Surfer'le Metal ve Boşluk bulma yöntemi

Necat.

Emektar
Forum Düzeni
Admin
Necat ustam,toprak kazılmışta oynanmış toprak sayesinde buluyor tezinize katılmıyorum..nedeni ise kaya mezar odaları daracık bir yerden girilip 100 lerce metrekarelik odalar yapılmış..peki bu büyük odanın kendisini veya şeklini nasıl buluyor?
ben bunun mantığını anlayamadım nasıl oluyor yakalıyor,Bu mevzu benim içinde muallak.tıpkı çubukların boşluğu,suyu yakalaması gibi..aklımız almazsada buluyor.

Fakat GPR cihazlarının datalarına baktığımızda excel ve rakamlarla karşılaşıyoruz,tabii onlar toprağa Radyo,Telsiz vericilerinde kullandığı MHZ .dalgası yolluyor....bunun karşılığında rakamlar karşımıza çıkıyor ve surfer veya benzeri proğramlar bu GPR cihazlarının rakamsal değerlerini görüntüye çeviriyor..sonuçta kordinatlarda rakamlar silsilesidir.

ve bu kordinatlar silsilesi,toprakta kayalar ve ağaçlar gibi milyonlarca yıllık serüveni yoktur..,uydular sayesinde dünya yüzeyine yollanan x gama dalgalar sayesinde ve Matematıksel hesaplamalarla Dünya kordinatlaralla parsell parsel parsellenmiş. ben bu dalgaların sayesinde bulunduğunu düşünüyorum..tabii burda kullanılan proğramların arka planında mantıksal hesaplar yaparak buluyor diye düşünüyorum..
Medli ustam eğer veriler GPR tarzı bir cihazdan geliyorsa zaten mesele kalmıyor, fakat toprak altına inen sinyal olmadan toprak altından veri alma kısmını anlamlandıramıyorum. Yani earth veya benzeri haritalama programlarından alınan görüntüyle yeraltı tespit kısmı karanlık. Uydudan yollanan ışınların yeraltına nüfuz etmesi zor. Herhangi bir cihaz kullanılıyorsa zaten buna itiraz etmenin anlamı yok. Neyse ben konunuzu bölmeyeyim. Kolay gelsin diyelim size.

A21MEDLi

Admin
hava durumlarına bakınca karşımıza sıcak bölgeler O proğram sayesinde kırmızı görünür
soğuk ise mavi renkle kendini belli ediyor.
veya termal kameralar aynı kırmızı ve mavi olarak sıcağı ve soğuğu belli ettiriyor..

surferde metalleri kırmızı olarak sunuyor,
boşluğu mavi olarak karşımıza getiriyor.
nasıl anlıyor buluyor.bunun tezini anlatmak bizim gibi Fakir fukaranın işi değil....bu iş Jeoloji profesörlerin işi,

A21MEDLi

Admin
Medli ustam eğer veriler GPR tarzı bir cihazdan geliyorsa zaten mesele kalmıyor, fakat toprak altına inen sinyal olmadan toprak altından veri alma kısmını anlamlandıramıyorum. Yani earth veya benzeri haritalama programlarından alınan görüntüyle yeraltı tespit kısmı karanlık. Uydudan yollanan ışınların yeraltına nüfuz etmesi zor. Herhangi bir cihaz kullanılıyorsa zaten buna itiraz etmenin anlamı yok. Neyse ben konunuzu bölmeyeyim. Kolay gelsin diyelim size.
utsam ben her türlü yoruma açığım alınmam gücenmem.sıkıntı etmem
Farzedinki kendi aramızda muhabbet sohbet ediyoruz..

Necat.

Emektar
Forum Düzeni
Admin
utsam ben her türlü yoruma açığım alınmam gücenmem.sıkıntı etmem
Farzedinki kendi aramızda muhabbet sohbet ediyoruz..
Tıkandığımız için söyledim ustam, mekanizmanın işleyişi mevcut bilgilerimiz içinde değil. Ben sadece nasıl çalıştığını öğrenmek istiyorum. Bunda da gelişme sağlayamıyoruz. Tekrardan kolay gelsin

A21MEDLi

Admin
Tıkandığımız için söyledim ustam, mekanizmanın işleyişi mevcut bilgilerimiz içinde değil. Ben sadece nasıl çalıştığını öğrenmek istiyorum. Bunda da gelişme sağlayamıyoruz. Tekrardan kolay gelsin
2012 yıllarında mekanda wtrk diye biri vardı,bu konu üzerinde hep tartışırdık olamaz diye idda ederdi.sonunda Golden firmasına email attı.emaili resmini buraya attı,Gelen yazıda surferin yer altını 5cm bile görmez diye yazmışlardı..
Firmanın kendisi bu durumu doğrulamıyorsa.gözden kaçırdıkları veya göz ardı ettikleri birşey var.
Nasıl oluyorda buluyor? işte tıkandığımız noktada orası,bize lazım olan işimizi görmesi onun dışındakiler teferuat.

