YENİLER GELDİ- Pazar gezisi.Muhteşem kaya mezarlar ve Dev Kaplumbağa. | Sayfa 2 | Define işaretleri ve anlamları

YENİLER GELDİ- Pazar gezisi.Muhteşem kaya mezarlar ve Dev Kaplumbağa.

TATLARLI

Kullanıcı
Cevap: YENİLER GELDİ- Pazar gezisi.Muhteşem kaya mezarlar ve Dev Kaplumbağa.

Buram buram tarih koktu. Çok güzel resimler öncelikle teşekkürler Hakkını vermek lazım. Aşağısı dere o kesme taşlarla kanal vs yapılmıştır. Oraya yapı yapılmaz su altında kalır. Mahsen kaplumbağa tepenin altında. o deredeki yapıya indiğinizde tam karşısından çekin alt tarafında giriş olması gerekir.

Gitti

Kullanıcı

Buram buram tarih koktu. Çok güzel resimler öncelikle teşekkürler Hakkını vermek lazım. Aşağısı dere o kesme taşlarla kanal vs yapılmıştır. Oraya yapı yapılmaz su altında kalır. Mahsen kaplumbağa tepenin altında. o deredeki yapıya indiğinizde tam karşısından çekin alt tarafında giriş olması gerekir.

Ustam o tepenin aşağısındaki örme taslı ufak yapı için tonoz mezar dedi bi ustamız.
İnceledim fotoları cok benziyor gercekten.
Veya tünelde olabilir.

Mahzene gelince; kaplumba dedigim tepenin surat hizasından bakınca üst kısımda acılmıs birkaç pencre var.
20 yıl kadar önce bir arkadasım cocoukken oraya cıkmıs ve zeminde 8 adet kocaman oyma varmıs.
Tabi halk arasında 8 kocaman altın dolu kazan vardı diye söyleniyormus.
Bilemiyorum ne derece dogru.
Biraz cıkması tehlikeli fakat arkeoloji merakım bunun önüne geciciektir bir dahaki pazara :)

Birdahaki gittimde tonoz mezara benzer yapı,kaplumbaga tepenin ön yüzündeki girişler ve zemin,ilerideki 2. kaplumbaga tepeye gidip tam tekmil inceleme yapıcam nasipse.
Fotolarda olucak elbette.

Cok meraıkımı cezbediyor bu bölge.
Özellikle etrafta acılmıs bircok cukur ve içinden cıkan kırık küp parçaları,kesme taslar vs beni hepten cezbediyor.

Sanki bu tepeyi adamlar kasaları olarak kullanmıslar.
Her adımda küp parcaları mevcut.

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin

umduğunuza nail olabilmeniz dileğiyle inşallah kolay gelsin.

Gitti

Kullanıcı

Dostlar ; yaptıgım ufak araştırma sonucunda ulaştıgım bir bilgi var.

Daha dogrusu 2 bilgi.

1. si ; lidyalıların ''KRAL YOLU''. Lidaylaıların egeden baslkayıp anadoluyu gecerek uzanan bu ticaret yolları sivas üzerindende gecmekte.
Bu kaplumbaga ve mezarların ilerisindeki kervansaray kalıntısıda bu yolun gectigi bir nokta olarak algılanmasını teyit edebilir diye düşünüyorum.

2. si ; ipek yolu.Buda yine sivastan gectigine göre ve yine kervansarayoın oluşu nedeniyle bu bölgeden geciyor olabilir diye düşünüyorum.

Bu şekilde bakarsak konuya ; buralar lidya dönemi ve medeniyetine ait diyebilirmiyiz acaba?

Veya o dönemki helenistik kalıntılarından bir kavime işaret etme ihtimali olabilirmi acaba?

İşaretlere bakarak içiçe pencere ve mihrap ve uzun kalıptaki küpler bu medeniyetlerden hangisini işaret edebilir sizce?

gakkos

Kullanıcı

biride bize yardımcı olsa ya elazıgdan resim atamadım feceye attım gören olmadı elazıg tunceli bölgesi

Gitti

Kullanıcı

biride bize yardımcı olsa ya elazıgdan resim atamadım feceye attım gören olmadı elazıg tunceli bölgesi

Bu adrese girip foto yükleyebilirsin.
Sonraki acılan sayfada en üstte forum linkini kopyalayıp sonrada konu acarken üstteki seceneklerden foto eklemeyi tıkla,acılan kısma linki yapıstır tamamdır.