'' Ye.. Yiyebilirsen.!!'' | Define işaretleri ve anlamları

'' Ye.. Yiyebilirsen.!!''

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin
Eğer kahvaltınızı henüz yapmadıysanız bu haberi okumayın. Hatta iyisi mi, siz bu haberi hiç okumayın. Cehalet bazen belki de iyi bir şeydir! Çünkü okuyacaklarınız pek de iştah açıcı şeyler değil. Türkiye’nin dört bir yanına dağılmış yemek fabrikası, üretimhane, catering şirketi, restoran gibi yerlerde çalışan gıda mühendislerinin tanık oldukları uygulamalar bunlar. (Savaş Özbey)

Gıda Mühendisleri Odası aracılığıyla gönderdikleri mail’lerle, forumlarda yazdıklarıyla çığlıklarını duyurmaya çalışıyorlar. Ama işin ucunda işlerini kaybetmek de var. Üstelik mimlenip bir daha asla iş bulamamacasına... Çünkü sistem böyle kurulmuş. Tek istedikleri denetimlerin arttırılması ve rüşvetin önüne geçilmesi... Ve gıda mühendislerinin, vatandaşlarının sağlığına önem veren ülkelerde olduğu gibi, hak ettikleri konum ve koşullarda mesleklerini yapabilmeleri... Bu haberi hazırladığımı duyunca aralarından bana sadece telefonla ulaşmayı tercih eden bile oldu. Şimdi söz sahanın. Sahada çalışan ve bıçak sırtında kulaklarımıza inanılmaz şeyler fısıldayan cesur kahramanların. Umarım yetkililer de okur...

SÖZ GIDA MÜHENDİSLERİNDE...

d57ce625-0ef0-4945-a27f-2c188a25e92c.jpg

ANTİBİYOTİKLİ REÇELLER

Reçel üretimi yapan bir firmada kazana bir su bardağı toz kimyasal karıştırılıyordu. Bir gün bu kimyasalı tedarikçiden ben teslim aldım. Hemen faturaya baktım ve eve gidince araştırdım. Bir çeşit antibiyotik. Patronla tartıştık. Zaten iki hafta sonra işten ayrıldım.

35f1fbe3-3d48-4a71-b5ed-f1ea53efc83b.jpg

SUSAMIN KİRECİ FAZLA KAÇTI

Tahin ve tahin helvası üretilen işyerinde tarım müdürlüğü tarafından alınan numunelerde ürünün kül miktarı yüksek çıktı. Bunu düşürmenin tek yolu, susamı sertleştirmek için kullanılan sönmüş kirecin Ca (OH)2 uzaklaştırılması. Kabul ettiremedim.

7ac46316-3b5c-4a02-8ccc-fcfd461c5954.jpg

YEMEKLERE ÇAMAŞIR SUYU

İhale usulü hazır yemek hizmeti veren firmalarda o gün çıkan her yemekten numune alınıyor. Bunu bilen bazı firmalar numune kaplarına kokusuz çamaşırsuyu damlatarak tüm mikropları öldürüyor. Çünkü mikrobiyolojik analiz yapılırken kimyasal analiz yapılmıyor. Birkaç kez neticenin ne çıkacağını merak ederek çamaşır suyu damlattırmadım. Her seferinde salmonella bakterisi çıktı.

3b6d8204-7e0d-47fd-b78f-62db8be6b300.jpg

ZEHİRLİ DONDURMALAR

Çocuk işçilerin çalıştırıldığı bir dondurma fabrikasında şekil veren makineden çıkan hatalı dondurmaları bir varilde biriktirip sonra yeniden üretime katıyorlardı. Bu sebeple çocuk zehirlenmeleri meydana geldi. Tarım’a şikâyetler gitti fakat bir şekilde durumun üstü kapatıldı.

1ca96437-8c78-4ef4-8e54-d3ab764a026b.jpg

KURTLU CEVİZLER TOZ OLDU

Kuruyemiş firmasında, soğuk hava deposu yeterli olmadığından kuruyemişte kurtlanmaların önüne geçemedik. Depo, kurtlanmış ceviz içi ve kelebek kozalarıyla dolu bademle doldu. Kurtlu cevizler, ceviz tozu; kelebek kozalarıyla dolu badem, kayısı çekirdeğiyle yarı yarıya karıştırılarak badem toz haline getirildi ve piyasaya sürüldü.

