığı noktaya yakinmi diyelim yakın tarlanın ilk güneş gördüğü yermi ve çıkan nokta megillimi dereye Doğru noktada çok mezar cikmismi çıkmış ise verilen rivayetler nedir Hani şu çıktı bu çıktı diye bilgi verebilirmisin abim