Abdest bozacağınız zaman, ne önünüzü... | Sayfa 3 | Define işaretleri ve anlamları

Abdest bozacağınız zaman, ne önünüzü...

A21MEDLi

Admin
güzel kardeşim peygamber efendimiz s.a.v zamanında kuran okuyan sahabeler ayetin bazı yerlerini anlayamadıkarından dolayı peygamber efendimize danışıp O ayetin ne demek istediğini O na sorup öğrenmişlerdir.bu sohetlerde onlarca sahabe bulunu bu konuşmalardan feyz almışlar ve bu sohbetleri akkılarından tutarak nesilden nesile aktarmışlar.tabii bunun içine hurafelerde girmiş bunuda inkar edemeyiz.(23 yıllık döneminde sahabelerle kuran-ı kerim hakkında hiçmi konuşmamış)..işte biz bu konuşmalarına hadis diyoruz.tabiki biz bu hadisleri kuran'dan önünde görmedik göremeyiz.
mesele kuran-ı iyi anlamak için anlamadığımız yerlerini anlamak için hadiside okumalıyız diyorum.
kuran okunmasına karşı olduğumuzu düşünmek,nasıl bi mantıktır anlamak zor.

cesur58

Kullanıcı
haşşa yanlış anlaşılmasın, burda sunneti,hadisi kuran-ı kerimin önüne koymadık,koyamayızda.
medli ustam burda maksadımız sadece dogruyu bulmak olmalı başka bir amaç güdülmemeli veya laf olsun diyede birşeyler yazılmamalı .birşey daha sormak istiyorum bir hadisin doğru olup olmadıgı nasıl anlaşılır ? bu soruya ben şu şekilde cvp veririm eğer o söz kurana ters düşmüyorsa o sözden faydalanılır yok eger kurana ters düşen bir söz ise kaldırıp atmak yok etmek lazım derim .yani hadisleri kurana arz etmek lazım eger kuran süzgecinden geçiyorsa o zözden faydalanmak lazım .bunu ayırt etmenin ilk kuralıda hadis kitaplarını okumadan önce kuranı okumalıyızkı uydurulmuşları hemen görelim .bunun tam tersi oldugu zaman uydurulmuş şeyleri kuranda bulamıyoruz ve ne diyoruz kuran bu konuyu ele almamış deyip haşa kuranda eksiklik varmışgibi bir durum ortaya çıkıyo halbuki rabbimiz dininizi tamamladım hiçbirşeyi eksik bırakmadım nice nice örnekler verdimki iyice anlayasınız diyor

benzernick

Kullanıcı
A21MEDLİ kardeş meselyi hatap karıştırdı ihale sana kaldı, herhalde,bence hiç uğraşma,mesele uzun vede derin,hatap meseleyi nasıl açtıysa öyle kapasın.arkadaşa vereceği cevaplar elbette vardır.