20cb35cf-5722-4b4a-97b8-d3d740788d48.jpg

İYİ YALAN SÖYLEYEBİLİR MİSİNİZ?

Bir et işletmesine iş başvurusunda bulundum. Bana, “İyi yalan söyleyebilir misin?” diye soruldu. “Hayır” cevabını verdim. Bu, işi kaybettiren cevap oldu. Denetlemede “herhangi bir usulsüzlük yok” demem gerekiyormuş. Şu anda çaresizlikten diplomamı kiraya verdim.

ÜCRETİ İŞVEREN ÖDESİN

Burada anlatılanlar, “Gıda üretimi yapan işletmelerin hepsi bu şekilde” diye anlaşılmamalı. Ama anlatılanların gerçek dışı olduğunu söyleyebilmeyi çok isterdim. Bunu önlemenin yolu etkin ve verimli denetimden geçer. Denetlenmesi gereken 500 bin denetlenmesi noktayı 6 bin denetçiyle etkin bir şekilde denetlemek mümkün değil. Denetçilerin arasında ne kadar gıda mühendisi olduğunu Bakanlık bize bildirmiyor. Meslektaşlarımızın ücretlerini işverenden değil, oluşturulacak bir havuzdan almaları gerekiyor.

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Y. K. Başkanı Yusuf Songül

d215aa8f-664e-4692-9397-d3848fe2b7d9.jpg

YARI FİYATINA ALINIP...

Bir catering firmasında işe başladım. Catering firmaları gıdanın çabuk tüketildiği bir sektör. Ne kadar sıkıntılı hammadde varsa catering’lere verilir. Çalıştığım firmada artık bozulmaya ramak kalmış tavuk butları, yarı fiyatına alınıp, soslayıp baharatlanarak, müşteriye fırında tavuk olarak veriliyor. Karşı çıktığınızda, patron üzerinize yürüyebiliyor.

807b8785-b076-48fa-84c2-47e27021d3da.jpg

KÜFLÜ YOĞURTLAR LOKANTALARA

Süt ürünleri üreten firmada yapay koruyucuyla yoğurtların ömrü bir ay kadar uzatılıyordu. Bir ay sonra iade gelen yoğurtların küflü kısmının sıyrılarak kalan kısım lokantalara ucuza satılıyordu. Denetime gelenlerin içinde gıda mühendisi yoktu. Çuval çuval katkı maddesini süt tozu zannediyorlardı.

01a8febd-e783-4906-bbd3-9fc738b175d5.jpg

VİŞNE YERİNE BOYALI HAVUÇ

Staj yaptığım yer birçok büyük firmaya meyve suyu konsantresi yapıp gönderen bir firma. Kara havuç suyuna vişne aroması katarak vişne suyu olarak etiketliyorlar. Piyasadaki çoğu vişne suyunun içeriği kara havuç suyu + aroma + boya...

d4185be3-97df-4591-bec4-def125e8be63.jpg

İADE HELVALAR YENİSİNE...

Çalıştığım yerde iade helvaları patronumuz yeni helvalara karıştırmamızı istiyordu. Ben de patrona çaktırmadan yapabildiğim kadarını gidere döktürüyordum.

1a7b7d64-e427-4eb0-b06e-f5f6758720d1.jpg

ESKİ YAĞDAN KEPEK EKMEĞİ

Bulunduğu ilde 70 şubesi olan bir market zincirinde kullanma tarihi geçen yağlar ve un aynı firmanın ekmek üretimine katılıyordu.

0fabede3-3721-45a5-89a8-f98b2cc8793e.jpg

ZORLA FARE İLACI

Şu anda bir yemekhanede çalışıyorum. Sorunlu personel ilan ettiler beni. Birkaç gün önce başımızın belası fareler yüzünden bir tartışma yaşadık ve zorla ilaçlama şirketini çağırmalarını istedim. Karşı çıkıyorum ama bir yere kadar.

ASI

Kullanıcı
Abi paylaşım için teşekkürler. Rabbim hidayet versin inşaALLAH. Bir keresinde bir işletmede yemek yiyecektik. Adamlar masalara konulan servs kağıtlarına açıklama yazdırmış. Açıklama şu; ürünlerimizde msg adlı madde kullanılmamaktadır. Msg isimli madde insanda yavaş yavaş bağımlılık yapıyormuş. Bu sayede biz tüketiciler tadı güzel değilse bile güzel gibi algılıyor ve bunu yemeyi devam ettiriyormuşuz.

Saygılarımla

ankara

Güvenlik
Kullanıcı
Maalesef bu yazılanlar da eksik var bu işler bundan fazla yanlış anlaşılmasın taraflı buluna bilirim yanlız bunlar gerçek olan olaylar bu meşhur ucuz gıda marketleri var bitanesi nerdeyse köylere şube açacak satılan ürünler çok riskli maddeler le korunuyor bozulmalara karşı çok önemli ben yazayım da kızan kızsın.

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye
Eline sağlık abi
Bir kaç kez Tarım Gıda Müd. ortak çalıştım
Gerçekten çok titiz çalışmaları ve
Bakanlığın ayrıntılı çalışma şekli var
Ben bu yazıyı okuyunca aklıma ilk gelen
Eski bir yazı herhalde dedim
Çünkü sadece gıda konusunda değil
Tarım ve zirai konularda da çok mükemmel görüyorum
Tarım ve Gıda Müdürlüklerini
Tabii ki her sektörde kötü niyetli
Ya da düşüncesiz kişiler çıkabilir
Maddi kayıplara uğramamak için maneviyatında da ödün veren
Üreticiler olabilir
Her yere yetişemiyor olabilir Gıda personeli
Ama gıda üretimi yapan her kuruluş
Küçük ya da büyük firma olması önemli değil
Mutlaka Tarım Gıda Müd. kayıt yaptırması ve
Gıda üretim numarası alması gerekiyor
Bu kayıt sayesinde personel bu iş yerini takip edebiliyor
Şu da olabilir
Yazıda geçtiği gibi 550bin üreticiyi
6bin denetlenme takip etmeye kalkar ve
Binlerce Gıda Mühendisi işsiz gezerse
Bu tür olaylarda olabilir diye düşünüyorum
Bizlerin yapacağı en doğru şey
Bilinen marka + kalite belgeli ve son kullanma tarihi geçmemiş
Ürünleri almak
Ayrıca Sorunların Anında Çözülmesi İçin
Alo Gıda Hattı 174 ü Araya Bilirsiniz

ankara

Güvenlik
Kullanıcı
Ağabey yerinde bir paylaşım.

Maalesef ülkemizde gıda ve gıda güvenliği diye bir gerçeklik yok.
Maalesef bu konu çok hassas bir konu bunu bile ucunda maddiyat olduğu için dikkate almıyoruz şunu anlarım asgari ücret belası insanımızı kırk düşünüp bir alma ihtiyacına sevkediyor de malum yerden insanlar jeep le alışveri şe geliyor lar sonra en lüks hastaneler de tedavi peşinde geziyoruz burada dikkat çekeceğim bir konu var gıda işini yapanla sağlık sektörü konsersuyum olarak bir yerden ilişkili çıkıyor kanser vakaları şuan çevremde okadar çok ki insan düşünmeden edemiyor kapital en çok para getiren sisteme yatırım yapar şuan gıda ve sağlık o yüzden ilişkiler sağlam.

SEVALİ

Kullanıcı
Maalesef bu konu çok hassas bir konu bunu bile ucunda maddiyat olduğu için dikkate almıyoruz şunu anlarım asgari ücret belası insanımızı kırk düşünüp bir alma ihtiyacına sevkediyor de malum yerden insanlar jeep le alışveri şe geliyor lar sonra en lüks hastaneler de tedavi peşinde geziyoruz burada dikkat çekeceğim bir konu var gıda işini yapanla sağlık sektörü konsersuyum olarak bir yerden ilişkili çıkıyor kanser vakaları şuan çevremde okadar çok ki insan düşünmeden edemiyor kapital en çok para getiren sisteme yatırım yapar şuan gıda ve sağlık o yüzden ilişkiler sağlam.

Ustam madem kanser dedin bir boyutuna açıklık getireyim.

Hormon ülkemizde kanunlarca yasak
Özellikle büyük baş hayvanlarda eskilerde kullanılan xxxxxx ve xxxxxx denen hormonlar yıllarca kullanıldı.

Ankara da yanlış hatırlamıyor isem 7 8 yıl önce Kurban döneminde 400 sığır a el kondu hormonu kullandığın zaman asgari 180 gün geçmeden kesime gönderemezsin 400 sığır bekletilerek ileriki tarihte kesimini duymuştum.

Son düzenleme: