Yaklaşık 50 m2'lik Bir Kaya Üzerindeki İşaretler

General1903

Kullanıcı
Merhaba, İyi Forumlar Öncelikle

Yüklemiş Oldugum Resimlerdeki İşaretler Yaklaşık 50m2'lik Bir Kaya Üzerinde Bulunmaktadır. Resimleri Kısıtlı Olan Zamanımda Pekte İyi Olmayan Bir Fotoğraf Makinesi İle Çektim, Net ve Anlaşılır Olmayabilir, Farklı Resimler Çekme Şansımda Yok, Elimizdeki Verilerle Bir Sonuç Elde Edebilirmiyim, Resimdeki İşaretlerin Doğal Oluşum Olduğunu Sanmıyorum, Sormak İstediğiniz Soruları Cevaplayabilirim.

Yardım Edeceğinizi Umuyorum. Şimdiden Teşekkür Ederim...

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni
Cevap: Yaklaşık 50 m2'lik Bir Kaya Üzerindeki İşaretler

s.a

merhaba sitemize hoş geldiniz,

konu hakkında lutfen acelecı olmayın,ustalar gun ıcersınde pc basında olmayabılıyor,bir cok usta henuz konunuzu görmemiş.
yakın zamanda cvp alırsınız.

SEVALİ

Kullanıcı

Islatıp net resim olsun demişsin ama çok ıslak ve yakından çekilmiş resimler zaten sende belirtmişsin kısıtlı zaman diye güzel oyma kabartmalar mevcut ustalarımız gereken yardımı yapacaktır aceleci olmamak gerekir.

General1903

Kullanıcı

A.s Bozkurt hocam hoşbulduk :)

yakın zamanda askere gideceğim.önümde 15 gün kadar kısıtlı bir zaman var,sanırım o yüzden aceleci tavrım,bi an önce sonuçlansın istiyorum,kusura bakmayın lütfen :) ne zaman uygun ve müsait bir zaman olursa o zaman yorumlarınızı bekliyor olacacağım ilginize çok teşekkür ederim..

Zıpkın Hocam; kayanın üzerinde yoğun yosunlaşma vardı,çalılarla ve toprakla kaplıydı.temizlemek zaman aldı ve güneş batmak üzere olduğu için kurumasını bekleyemedim.Şöyle bir ayrıntı eklemek isterim,kaya içinde''ok'' biçimi diye tasvir edeceğim,ucu beyaz(kayaya ait bir parça olduğunu zannetmiyorum) arkası kayanın kendi renginde ve kayayla bütün olan bir kabartma(oyma) mevcut.resimde de görmüşsünüzdür.bu kısımdaki beyaz olan parçanın oraya sonradan yerleştirildiğini düşünüyorum.üzerine vurduğumda tok bir ses duyulduğunu da ekleyebilirim..şunu da eklemek istiyorum yaklaşık 10 sene evvel bu kayanın yakınlarında başka bir kimsenin arazisinde boş ve kırık küplerle beraber bir lahit yada lahite benzeyen içi boş bir kaya oyması bulundu.bulan kişi de içine su doldurup balık atarak evinin önünde sergilemişti ordan biliyorum,sanıyorum ki bulunan bu lahit yada benzeri olan şey,resimlediğim kayanın güneyinde kalıyor..yardımlarınızı bekliyorum ustalarım.
selam ile...

Son düzenleme:

Safkan

Kullanıcı

Merhaba General1903 kardesim.

Simdiden hayırlı teskereler dilerim.

Diger ustalarıma katılıyorum fotolama teknigin kotu ancak fikir sahibide olduk.

Gusel ve sistemli bir gomu mevcut aynı sekilde birinden digerlerie gecilebilen mezar odaları domuzun malı saglam olur ancak tılsımlı olma ihtimali yuksekce emin olamadım ondan saga git desem yanıltır sola git desem yanıltır o yuzden kayanın biraz uzaktan fotosuda sart oymaların yon vermis ama kayanın altımı degilmi fotodan tam anlasılmıyor.

Unutmadan bide su Almeida'nın vurdukları gol olsa.

Cevreyide biraz anlat hatta aramaya gelenleri ve efsanesinide.

unalevren14

Kullanıcı

selem yer çok iyi 7 ci resimdeki kayaya tıkla onun içinde ve diger taşlara dokunma temizle ve geriden tekrar çek 7 ci deki sana paralı askerlik yapan bol şans

KARE(KUKIR)

Kullanıcı

bu arada taş öbeği de varsa es geçme

Son düzenleme:

General1903

Kullanıcı

Merhaba Safkan ustam

Dileklerin için çok teşekkür ederim..bildiğim kadarıyla define efsanesi orada senelerdir mevcut.harita ile gelenler bile varmış fakat bişeyler bulan olmamış bu zamana kadar.bi çok arazide arazi sahipleri arama yaptılar bulamadılar.sanırım arama yapmayan bir biz kaldık :) etraf hakkında biraz bilgi vereyim; kayanın bulunduğu arazi içerisinde daha önce kuruyan 2 tane pınar var 1 taneside hala akar durumda.
Kare(kukir) ustamın kare içine aldığı taşın baktığı istikamette kuruyan bir pınar mevcut.orda bulunan çok eski bir incir ağacının dibini bir bucuk iki metre kadar kazdıklarını biliorum.biz yokken yapılmış bu kazı.ama çevrede birdenbire ihya olan birileri yok.sanırım birşey bulunamamıştır.çünkü yaptırdığımız evin temelinden çıkan topraklar bu incirin dibine doğru dökülmüştü.ana zemine ulaşabildiklerini sanmıyorum..
onun dışında arazi çok engebeli.çöküntü veya yüksek olan yerleri ayırt etmek nerdeyse imkansız..birde birşey sormak istiyorum tılsım dediniz.nasıl bir tılsımdan bahsedebiliriz.affınıza sığınıyorum bu konulara çok yabancıyım..
unalevren14 ustam resmi çekme şansım yok şuan,istanbuldayım..kısa bi ziyaretti bu resimleme de son dk yapıldı desem yeri :) evet 7.resimdeki işaret en iyi işçilik olan oyuk.sormak istediğiniz sorular varsa bekliyorum ustalarım,vakit ayırdığınız için allah razı olsun..

General1903

Kullanıcı

KARE(KUKIR) USTAM
EKLEMEK İSTEDİĞİM BİR DE ŞU VAR.BU KABARTMA OK İŞARETİ KAYANIN ÜZERİNDE DEĞİL KAYANIN ALT KISIMLARINDA(4 OYUK OLAN İŞARETİN BATISI) 1 m2 LİK BİR OYUĞUN İÇİNDE BULUNUYOR.

Safkan

Kullanıcı

Merhaba Generalim.

Su an icin paylasılanlar sana fikir amacı gutsun.

Bunları paylasmamızdaki amac mademki sonuc alınamamıstır o halde orada hala is var demektir ve varsa kardesimize nasip olsun dilegim budur.

Simdi pınarlara gelelim kuruyan pınarın yatagı bataklıkmı yoksa tam olarak kurumus vaziyettemi birde pıanrları goz onune al oralarda yerde dumduz kayalar gordunmu yamaclarda pınarların ust taraflarında.

Akan pınar yerdenmi cıkmakta.??
Evet dersen arastırılması gereken onemli bir detaydır.
Birbirine gecmeli odalar zemin altı kaya mezarları hediyeleri ile birliktedir bunlara ilaveten kaynaklar yani pınarlar guzel bir yer belirleme isaretidir.

Ve incir agacı batıl inancta incir agacı nekrapolleri temsil eder yani mezarlık alanlarını buda aklında bulunsun ona gore arastırmalarına yon ver.

Son olarak bolge neresidir gecmis medeniyetleri bir arastır nokta atısı yapmanı saglar simdilik bu kadar umarım sonuca ulasmana katkımız olur.

Saglıcakla kal.

He unutmadan boyundaki yapıstırma tası al-tına>>>>