Sultan Abdülmecid'in Kontrmark'lı Bakır Parası

beytanya

Kullanıcı

Resimde görünen para Sultan Abdülmecid'in Kontrmark'lı Bakır parasıdır. Üzerindeki işaretler ve damga Pilmar Belediyesi (308) Kontrmark'ıdır. Pilmar (Plomari) kasabası Midilli adasında bulunmaktadır.
Asıl değeri 40 para olmasına rağmen damgalı şekli ile 20 para değer almış, 1907 yılına kadar ise değeri 5 paraya kadar inmiştir.

Osmanlı İmparatorluğunun son döneminde, padişah ve maliye nezareti, paranın değer kaybına bir çare buldular: Tedavüldeki bo­zuk paraları tedavülden kaldırmak. Bu yanlış politika, zaten ekonomi bilgisinden yoksun olarak idare edilen imparatorluk ipin büyük kayıplara yol açmış ve Osmanlı Devletine fayda sağlıyacağına, Avrupa ile yakın ilişkileri olan Kiliseye büyük kazanç getirmiştir. Ekonomik krizin en yüksek noktasında, piyasada bozuk para bulamayan tüc­carlar, belediyeler ve kilise; tedavülden kaldırılmış paraların üzerine kendi özel damgalarını (countermark) vurarak bunları tekrar piyasa­ya sürmüşler, hatta yalnız tedavülden kalkmış paralarla yetinmeyip, bu işlemi kâğıt ya da mukavva markalar ve bürgü’ler (ince metal lev­hacıklar) üzerinde de tekrarlamışlardır. Bunlara karşılık olarak da, ellerinde bulunan geçerli para ve altını gösteriyorlardı. Bu şekilde ödeme yapılan kişilerin yer değiştirmesi, ya da damgalı paraların kaybolmasından sonuçlanan açık, yani damga sahibine geri dönmiyen para kâr olarak kalıyordu. Kilise ve büyük tüccarlar bu yolla bü­yük kazançlar sağlamışlardır.

Bu şekilde damgalanan paraların geçerliliği de yöresel oluyor, damga sahibinin tanınmadığı yerlerde geçmiyordu. Buna rağmen, eldeki kanıtlar, bazı damgaların kendi yöresinden çok daha geniş bir bölgede geçerli olduğu yolundadır.

Yararlanılan Kaynak :

Countermarks of the Ottoman Empire 1880-1922. Kenneth M. MacKenzie and Samuel Lachman

star21

Kullanıcı
Cevap: Sultan Abdülmecid'in Kontrmark'lı Bakır Parası

günün paylaşımı seçtim ben bunu emeğine sağlık çok güzel görsel ve yerinde bilgili bir paylaşım olmuş..varol yaşa ömrüne bereket..

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye

günün paylaşımı seçtim ben bunu emeğine sağlık çok güzel görsel ve yerinde bilgili bir paylaşım olmuş..varol yaşa ömrüne bereket..
Güzel bilgi
Güzel paylaşım:rolleyes:

TEVFiK

Vip Üye

Selamunaleyküm Sayın Ustam Güzel Paylaşım Olmuş Elinize ve Emeğinize Sağlık
Vallahi ne Yazıkki bende böyle güzeller elimde olmadığı için olamadığı için benböyle güzellikleri sunamıyorum:( :( :(Saygılar.:rolleyes:

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni

s.a

tesekkkur ederım.aga ustaya katılıyorum.guzel paylasım.

beytanya

Kullanıcı

Beğendiğinize sevindim;)

beytanya

Kullanıcı

Paranın değeri yaklaşık ...-... ytl civarlarındadır. Piyasada satılan diğer sıra bakır paralardan biraz daha nadirdir. Kontrmark'lar içerisinde de sıra sayılabilecek bir paradır. Bu tarz paralarda kondüsyon pek aranmaz, kontrmark'ın okunaklı olması yeterlidir, zaten diğer kısımlar para damgalanırken ezilmektedir. Bu parada da kontrmark gayet net ve okunaklı.
Not: Paranın değerini vermek istemedim, uygun olmıyacağını düşündüm. Paralarla ilgili bir siteden alıntıdır.

TEVFiK

Vip Üye

Selamunaleyküm Sayın Ustam Öncelikle Paylaşımınız İçin Çok Teşekkür eder.Elinize ve Emeğinize Sağlık derim.
Vallahi ben bu güzelliklerinizi görünce herhalde kalp sektesinden gideceğim :( çok güzeller.
Allah C.C. Sizden Razı Olsunki Sayenizde böyle güzelleri görebiliyorum :p Saygılar. :rolleyes:

Son düzenleme:

naftabar

Kullanıcı

Harika paylaşım;)

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye

Paranın değeri yaklaşık ...-... ytl civarlarındadır. Piyasada satılan diğer sıra bakır paralardan biraz daha nadirdir. Kontrmark'lar içerisinde de sıra sayılabilecek bir paradır. Bu tarz paralarda kondüsyon pek aranmaz, kontrmark'ın okunaklı olması yeterlidir, zaten diğer kısımlar para damgalanırken ezilmektedir. Bu parada da kontrmark gayet net ve okunaklı.
Not: Paranın değerini vermek istemedim, uygun olmıyacağını düşündüm. Paralarla ilgili bir siteden alıntıdır.
Güzel bilgi:rolleyes: