Uzun ve İlginç Bir Hikaye

FANYA

Kullanıcı
Herkese Merhabalar.

Sitenize yeni üye oldum. Uzun zamandır başka benzer sitelerde forum konularını okuyorum. Fakat en beğendiğim iki siteden birisi burası oldu.
Başlıktada belirttiğim gibi uzun bir hikaye olacak kafanızı ağrıtığım için şimdiden özür dilerim. Ve ustalar değerli yorumlarını esirgemezlerse memnun olurum.

Öncelikle hikaye konusu evi dilim döndüğünce anlatayım. Ev ahşap bir ev olup yaklaşık 120 ila 130 yaşlarında diye tahmin ediyorum. Evin giriş katında kapının hemen sağında ara kata çıkan merdivenler var, kapının sol tarafında wc ve lavabo, kapının tam karşısında arka kömürlüğe giden sahanlık dediğimiz boşluk var. Bu boşluğun kömürlüğe girmeden hemen solunda bir ocak bulunmakta. Bu ocağı kullanmadığımız için uzun yıllar önce ön kısmını tuğla örerek kapattık. Evin ara katına çıktığımızda tam karşıda, kömürlüğün üstünde bir oda var. Odanın kapısından girişte sol tarafında ahşap bir dolap, bu dolabın karşısında gömme dolap (bizim buralarda bu tür yerlere yüklük diyorlar) dolabın hemen yanında, yani oda kapısının tam karşısında bir tane daha ocak ve ocağın yanında yine ahşap bir dolap var. Bu ara kattan üst kata çıkan döner merdiven ve bu merdivenin altında küçük bir dolap daha var. Bu merdivenin hemen solunda kiler tabir edilen küçük bir odacık var. Evi ilk satın aldığımız zaman bu kilerde büyük eski küplerden vardı. En üst katta ise karşılıklı iki oda bulunmakta. Kömürlüğün üstüne denk gelen en üst kattaki oda bir alt kattakiyle aynı. Yine bu odada da ocak, gömme dolap ve ocağın yanında ahşap bir dolap var. Diğer oda da ise yine ahşap dolaplar var. Evi ilk aldığımızda çatı yoktu üstü toprak dam dediğimiz şekildeydi.

Gelelim hikayemize: Biz bu evi 1980 yılında satın aldık. o zamanlar ki hali resimdekinden biraz daha iyiydi. Resmi sanıyorum 1994 yılında çekmiştim. Evde tadilat yapacaktık ve belediye resim istemişti. Bu resimden sonra da tadilata tarihi eser diyerek izin vermediler. Bu hikayeyi anlatma sebebim ise bu tür işlerle biraz alakası olan bir arkadaşın mermer sütunu görüp sizin evde bir şeyler olabilir demesinden sonra ki dönemde yaptığım araştırmalar diyebiliriz. Evi aldıktan yaklaşık 8 yıl sonra (ben o zamanlar 12-13 yaşlarındayım) ablamla abim de benim gibi düşünmüş olacaklar ki evin kömürlüğünü kazmaya karar veriyorlar. Mermer sütun kömürlüğün penceresinin hemen önünde durmaktaydı. Bunlar başlıyorlar kazmaya, yaklaşık yarım metre sonra kartonlara sarılı taşlar çıkıyor. Taşlar dışarıda ki mermer sütundan kömürlüğün ortasına doğru yol gibi gelip, buradan L çizip arka duvardaki ağaç sütuna doğru gidiyormuş. Bu L ‘ nin ortasında da küçük bir değirmen taşı, parmak büyüklüğünde yeşil bir cam parçası ve gri renkli kül çıkıyor. Yarım metreden sonra kazı yapamıyorlar çünkü altta büyük bir kaya çıkıyor. Burada bir şey yok deyip geri kapatıyorlar. Ben bu kazı olayını hatırlamıyorum. Küçük olduğum için ilgimi çekmedi galiba. Birkaç yıl sonra mermer sütunun başka biri tarafından yerinden oynatılmış olduğunu fark ettik. Komşularda müzeye haber verin belki alır götürüler dediler. Evin ön kısmına getirdik mermer sütunu ve müze yetkililerine haber verdik. Geldiler baktılar; biz yarın gelip alacağız deyip gittiler. Ama 20 yıldır gelen giden olmadı. Taş ayak altında kalınca bizimkilerde kapı girişine basamak yapmışlar. Hikayeyi ilginç kılan kısım şimdi geliyor. Yaklaşık üç ay önce lise arkadaşımla karşılaştım. Sohbet muhabbet derken evlerine çay içmeye davet etti. Evde muhabbet ederken konu define işlerine geldi. Arkadaşın ablasında biraz hocalık varmış. Sizin eve bir baksın bakalım bir şey var mı dedi. Ablasını çağırdı. Ben bakıp sana haber vereceğim dedi ve gitti. Aradan birkaç gün geçtikten sonra tekrar ziyaretlerine gittim. Ablasının anlattıkları karşısında ağzım açık kaldı. Bizim evi hiç görmemiş biri olarak evi benden iyi tarif etti. Evin içinde ki üç ocağı; ocakların birinin önünü tuğlayla kapattığımıza kadar bildi. Peki evde bir şeyler var mı? İki yerde altın görüyorum biri en üst kattaki ocakla dolabın arasında bir kese içersinde; biriside bir alt katta ki oda da bulunan gömme dolabın duvarında ama şu an alamazsınız zamanı var biraz bekleyeceksin, ben sana haber verdiğimde alabilirsin dedi. Şaşkınlığımı iyice artıran ise sizin evdekinden 10 kat fazlası sizin iki ev üstünüzde ki komşunun evinde var demesi oldu. Ve o evi de görmediği halde evin içerisini gayet net tarif etti.
Sitede ki ustalardan bu evle ilgili yorum alabilirsem çok mutlu olurum. Memleket te olmadığım için şuan evin içersini gösteren resimler yok maalesef.

