Yuvarlak Oyma | Define işaretleri ve anlamları

Yuvarlak Oyma

muke

Kullanıcı

Ustalar merhaba . 1 adet yuvarlak oyma 1 adet haç 5 adet murc ve 3 adet üçgen yapan küçük oyma. Benim en çok merak ettiğim şey gördüğümüz kayayı nasıl yorumlamalıyız. bölgeye kasım ayında gidicem şu an elimde tek foto mevcut. gittiğimde çevreyi de fotolayacağım. teşekkürler

muke

Kullanıcı
daha doğrusu söyle sormak istiyorum ben acemi kardeşiniz böyle bir manzara ile karşı karşıya kaldığında işaretleri nasıl yorumlamalıyım .haç ne demek ister yuvarlak oyma ne demek ister murc ne demek ister . bunların hepsini en sonunda nasıl toplamalı ve nasıl yorumlamalıyım sırası ne olmalı .teşekkürler .

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
muke kardeş haç göremedim desem. çizebilirsen veya gören bir arkadaşımız çizerse görmüş olurum.
gördüğüm,

resmi sen çekmişsen bilirsin,
bu arazi meyilli olmalı. kayanın üstüne doğru,çizdiğim ok istikametine göre yükselmeli. istersen değil diyebilirsin:D
ok istikametinde bir kaç m. içinden başlayan ve üste doğru uzanan bir odan olacak.
diğer oymalarda ,bakış istikametlerindeki normal mezarları verir. ama mutlaka boşluk sistemi ile belirlemen gerekir. yoksa bulman mümkün değil. selametle inşaallah.

muke

Kullanıcı
muke kardeş haç göremedim desem. çizebilirsen veya gören bir arkadaşımız çizerse görmüş olurum.
gördüğüm,

resmi sen çekmişsen bilirsin,
bu arazi meyilli olmalı. kayanın üstüne doğru,çizdiğim ok istikametine göre yükselmeli. istersen değil diyebilirsin:D
ok istikametinde bir kaç m. içinden başlayan ve üste doğru uzanan bir odan olacak.
diğer oymalarda ,bakış istikametlerindeki normal mezarları verir. ama mutlaka boşluk sistemi ile belirlemen gerekir. yoksa bulman mümkün değil. selametle inşaallah.

ikizceli ustam yorumun için çok teşekkür ederim. tam dediğin ve gösterdiğin noktada yükseliyor. alt tarafıda fazlasıyla aşağıya doğru bayır. söyledikleriniz için boşluk testi yapmam gerektiğini anlıyorum . müsadeniz olursa bi kaç sorum olucak ,
1. burası kayda değer bi yer midir? bahsetmiş olduğunuz oda için soruyorum .
2. anladığım kadarı ile 3 adet üçgen yapmakta olan noktalar diğer mezarları verir diyorsunuz sağ alt taraftaki diğerlerine göre biraz daha ayrı gibi. araziyi ona göre göze almam gereklidir diye düşünüyorum .
3. yukardan aşağıya sıralı olan murc izleri ne anlatmak ister. 5 adet murç izi var. ben bunları 5 adet mezar olarak düşünmüştüm ve üçgen yapan oymalar ın ne amaçla yapıldığını yorumlayamamıştım . benim gibi acemi bi insan için bunları açıklarsanız çok memnun kalırım . çok teşekkürler

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
ODANIN verdiğini anlamak için maden tespiti yapılmalı.
üç oyma üçgen sistemini kapsıyorsa,bunun bir kaç türlü hesabı var. bunu arazi üzerinde uygulayamazsın.
aslında oymanın içleri temizlenmiş olsa idi verdiği yönler anlaşılırdı.
murç izleri pek anlaşılır değil ama, ya sayısal olarak yön amaçlı kullanılmıştır. ya da derinlik verir,ya da oda içinde mezar sayısını verenlerde olur.
bu hesapların yerinde yapılması esastır kardeşim. sen odayı bul, muhtemelen iki olabilir. zaten dışarı çıkmaz. imkanını bul birde maden tespiti yapıver.sağlıcakla.