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
maşaallah konu yine ,görmeyi arzu etmediğimiz boyutlara doğru tırmanıyor.hepimiz ;
kainatı yoktan var eden,eşi benzeri olmayan vahid-ül ahada ve RABBİMİZ İN son peygamber olarak gönderdiği peygamberine ve ona vahiy yoluyla indirdiği yine son ilahi kitap olarak kurana ve din olarak islama inanıyoruz. bu konuda farklı düşünen bir kardeşim olduğunu sanmıyorum.
müslüman olarak ta tabi olduğumuz bir mezhebimiz var değilmi. bu mezhepler yok yerdenmi zuhur etti. yoksa bizlere yol gösterici delalete düşürmeyen rehberlerimizmi oldu. burayı bir düşünelim.ve bilmeyenlerimiz buradaki önemi bilmiyorsa araştırsın.
pek iyi, şimdi gerek mezhep imamlarımızın gerekse onların mücdehitlerinin kuran tefsirini ve hadislerle ilgili verdiği hükümleri yeterince biliyormuyuz. bilenlerin anlından öperim.HANGİ MEZHEBE mensup mücdehit ne hüküm vermiş bilmiyorsakta bu konularda ehil olmadan ,kuranın bir iki bölümünden anladığımızla veya hadislerin,mevzu olup olmadığından emin olmadan kendimizce hüküm veriyorsak vay halimize. ALLAH IM GAFURUR RAHİMDİR ,GÜNAHLARIMIZI AF ETSİN DİYE TÖVBE EDELİM.
BEN BU KONULARIN yeterli donanım olmadan bu tarz tartışma konusu haline getirilmesinden son derece rahatsızlık duyuyorum.biliyorumki konuya müdahil olan veya olmayan arkadaşlarımızda ,kutsal dinimiz hakkındaki çok gereksiz yorumlardan rahatsızlık duyuyorlar.
ricam,vebal altında kalacağımız yorumlara girmeyelim. bu tarz yorumlara sebebiyet verecek konulara da. bunların hesabını verceğimiz gün çok da uzak değil.
kendisinde yeterli birikim olan arkadaşlarımız,günlük hayatımızda bir müslümanın,islamın vecibeleri içinde ,hayatımızı nasıl tanzim etmeliyiz ,yükümlülüklerimiz nelerdir,ALLAh IN RIZASINI KAZANMAK SON PEYGAMBERİNE LAYIK BİR ÜMMET OLABİLMEK,KISACA ,KURTULUŞA NASIL EREBİLECEĞİMİZ YOLLARI PAYLAŞSIN.
cuma namazına bile gitmeyen çok insanımız var. bu tür yorumlarla insanları soğutacağımıza,dinimizi sevdirmenin yollarını neden gösteremiyoruz. dini bilenlere ve yaşayanlara sözümüz yok ama,bayramdan bayrama camiye giden bu yazıları görünce sizce ne düşünür.
sabırla dişimizi sıkmaktan yorulduk artık. sözümü bir kişiye itafen yazmıyorum.
arkadaşım benim kutsallarıma dokunma dokundurtma.gücüm yeterse dokundurtmam. yetmezse bu tür yorumlar adına mahşerde davacı olurum.

Kafkaslı

Vip Üye
aslında ben yukarıda cevabını vermiştim ama sen okuma zahmetinde bulunmadan
benim dediğim dedik diyorsun önce yukarıda yazılanların cevabını bir ver hele sonra konuşuruz
ha bu arada sorularıma cevap ver
meshebini
birde fıkıh kitaplarına hakkında düşüncelerini
öğrene bilirmiyiz kardeşim
benim akidem ehlisünnet vel cemamat
sen neden akideni açıklamıyorsun merak ettim

eve konuyu ben karıştırdım kısasa kısas mantığı ile
ama art niyet olarak deyil

bakara 115.Ve doğu-batı [her yön] yalnızca Allah’ındır. Öyleyse her nereye yönelirseniz, artık orası Allah’ın yüzüdür. Şüphesiz Allah, bilgisi ve rahmeti geniş ve sınırsız olandır, en iyi bilendir.
ALLAH CC mekandan münezzeh ayetiyle
kıbletye karşı bevletme hadisini nası bağladın onu bir de hele

Ebu Eyyub el-Ensarî (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Abdest bozacağınız zaman, ne önünüzü, ne de arkanızı kıbleye döndürmeyin. Yüzünüzü doğuya veya batıya doğru çevirin!’ buyurdu.”

Buhari, Ebu Davud, Tirmizi, İbni Mace

Son düzenleme:

Kafkaslı

Vip Üye

estauzubillah
Rahman olan Allah, Arş üzerine istiva etmiştir”(Taha 5
bu ayet hakkında açıklamanı bekliyorum inşallah

Kafkaslı

Vip Üye
Hutame'nin ne olduğunu sen bilir misin?
mumezze suresi ayet 5
casebabalee
ayetin başına kendi ismini koyup
ayeti hafife almayın

Manisalı'nın Kim Olduğunu Nerden Bileceksin'ki.

