Türbe Diye geçiyor!!!

husel

Kullanıcı

Arkadaşlar burası yüksek zirvede Derin bir dağda Türbe diye adlandırılmış. Buranın hemen yanından tarihi at yolu geçiyor burası düzlük bir alan sadece fotolarını çektiğim yer balık sırtı şeklinde bombeli 150 - 200 mtere arka tarafından dere akıyor. 500-1000 metre tam karşı tepede kilise var. Bana burası hakkında bilgi verebilirmisiniz. teşekkür ederim.

ÇALKAYA 28

Document/Belge/Usta
Kullanıcı
Cevap: Türbe Diye geçiyor!!!

buradaki ceşmeyi tarhi gürgen ağaçlarını bataklık olan yeri birkaç tane işaret var iki adet doğal gibi olan onları ayrıca karşı yamadaki iki adet doğal gibi olan çöküntüyü bul birde mezarlık ve değirmen var onlarıda unutna

serin

Kullanıcı

genelde tepelerin etrafından veya yakınından dere akar ama türbe diye adlandırılıyorsa ve karşısında kilise varsa öncelikle burada geçen yüz yılda ermenilerin yaşayıp yaşamadığını öğrenmek lazım. kilisenin ermeni kilisesi olup olmadığını araştırmanızı tavsiye ederim. şayet öyleyse bol bol konuşur görüş alış verişinde bulunuruz. ayrıca konuyu güzel açıklamışsınız keşke fotolarda daha detaylı olsaydı.

husel

Kullanıcı

serin kardeş burası benim bildiğim kadarıyla çok eski medeniyetlerin yaşamış olduğu bir yer ermeni mevzusu hiç duymadım ama amazonlardan bahsedilmişti kadın savaşçılar yani :)

husel

Kullanıcı

çalkaya kardeş senin bahsediğin gibi çeşme filan yok ama 500 metre kadar ilerisinden kaynak suyu var. buranın 200 metre kadar ileriside çorak yanı diye geçiyor ama çorak yok . burada mezar olma ihtimali nasıl sizce. :)

İRON

Kullanıcı

çalkaya kardeş senin bahsediğin gibi çeşme filan yok ama 500 metre kadar ilerisinden kaynak suyu var. buranın 200 metre kadar ileriside çorak yanı diye geçiyor ama çorak yok . burada mezar olma ihtimali nasıl sizce. :)
s.a mubarek türbe diyorsun nasıl mezar olma zki?:)

A21MEDLi

Admin

bence böyle mezarı belli olmayan sadece mevkiye türbe deniliyorsa,türbe olması için çevresinde yaşlı ağaçlar olması gerekiyor,bunda göremedim..

örneğin bizim buradaki türbelerin çevresindeki ağacları köylü kesmiyor,çevresi yaşlı ağaçlarla doludur.bundan yola çıkarak o türbe olmaya bilir diyorum..

A21MEDLi

Admin

eşkiya sistemlerinden biride;bir mevkiye nam (isim) vermektir..çünkü kaybolmayan nişanelerden biride namdır.

husel

Kullanıcı

burada ustama katılıyorum. sadece türbr diye geçiyor mezar bölgesi değil en azından dikili taşlar filan olması lazım.

honuslu

Kullanıcı

s.a
ben blgime göre böyle islami mezar olmaz
ebatlari ne ölcüde belli olmuyo
kiliseyle alakali bi mezarsa kilisenin kapisina bakan tafartan(yada kiliseyi gören taraftan) acmaya basla dikdörtgen bi sekilde
cok acele etmen gereekmiyosa üstünü sifirliyarak ac
cok acelen varsa tepeden dal
kacak kaziya hayir diyorum ve karsi cikiyorum ;):eek: