Yığma Taşlar | Define işaretleri ve anlamları

Yığma Taşlar

memati43

Kullanıcı
Tüm ustalarıma hayırlı geceler.
Orman içinde bu taş yığmalar var.Gruplar halinde .Biraz ilerliyorsun bir kaç yığma daha çıkıyor.Bazıları oldukça büyük,bazıları artık çökmüş gibi eski,bazılarıysa sanki yeni yapılmış gibi üzerleri temiz taşlarla dolu.Karşısı ekili alanlar,tarlalar var.Ortada patika yol var bu taraf orman.Sizce dikkat edilmesi gereken bir alan mı?

tuncers

Kullanıcı
halka ait mezarlar ustam değersizdir ama bazen içinde değerli olanları da olabiliyor iyi bi çalışma yap 3-5 bişeyler bulursun ginede...

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
hayırlı geceler memati kardeşim.
üzerine atılanlara takılmadan ,üzerlerinde maden tespiti yapmanı öneririm.

çizdiklerim ve benzeri olanlarda önce metal tespiti. değerli aldığın yerlerde ise derinlik tespiti yapman gerekir.
kırmızı çizdiklerim ,ve benzeri olanların birinde kısmetin olur inşaallah.
ama tespit yapmadan rast gele olursa boşuna emek vermiş olursun.

Mirkut

Vip Üye
Hayirlibgeceler kardesim.
Degerli tesbiti sart ustalarimizin dedikleri gibi degerli tesbiti yapilmazsa emeklerin bosa gider. Benim encok dikkatimibceken sondan ikinci fotograf hem konum olarak hemde yigma olarak digerlerinden biraz farkli duruyor.
Yigma olan yerlerde gormedim ama cevrede yigma olan yerin icinden yada altindan su cikan biryer varsa oraylada ilgilenmende fayda var.
Selametle ustam RABB im hayriyla nasiplendirsin

memati43

Kullanıcı
Hayirlibgeceler kardesim.
Degerli tesbiti sart ustalarimizin dedikleri gibi degerli tesbiti yapilmazsa emeklerin bosa gider. Benim encok dikkatimibceken sondan ikinci fotograf hem konum olarak hemde yigma olarak digerlerinden biraz farkli duruyor.
Yigma olan yerlerde gormedim ama cevrede yigma olan yerin icinden yada altindan su cikan biryer varsa oraylada ilgilenmende fayda var.
Selametle ustam RABB im hayriyla nasiplendirsin
Ustam su çıkan yer görmedim ama dediğim gibi bunlar 20-30 m arayla grup grup yapılmış.nadir tekliler var.Görmemiş olabilirim.Tekrar bakarım.Patikanın tarla tarafında yolun kenarında betonlanmış üzeri kapatılmış kullanılmayan kuyu var.Patikanın devamında geniş boşluk ve çeşmeler var.(aşşağıya doğru patika yol boyunca 3-4 çeşme )

MAVRAN

Super Moderatör
İlk bakıldığında orman yok sayılırsa tarım için kullanılan bir alan olabilir ancak çevrede farklı işaret veya bulgular varmı.
Ve yine şunu düşünmemekde yanlış olur, burada mezarda olabilir alan taramayla bölge incelenmeli.
Eğer mezar olursa işı ağır olur ve ard arda sıralı olur ve genelde boş olurlar ancak ustamında yazdığı gibi biri hariç o doludur. 6 ile 8 mt derinde olur dikkatli olunmalı toprak çökmesi mühtemeldir.

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
kendini yorma tarla taşı onlar inanmazsan 10 dk da bir taş öbeğini kaldır göreceksinki zemine geldiğinda taş bitecek
taşlar zemine doğru toprağın içinde olmaz zebun usta. açamaya gerek yok. iki dakikalık boşluk tespiti zahmetsiz anlaşılmasına yetecektir.