evwnw.jpg

ev2.jpg

2013041433.jpg

mermer sütun üstten görünüş. her iki köşesinde kare şeklinde oyuk mevcut.

İRON

Kullanıcı
Cevap: Uzun ve İlginç Bir Hikaye

s.a saygı dğer kardeşim yeni üyeliğiniz sizin ve sevdikleriniz için hayırlara vesile olmasını temenni eder hayırlı bir ömür dilerim.hikayneizi okudum okudukçada heycanlandım diyebilirim.evet bu tip evlerde olmazsa olmazlarından bir kaçtanesini zaten açıkladınız.hakikatende çok mu çok ilginç bir hikayeniz var...bu sitede mekanda bu işin ehli arkadaşlar var inş sizin hikayenize denk helip birzada olsa yorumda bulunurlar.bu aradada kendi bildikjlerimi size aktarayım inş bir faydamız olur sizler için.şimdi sizin tarihi çok eski olmakla birlikte bir çok tarihi yapıda kaybolmuş bilinçisizce yıkılmış yada bilerek kapatılmış yıktırılmış olabilir.bu tür evlerin olmazsa olmazlarında asırlık ağaç,tarihi çeşme,ahşap yada duvar süslemeleri, tarih kokan eski kuyu yada kuyular vs... uzayıp gidiyor.bunların hangileri şu anda ayakta duruyor orjinalliğini koruyor.mümkünse eve gittiğiniz zaman bu dedkilerimi dikate alıp bakma imkanınız var mıdır acabaa...şimdi gel gelelim sizin ev ile komşu evinizi sizlerden dahda iyi bilen kadına yada hoca,ya.ister inan ister inanma ama bu tür insanların doğa üstü güçleri kaynakları vardr.yani dışarıda yardım alırlar sakın olaki ajan mit gibi şeyler kafana aklına yerleşmessin onun tam tersidir.ve o kadını dinlemeni tavsiye ederim.muhtemelen seni düşündüğün hedefe götürecektir.o hocayı her kesi gibi normal olarak görme çok farkı vardır tnidiığın bildiğin insanlardan.elinizden geldiğince evinizdeki tarihi eserle zarar vermeyiniz.korumaya çalışınız gün geli,r talibi çıkar gelir ummadıığınız bir anda...şimdilik bu kadar siz yazdıkça inş bende bilgim dahilinde size cevap vermeye devam edeceğim.selametle kalınız saygılar sevgiler...kolay gelsinnn

mameki

Kullanıcı

;)Güzel bi yer Üstadım(alkış).Öncelikle hikayenle ilgili bi yorum yapmak istiyorum . Konuya bilimsel yaklaşmanı öneririm.Unutmaki definecilikle uğraşanların büyük bir bölümü Hocalarımızdan oluşmaktadır.Tılsımlar v.b büyü olayları tamamiyle hayal ürünü olup hepsinin madde etkileşimlerinden ortaya çıktığını hepimiz bilmesekte çoçuğumuz olaya hakim durumdayız.Hoca ablamız galiba o evle çok yakından ilgilenmiş zamanında.Kimse görmediği , duymadığı bi şeyi tarif edemez.Tesadüfler hayatın bir parçasıdır ve olmazsa olmazıdır.Daha dikkatli olmanı öneririm.Yanlış bi şey yazdımsam AF ola.Saygılar

