Tümülüs Olabilir Mi?

murathan

Kullanıcı
Ustalarım merhaba,

resimde gördüğünüz tepenin üzerinde, tarihi erken demir çağı ve ya kalkolitik çağa uzanan bir kale bulunmaktadır. Tabi, kalenin şuan sadece temeli ve yaklaşık 50 cm uzunluğunda bir duvarı bulunmaktadır.
Bölge, Avrupa'ya uzanan bir geçiş bölgesi olduğu için Kale zaman zaman el değiştirmiş. Duvarlarında horasan harcına da rastladık, farklı tip taş örmelerine de...
Bölge yerlileri ile yaptığım görüşmelerde kalenin kuzeyinde vakt-i zamanında bir de manastır olduğu ve kaleden manastıra asma köprü ile geçildiği yönünde bir rivayet aldım.
Aynı rivayetin devamı olarak manastırda çok yüklü mal olduğuna inanıyorlar.

Gelelim konumuza,
kalenin bulunduğu konumu ve çevreyi inceledim. Kalenin bulunduğu tepe bana doğal bir tepe gibi gelmedi. Resimde de zaten diğerlerinden farklı duruyor. Üzerinden doğru düzgün ot bile bitmiyor. İlk baharda ot çıksa bile, en erken buranın otu kuruyor. Burada, bu tepenin altında bir yapı olduğuna inanıyorum.

Siz neler düşünürsünüz?

murathan

Kullanıcı
burada da bahsettiğim yerin uzaydan görüntüsü mevcut.

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
murtathan kardeşim, bu tür yerler sadece yığma olarak değil ayrıca kullanıma uygun yüksekçe bunun benzeri yerler, toprağın kazınarak alınması sonucu istenilen şekle dönüştürülerek kullanılmıştır.

her iki yan kısmın simetri eğimde olması üstününde düz olması ,höyük türü bir tarzı veriyor.kullanılmış bir alan olmasınında bunun teyidi olarak düşünebiliriz. uzunluğu yaklaşık kaç m. gelir bilmiyorum ama görüntüden kanaatim budur.
kısaca zemin altı bulguların bir çoğu ,toprak yığarak olduğu gibi alanın etrafının toprağı alınarakta yapılmıştır. çok doğal görünümlü yerler gizemlerle doludur. sağlıcakla.

lLeon

Kullanıcı
ilk önce güneyinde daha sonrada bulamazssan kuzey doğusunda giriş ara..yer güzel kolay gelsin...

murathan

Kullanıcı
Tepenin özellikle kuzey yamaçlarında -ki kuzeyinden dere geçer- 3 ve ya 4 adet tünel girişi varmış, köylülerden aldığım bilgilere göre bu tüneller zamanında kaleye gelen bir saldırı durumunda kaçmak için kullanılmış. bana pek inandırıcı gelmedi bu sav. çünkü kalenin üstünde böyle geçiş delikleri yok. Hem zaten olsa bile o tünelden kaçan kişiler kesinlikle yakalanır. Arazi koşmaya müsait değil.

Onların giriş olduklarını düşünüyorum.
Şu anda buralar kapak kayalarla köylüler tarafından kapatılmış durumda. Kapatma sebebi ise içeride çok fazla yılan bulunması ve tilkilere in olması.

murathan

Kullanıcı
murtathan kardeşim, bu tür yerler sadece yığma olarak değil ayrıca kullanıma uygun yüksekçe bunun benzeri yerler, toprağın kazınarak alınması sonucu istenilen şekle dönüştürülerek kullanılmıştır.

her iki yan kısmın simetri eğimde olması üstününde düz olması ,höyük türü bir tarzı veriyor.kullanılmış bir alan olmasınında bunun teyidi olarak düşünebiliriz. uzunluğu yaklaşık kaç m. gelir bilmiyorum ama görüntüden kanaatim budur.
kısaca zemin altı bulguların bir çoğu ,toprak yığarak olduğu gibi alanın etrafının toprağı alınarakta yapılmıştır. çok doğal görünümlü yerler gizemlerle doludur. sağlıcakla.

Ustam, bilgilendirme için teşekkür ederim.
bir sorum daha olacak. tepenin kuzey batısına baktığımızda beyaz taşlar görüyoruz. bu taşlar, bu coğrafyada hiç rastlanmayan taşlar.
Üstte açıklamada da anlattığım gibi burada bir manastır rivayet edilir. Acaba bu beyaz taşların olduğu bölgeye yoğunlaşmalı mıyım?

komana

Ali Doğan Usta
Kullanıcı
33ab66e3a6903bcae370cb6f15aa26f2.jpg
69da7e918a6ccc3cc95953873db6f719.jpg
Bura kendi köyümüzden bir örnek.
Türkiye de bu ve benzeri 20.000 höyük bulunmaktadır. Höyüklerde tıpkı tümülüsler gibi sit alanlarıdır ve resmi veya gayriresmi hiç bir işlem yapılamaz. Binlerce yıl içerisinde birbirini takip eden medeniyetlerin yerleşkelerinin birbiri üstüne yığılmasıyla oluşan höyüklerin son evrelerinde, başka bir toplumun bundan faydalanması yani yükseltilerinden dolayı, kale, mezar veya tapınak alanı olarak kullanmaları gayet doğaldır.
Bunun sonucu olarakta, bu yapıların içerisinde, dehlizler mahsenler, mezarlar ve tüneller olmasına şaşırmamak lazım.
Kolay gelsin.

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
sevgili murathan ,komana ustamızda aydınlatıcı yorumla katkı yapmış. ilan edilmemişte olsa doğal sit kabul edildiği için kazı izni
verilmeyebilir.ilk yorumumdaki ikinci şıkta bir yapımda ise alınabilir.
merakına gelince ,yazdığın yön ,düşüncendeki isabeti gösteriyor. lakin işçiliği ağırdır bir.
odalar farklı amaçlarla yapıldığı için,her oda aranılanı vermez iki. boşuna emek vermemek için, üstten boşluk ve bir maden tespiti yapmak elzemdir. son olarak ayrı odalara bir kaç girişli olduğunu düşün. önemli olan tespitle hangi girişten hangi oda aradığını verecektir.
anladığını umuyorum. sağlıcakla.

zebun

Web Master-Coder
Kullanıcı
normalde alan kayalıktır toprak dolgu yaparak bu hale getirirler girişi dışardan göz ile bulamazsın ortalama 8 -10 metre toprak dolgusu vardır buranın. kaleler hep böyledir altta oda mahzen gibi yerler olması büyük ihtimal