cesur58

Kullanıcı
aslında ben yukarıda cevabını vermiştim ama sen okuma zahmetinde bulunmadan
benim dediğim dedik diyorsun önce yukarıda yazılanların cevabını bir ver hele sonra konuşuruz
ha bu arada sorularıma cevap ver
meshebini
birde fıkıh kitaplarına hakkında düşüncelerini
öğrene bilirmiyiz kardeşim
benim akidem ehlisünnet vel cemamat
sen neden akideni açıklamıyorsun merak ettim

eve konuyu ben karıştırdım kısasa kısas mantığı ile
ama art niyet olarak deyil

bakara 115.Ve doğu-batı [her yön] yalnızca Allah’ındır. Öyleyse her nereye yönelirseniz, artık orası Allah’ın yüzüdür. Şüphesiz Allah, bilgisi ve rahmeti geniş ve sınırsız olandır, en iyi bilendir.
ALLAH CC mekandan münezzeh ayetiyle
kıbletye karşı bevletme hadisini nası bağladın onu bir de hele

Rabbim fırkalara ayrılmayın diyor mezheplerde bir fırkadır o yüzden ben hiçbir mezhebe tabi degilim.
rabbim siz bu kitaptan sorgulanacaksınız diyor.o yüzden benim tek rehberim peygamberimizinde rehber edindiği kurandır.
diğer soruna kıble konusuna gelince .verilmiş olan hadise istinaden yazdım neydi o hadis abdest bozarken önünüzü yada arkanızı kıbleye dönmeyin demiş .peki bu kıbleye dönmenin veya dönmemenin amacı nedir .önce onu bana acıklarsanız sevinirim .eger abdest bozarken allaha karşı edepsizlik ettiğini düşündüğün için o yönlere dönülmez diyosan çok mantıksız birşey ortaya çıkıyo neden dersen yukarıda yazmış oldugun ayete baktıgında her yön allahındır öyleyse her nereye yönelirsen artık orası Allahın yüzüdür ayetini anlamamış oluyosun .ayrıca kıble demek ibrahim peygamberin kabede icra ettiği ilkeleri gözetin onun gibi tevhid inancını ve eğitimi ayakta tutun demek .her nerede olursanız olun kıbleye dönün bu ilkelere sadık kalın ve oldugunuz yerde bölgede bu ilkeyi gerçekleştirin demek oluyor sayın hattap kardeşim .

Kafkaslı

Vip Üye
cesur 58 den alıntı Rabbim fırkalara ayrılmayın diyor mezheplerde bir fırkadır o yüzden ben hiçbir mezhebe tabi degilim.

esselamünaleykum
ben cevabımı yarımda olsa aldım
cesur58
seninle biz hiç bir konuda bir araya gelemeyiz ama miletin itikadiyle oynama derim
yanlış anlaşılmayalım ben önce hadis sonra kuran demiyorum, haşa tabiki önce kuran burasını düzeltelim .
toptan bir sünnet/hadis inkarcılığına, alim düşmanlığına" kapı açmayalım
şu doğru bu yanlış diyerek.
Bilgi dediğimiz şey arkadaşlar riskli bir şeydir. Bir mümin için bilgi her zaman risk taşıyan bir unsurdur. Dolayısıyla mümin, hesabını verebileceği bir bilgiyi içselleştirmelidir, çünkü insan imanından ve amelinden hesaba çekilecektir ve iman doğrudan bu bilgi ile ilgilidir ve biz bu riski göze alamayız.
cesur 58 biz ayetten hüküm çıkaracak fetva verecek kadar alim deyiliz
fetva işi müştehitlerin işidir
İ
şte, Kitab ve Sünnetin bütün hükümlerini tek tek, en ince noktalarına kadar inceleyen yüzlerce Müctehid, netice olarak bu dört mezhebde toplanan esaslarda birleşmişlerdir.Onlar Allah'ın kitabını, peygamberin sünnetini, zâhir ve bâtın bütün ilimlerini hepimizden iyi biliyorlardı
senin ve benim givi yarım akıllı avvam deyillerdi.
imamı azam ebu hanife,
ve diğer islam alimlerini kabul etmeyen,
meshebi olmayan bir insanla plemiğe girmem
meshebi olmayanın fıkıhi olmaz ,
şeriatı olmaz,
şeriatı olmayanında sıratı mustakim üzerine asla olamaz vh
sen hiç bir alime inanmam desende ne kadar saklasanda seninde bir hocan var İbni Teymiyeme

cesur58 arkadaşım artık seninle polemiğe girmeyeceğim senin inandığın sana benim inandığım bana
lekum diynukum veliyediğin