Üstadım gelelim eve yerin çok güzel uğraşmaya değer ve çok iyi sonuç alacağındanda eminim:).Evin içinde 3 tane Şömineden bahsetmişsin onların fotolarını çekebilirsen daha iyi olur yanlış yönlendirmiyelim şimdi seni Üstadım .Tarihi bi yer olduğu için yıpratmamak lazım derim.Birde gömmeli dolaplardan bahsetmişsin Üstad .Gömmeli dolaplar , şömineler,kapı ağızları v.b yerlerde gizli bi geçit olabilir diye düşünüyorum.Ama kesin tespit olmadan çalışma yapmanı önermiyorum.Çünkü Tahribat ve hayal kırıklığından başka bi şey olmaz. Resimleri yüklersen sana daha net cevaplar verebiliriz ustarımızla beraber.Kolay Gelsin Üstadım.Saygılar

Son düzenleme:

FANYA

Kullanıcı

fakir--baba ve mameki ustalar yorumlarınız için her ikinize de ayrı ayrı teşekkür ederim.

Yorumlarınıza bakarak evle ilgili biraz daha bilgi vermem gerektiğine karar verdim. Ev iki sokağın birleştiği noktada tam köşede. Öndeki sokak bir arabanın rahat geçebileceği genişlikte. Yan sokak ise oldukça dar. burdan bir araç geçme ihtimali yok. Mermer sütunda bu dar sokakta idi. Evin kendine ait bir bahçesi yok. Etraf hep bu tür eski yapı evlerle dolu bir mahalle. Bir kalenin yamacında şehrin ilk yerleşim yerlerinden. Ancak bu mahellede bu şekilde tarihi değeri olan iki ev var. Birisi bu ev diğeri de hocanın bahsettiği komşunun evi. Komşu evin arkasında ufak bir bahçesi var diye hatırlıyorum. Beni asıl merak ettiren bu hocanın söylediklerinden ziyade abimle ablamın yaptığı kazıda çıkan kartona sarılı taşlar, değirmen taşı ve küller oldu. Bununla ilgilide yorumda bulunursanız çok sevinirim. Allah'a emanet olun. saygılar...

mameki

Kullanıcı

Üstadım karton çürür.Islanması itibariyle en fazla 1 -2 sene kalır orda çalışma yapılmış ve o bahsettiğin şeylerde belkide kalıntıları.Eğer dediğin gibi hoca orayı biliyorsa yapanlarıda biliyordur.Bu bilgilerle başka bi şekilde yorum getiremeyiz olaya .Saygılar Üstadım.

FANYA

Kullanıcı

Üstadım karton çürür.Islanması itibariyle en fazla 1 -2 sene kalır orda çalışma yapılmış ve o bahsettiğin şeylerde belkide kalıntıları.Eğer dediğin gibi hoca orayı biliyorsa yapanlarıda biliyordur.Bu bilgilerle başka bi şekilde yorum getiremeyiz olaya .Saygılar Üstadım.

mameki ustam, bu karton olayını ablamı arayıp sordum, tam karton gibi değil ama kalınca sağlam bir kağıttı diyor. ayrıca orasını ablamların kazdıkları yıl 1988 ben 13 yaşlarındaydım. bu bahsettiğim hoca benden iki yaş büyük. yani bu hocanın veya herhangi başka bir şahsın burada işlem yapması söz konusu değil. biz bu evi 1980 yılında aldık. ben daha ilkokula bile başlamamıştım. o zamandan bu yana ablamların yaptığı kazı dışında başka kişilerce herhangi bir işlem uygulanmamıştır. Ustam ayrıca bu kartonlara taşlar sarılı imiş ve bu kartonlar L şekilde yol yapacak şekilde sıralanmış. yukarıda elimle çizdiğim şekli tekrar bir incelerseniz sevinirim.