A21MEDLi

Admin
@A21MEDLi üsdat arazide tespit ettiğim oda yada metali milim milim noktaliyorsun. Senin bu surfer benim beyinden geçenleri okuyup görüyormu bilmem. Benim beyin mekanizmalarını kullanıyor bu proğram. :D :D :D telif hakkı isterem :D

yaww bende sufer proğramının arka planında kim vardır diye,çok merak ediyordum.😂😂
emrin olur ustam.

Ameca

Kullanıcı
Yasaklı
Ustalarım merhaba,
Konuyu okuyorum amma hiçbir bilgim olmadığından hiçbirşey anlamıyorum doğal olarak. (kahkaha)

Hani genel bir kaide var:
Sen ne kadar anlatırsan anlat, karşındaki anladığı kadarını alır.
Yine baika bir kaidemiz daha var;
Kişiye anlayacağı şekilde anlat.

Uygun görürseniz bir sorum olacak...
Elinizde laptop yada pc var.
Bunda bazı programlar yüklü.
Size bir koordinat geliyor.
Siz bu noktada laptopunuzda yüklü programlarda bazı işlemler yapıyorsunuz.
Bu işlem sonunda;
Burada bir oda var,
Yada burada oda var içinde de metal var, diyorsunuz.

Sorum şu:
Bu programlar hangi mantıkla çalışıp orada oda olduğunu yada metal olduğunu gösterebiliyor..?

Neticede YERİN ALTINA BAKIP YERİN ALTINDAKİ boşluğu yada metali konuşuyoruz.

İşte burada benim kafam basmıyor :((
Toprağın altındaki anamoli 500 km uzaktaki pc ile nasıl tespit olunuyor?

Bunun mantığını benim anlayacağım tarzda 3-5 cümle ile izah edene müteşekkir olurum.

Bu arada şunu da ifade edeyim;
Uydu ile bakıp bana gönderilen koordinatta mezarları tespit etmiş birisiyim.

Bu işin mantaliesini öğrenmek istiyorum.

Şimdiden teşekkür ederim.

Hepinize başarılar dilerim.
Oncelikle Hosgeldin Bulursamkader ustam . Bu isin mantigini senin kolay bir sekilde anlayabilecegin sekilde anlaticam .
1. Dagda bir yere bakicaz bu bakacagimiz yerde oda var icinde hediyeler var vs.
2. Diyelim 2.5 donum icinde oda var ama tam yerini bilmiyoruz ama bu 2.5 donum icinde yerini tespit etmeye bulmaya calisicaz.
3. Bu 2.5 donumun egimini yukseltisini Cikarmamiz gerekiyor . Egim dedigimiz ise mesala o 2.5 donum arazini icinde yuksek olan yerler dusuk egim . Mesala 2.5 donum icinde 7 metre genisliginde ufak bir mini tepecik var bu mini tepecik o bakacagimiz alan 2.5 donum icinde en yuksek o mini tepecik yuksekligi ise 10 metre diyelim.
Ve bu 2.5 donum alan icinde en yuksek ve yuksekten daha dusuk yerlerin egimini . Ucretsiz sitelerden Z degerini x y olusturdukdan sonra Z degerini egimini yukseltisini indiriyoruz. İndirdigimi bu Z yukselti . Deniz seviyesibe gore.
. Yani denizin kumsal ve toprakla bulustugu yer ..0.. sifir noktasi oluyor . Bu sifir noktasi ile bakacagimiz 2.5 donum arasindaki farkin yukseltisini aliyoruz .
.
Daha kolay anlaticaktim yine daldim gidiyorum ustam ))))).
. Ve aldigimi bu yukseltiyi Surfer programiyla aciyoruz 3 d seklinde aciyoruz ve bakiyoruz araziye uyuyormu altina ustune bakiyoruz . Goruyoruz gozumuzle.gordugumuz ile ayni surasi yuksekti surasi alcakti vs.
.
Surferle 3 d seklinde arazimiz dogruya yakin bir sekilde egimini almis olduk fotografini cekmis olduk . İste bu bizim.
.
. İlk katmanimizi olusturduk yani arazinin egimi gozumuzle gordugumuz egimi 3d seklinde aldik bu 1. Katman oldu.
.
2. İkinci katmana inmek icin Surferin ayarlarini kullanicaz. Diyelim o 2.5 donum araziye Asansor yaptik orta bir yerine )))) ve ustam sen ve ben asansore bindik.)))
Ve asansorumuz arazinin yuzeyinde ve zemine inmek icin dugmeye basiyorsun .
2.ci katman inmek icin eksi 4 metreye inmek icin 4 basiyorsun )))))
.
Surferi actik grid data Median z dugmesine basiyoruz derine inmek icin ))) vs ok tusuna basiyoruz .
.
Karsimiza Calcalus tuslari secenekleri geliyor . Calcalus diyorki zemine inmek seceneklerini kullanin.
Secenekler arasibda First derivate var bu tusa basiyorsun ve asansor icinde bizi yeraltina örnek eksi 4 metreye indiyor .
Sonra indik eksi 4 :) metreye asansorle.
Ve eksi 4 metreye inerken First derivate ilk aldigimiz arazinin egiminin icine 0.49272828. .. 0372628828 reng kodlarini atiyor yapay zekasini uyguluyor vs.
.
Sonra asanossorle eksi zemine inerken karsimiza calcalus lapcain secenegi tusu cikiyor . Diyorki zemin kati eksi le 3 katmanini 3 d yi olustur diyor ve lapcain tusuna bastiktan sonra . İlk iki katmani olusturduktan sonra aralar ornek eksi. -1.23838383. -2.393839393 . -5.7303039.
-8.93837383. 0.393848383 gibi
Bu sekilde aralari dolduruyor 3 katmani olusturuyor.
1. Ci katman arazinin ilk yukseltisi.
2.ci ve 3.cu katmani yapay zekasi ile Surfer doldurruyor .
.
Katmanlarimi olusturukdan sinra Median Differ ile rows cols Number passes ile.
Bu katmanlar arasinda anomilani odayi mezari ketali bulmaya calisiyoruz.
Herseyi Surfer programi yapiyor sonra kullanicinin deneyimi tecrubesibe gore noktalar bulunmaya calisyor.
.
Kisaca soyle . İlk katman arazinin egimi verecegi rakamsal verileri. Yani reng kodlar .
Esas islem Surfer programidir yazilimidir.
Derine zemine inmek icin Surfer olmassa olmaz.
Katmanlari kendi yapay zekasina gore atar reng atar kodlar atar Yeraltini reng kodlariyla belirlemeye calisir.
İlk katman arazinin yuksekligini benzetip Surfer programina atip islemek.
.
Kapanan sitede soylemistim yazilim Ölüyü diriltir diye iste buda oyle bir sey.
Karanligi delen Arazinin egimi ve Surfer programidir. Surfer programi oyle hafife almasin kimse o olmassa hic bir sey yapamyiz. İnsallah anlamisindir . Tskler )))))

A21MEDLi

Admin
Ameca sen surferin Mantığını çözmüşsün anlaşılan,birazda yazılım ve boot larla ugraş kafa yor,Lazım olacaksın..

Ameca

Kullanıcı
Yasaklı
Dusunuyorum aklima ne geldi su tarsus kazisinda bir seyler bulundu iddalari dolanip duruyor hala. Amedli ustam o evin icini tararsa orda ne var yok azda olsa anlayabilir. Gecmisi gorur isterse cikarilmasina ragmen diye duusnuyorum. Hatta gelecegide sanki goruruz diye aklimdan geciyor ara sira ))))
Allahin ilmi dusunen beyinlerde duusnmeyen ilim bulamaz tabi kafanizin zekamizin aldigi kadar. Her ustanin zayif yonleri vardir kolay bir is degil. Mesala.benim kafam cok.karisik bu karmakarisikta dolaniyorum bunun boylr olmasi gerekiyor . Herseyin zamani var zamani tayin edende Yine Allah dir. .
Bu ise inanmayanlari anlamiyorum o kadar usta yazili resimli ispatlar aciklamalar yapmasina ragmen hala inanmiyorlar. Bence kendilerine soyle desinler sorun insanin kendisinde . Dogru yolu neden bulamiyorum neden hep inandirici gelmiyot.
O kadar yaziyor herkes . Sen degilmisin define arayan ozaman ne duruyorsun kur surferini bul defineyi sabir et gelir zamanla acele etme gelmiyorsada bir hayir vardir belki bir mesajdir nasibim bu kadar ne bilim ))))
Daha ne yapalim insanlarin inanmasi icin bende sasirdim )))
Bende bu konuda iyiyim ama ama.bazi seyleri anlayamiyorum surferde buda bendeki zaaf iyi yonumuzde varr iyi basarisiz yonumuzde var ne bilim ))))