Yurtdısı | Define işaretleri ve anlamları

Yurtdısı

Chery

Kullanıcı
selam yurtdışına çıkan var mı bu grupta define için orda prosedürler nasıl işliyor ?

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni
aleykumselam,
hos geldınız,
ben yurt dışına cıkmadım, cıkan varmı bılmıyorum. kaldıki kendı ulkemde define ile yasal sıkıntı yaşarken başka ulkede cesaret edemezdım :D

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye
İran da idam cezası var
Avrupa da serbest
Hanki ülke hakkında
Bilgi istiyorsanız
Belirttin
Bilen biri çıkar

wolf_52

Kullanıcı
dünyanın gelişmiş ülkelerinde % 97 sinde serbesdir definecilik, bir kaç ülke hariç, misal bulgaristan bildim kadar türkiye iran ve mezoptam ya corafyası,..

zebun

Web Master-Coder
Kullanıcı
Uzun zamandır yanlış bilinen birşeyi düzeltmek gerek avrupada dahil dünyanın hiç biryerinde definecilik yasal değildir avrupada ve abd gibi ülkelerde dedektör ile arama yapmak serbesttir sebebi ise hobi olarak görülmektedir mezar açmak yada ona benzer şeyler yapmak için izin gerekli yada özel lisans alınması gerekli bu lisans için ise uzmanlık sertifikası alıp öyle yapılmakta gelişmiş ülkelerde tarihi eserlerin korunması bizim ülkemizden daha üst seviyededir gerekli izin ve lisansın var ise yaptığın çalışmada eline geçen şeyi devlete satma zorunluluğu yok ama kayıt yaptırman gerekli o tarihi eserin de bir dolaşım ve yasal sertifikası olması gerekiyor bunu aldıktan sonra müzayedelerde veya devletin kendine satabilirsin elbette devlet orada değerini vermekte

Chery

Kullanıcı
Uzun zamandır yanlış bilinen birşeyi düzeltmek gerek avrupada dahil dünyanın hiç biryerinde definecilik yasal değildir avrupada ve abd gibi ülkelerde dedektör ile arama yapmak serbesttir sebebi ise hobi olarak görülmektedir mezar açmak yada ona benzer şeyler yapmak için izin gerekli yada özel lisans alınması gerekli bu lisans için ise uzmanlık sertifikası alıp öyle yapılmakta gelişmiş ülkelerde tarihi eserlerin korunması bizim ülkemizden daha üst seviyededir gerekli izin ve lisansın var ise yaptığın çalışmada eline geçen şeyi devlete satma zorunluluğu yok ama kayıt yaptırman gerekli o tarihi eserin de bir dolaşım ve yasal sertifikası olması gerekiyor bunu aldıktan sonra müzayedelerde veya devletin kendine satabilirsin elbette devlet orada değerini vermekte
Teşkkür ederim yararlı bilgiler bunlar

wolf_52

Kullanıcı
Güney Amerika bu konu hakkında var mı bir bilginiz ?
devlet yönetimi nin zayıf olduğu bir corafyadır, özlikle kırsal ve getto alanları. buralarda cartel lerin sözü geçer, sıkıntılı bölge şahsi kanatim..

Bulgaristanlı

Kullanıcı
Bulgaristan'da serbest şimdi bakalım Türkiye'de nasıl...

gıral

Vip Üye
Türkiyede işlerzor bulsan bidert bulmasan iki Allahyardımcımız olsun prosedürler uzun