Diğer ustalarda yorumlarını esirgemezlerse çok memnun olurum. Saygı ve selamlarımla.

mameki

Kullanıcı

Üstadım külü anladımda karton işi beni sarmadı pek.Deri olabilir veya deriyle benzer sağlam bi kumaş olabilir ama karton anlamsız geliyor bana her neyse üstadım.Kül kasa sahiplerinin vazgeçilmez işaretlerindendir üstad orda yoğunlaşmanı öneririm.Şömineleri kontrol etmende fayda var yanlız hocanın dediği yerleri açarken dikkat et gaz maskesi, gözlük v.b koruyucu sistemleri kullanın .(bana bi şey olmaz demeyin oksitlenmeden meydana gelen sıkışmış gazlar tek nefeste adamı bitirmeye yeter).Kolay gelsin Üstadım.

bu arada unutmadan kartonların içinden çıkan taşlar hakkında bilgi verebilir misin boyutları renkleri cinsleri v.b bildiklerini paylaşırsan seviniriz Üstadım.
mameki ustam ve diğer ustalarımızın vermiş olduğu bilgiler; resmi kazılar içindir. Kanunsuz/Kaçak kazıdan uzak duralım.aliveli44

Moderatör tarafında düzenlendi:

FANYA

Kullanıcı

Bu arada aklıma gelmişken yazayım ustalarım. Geçtiğimiz yaz birkaç tane yabancı turist evin fotoğraflarını çekip, evi gezmek istemişler. Evde kimse olmayınca gitmişler. Daha sonra tekrar gelmişler. Bu seferde annem çekindiği için içeri almamış. Bu olaydan bir kaç gün sonra üç tane genç kız, bir devlet kurumundan geldiklerini evin restorasyon çalışması yapılacağını fotoğrafları çekeceklerini söylemişler. Annem de kız çocukları diye girip resimlerini çekmelerine izin vermiş. Kızlar daha sonra tekrar geleceğiz deyip gitmişler ama gelen giden yok bu vakte kadar.

FANYA

Kullanıcı

Üstadım külü anladımda karton işi beni sarmadı pek.Deri olabilir veya deriyle benzer sağlam bi kumaş olabilir ama karton anlamsız geliyor bana her neyse üstadım.Kül kasa sahiplerinin vazgeçilmez işaretlerindendir üstad orda yoğunlaşmanı öneririm.Şömineleri kontrol etmende fayda var yanlız hocanın dediği yerleri açarken dikkat et gaz maskesi, gözlük v.b koruyucu sistemleri kullanın .(bana bi şey olmaz demeyin oksitlenmeden meydana gelen sıkışmış gazlar tek nefeste adamı bitirmeye yeter).Kolay gelsin Üstadım.

bu arada unutmadan kartonların içinden çıkan taşlar hakkında bilgi verebilir misin boyutları renkleri cinsleri v.b bildiklerini paylaşırsan seviniriz Üstadım.

Mameki ustam kazının üzerinden uzun zaman geçtiği için ablamda net hatırlayamıyor. şuan memlekette değilim ama gittiğimde kömürlüğü bi tadilattan geçirmeyi düşünüyorum. Ablamı arayıp bi sorayım bakalım taşlarla ilgili ne hatırlıyor. Ustam ilgi ve alakan için çok teşekkür ederim.

mameki

Kullanıcı

Bu arada aklıma gelmişken yazayım ustalarım. Geçtiğimiz yaz birkaç tane yabancı turist evin fotoğraflarını çekip, evi gezmek istemişler. Evde kimse olmayınca gitmişler. Daha sonra tekrar gelmişler. Bu seferde annem çekindiği için içeri almamış. Bu olaydan bir kaç gün sonra üç tane genç kız, bir devlet kurumundan geldiklerini evin restorasyon çalışması yapılacağını fotoğrafları çekeceklerini söylemişler. Annem de kız çocukları diye girip resimlerini çekmelerine izin vermiş. Kızlar daha sonra tekrar geleceğiz deyip gitmişler ama gelen giden yok bu vakte kadar.

Üstadım peşinde olduğun şey sadece senin bildiğin bi şey değil ev senin olabilir ama mal onların.mutlaka burayı arayan veya bilen birileri vardır.Ya Yeminlidirler susuyorlardır yada doğru zamanı bekliyorlar. Kimse gelip senle pazarlığada tutuşmaz malı o evden çıkarmak için.Uygun zamanı bekler ve alırlar eliyle koymuş gibi.