Ali beye ayit olan yerler Iran sinirlari içerisinde

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
Once merhaba. Ben senin bu konuyu başka yere yönlendirdigini düşünerek sana bir şey demiyorum.
Iran ve turkiye ve hatta diger ülkeler geçmişte hepsi bir ülkedir. Ozaman bunlarin tarihli olaylari fark etmez. Ama şu Ali beg zamaninda artik ayri olan ülkelerimiz vardir ve o yüzden Ali beg gizli kalmak için bizim ülkede saklanmiştir(karadağ).
Salam agacan,çetori? xube? :) Merhaba size de. Konuyu hiç bir yere yönlendirmedim. Dilediğiniz dilde konuşabiliriz agacan farsça, sorani, iran kürtçesi veya azerice de ablatabilirsin ona da vakıfım.
Ben size siz yalan söylüyorsunuz demedim sadece tarihte ki yanlışta doğruları yanlış açıdan arıyorsunuz. Ali bey irana Türkiye’den direk bağdat üzerinden gelmedi. 1917 de kaybedilen bağdat öncesine bakarsanız yollara biritanyanın koydurduğu sıkı eşkiya geçitlerini daha iyi iştirak edersiniz. Mecburiyet ve bir takım ihtiyaç sebebi ile Hicaz üzerinden dönüş yaparak gelmiştir. Mısırdan o zaman için tanınan meşhur bir izci ile yola revan olmuştur. Tamam hikayedeki Ali bey doğru bir takım mal ve arşiv taşıdığı da doğru ama bu sizin doğru noktada olsuğunuz anlamına gelmez. Ali bey’i çözmek için evvela britanya casuslarının onun peşine neden düştüğünü öğrenin. Britanya altın veya harita peşinde değildi. Ali bey savaşın yönünü değiştirecek bir takım arşivleride ele geçirdiğinden önem taşıyordu. Bu kaçışında da britanyaya zinetlerine baskın yapıp el koyarak darbe vurmanın peşindeydi. Kısacası Ali bey asla harita ile işi olmamıştır yapmamıştırda. Mektubat ile hedef belirliyerek gitmiştir. Bağdat bu sebeple işgal edildi. Siz sadece olaya farklı bakıyorsunuz.
Hem burası forum burada yetkililer görüş bilgi tecrübe fikir bildirenez diye bir kaide de yok. 🙂🤚

IRAN sınırlari

Kullanıcı
Salam agacan,çetori? xube? :) Merhaba size de. Konuyu hiç bir yere yönlendirmedim. Dilediğiniz dilde konuşabiliriz agacan farsça, sorani, iran kürtçesi veya azerice de ablatabilirsin ona da vakıfım.
Ben size siz yalan söylüyorsunuz demedim sadece tarihte ki yanlışta doğruları yanlış açıdan arıyorsunuz. Ali bey irana Türkiye’den direk bağdat üzerinden gelmedi. 1917 de kaybedilen bağdat öncesine bakarsanız yollara biritanyanın koydurduğu sıkı eşkiya geçitlerini daha iyi iştirak edersiniz. Mecburiyet ve bir takım ihtiyaç sebebi ile Hicaz üzerinden dönüş yaparak gelmiştir. Mısırdan o zaman için tanınan meşhur bir izci ile yola revan olmuştur. Tamam hikayedeki Ali bey doğru bir takım mal ve arşiv taşıdığı da doğru ama bu sizin doğru noktada olsuğunuz anlamına gelmez. Ali bey’i çözmek için evvela britanya casuslarının onun peşine neden düştüğünü öğrenin. Britanya altın veya harita peşinde değildi. Ali bey savaşın yönünü değiştirecek bir takım arşivleride ele geçirdiğinden önem taşıyordu. Bu kaçışında da britanyaya zinetlerine baskın yapıp el koyarak darbe vurmanın peşindeydi. Kısacası Ali bey asla harita ile işi olmamıştır yapmamıştırda. Mektubat ile hedef belirliyerek gitmiştir. Bağdat bu sebeple işgal edildi. Siz sadece olaya farklı bakıyorsunuz.
Hem burası forum burada yetkililer görüş bilgi tecrübe fikir bildirenez diye bir kaide de yok. 🙂🤚
Selam aleykum. Fars ve ya başka dil yzmaya gerek yok čunki burasi turk. Farsa isteseydim kendi sitelerimizde yazardik. Ben fazla bişey biliyom demiyom. Ama son zamanlarda turkiye ve ermeniler bu tarafa gečib aramaya başlamişlar. Elbet ki gerčekleri bilenlerden dirler. Ve aranan bolgede o bolgedir. Bizim savaş ve ya kačiş yapmasiyla işimiz yok.onun Defineleri aranacak yerler neresi oldugunu konuşuyoruz.

Deli Fırat

USTA
Super Moderatör
Var var arkadaş doğru diyor bu völgenin gerçeği ırak iran türkiye sınırları arasında ozaman ırak osmanlıya bağoıydı ondan tam olarak hangi ulkede kalmışbilinmiyor ama ırak sınırı ve hakkari en çok şüphelenen yer çünki alibeyin gerçek ismi eli bege boti dir yani bu adam ırak hakari de eşkiyalık yapmış saygılar bu dediğim gerçek opan şeyoerdir internettekinin çoğu yalan sahte bilerek yayılmış bi yalan
Eyvallah gardaşım İnternet ortamında olanları geç sizde belge varmı 🤔

IRAN sınırlari

Kullanıcı
Harabe degirmen şelalesi

Ekli dosyalar

• آسیاب-خرابه1-768x960.jpg
    آسیاب-خرابه1-768x960.jpg
    232.4 KB · Görüntüleme: 21
Son düzenleme:

Deli Fırat

USTA
Super Moderatör
Aleykum selam. Ben bu konuyu açtim zaten belge bulmak için😆
Bide bakalim ne bilgiler elde edecegiz inşa Allah. Ve ne yapa biliriz diye burada bahs ediyoruz.
Belgelerin hepsi abartılı ve asıl belgeyle hiç bir alakası yok öyle bir noktaya ton işi gömü saklanmadı olayın aslı kırk katır yükü kadar ve atıyorum İran veya ıraktan yola çıkıldiysa Anadolu'ya kadar Uygun görülen yerlere ki bunlar önceden tespit edilen yerlerdir izi işareti hazır dı bir katır yükü 7 ve 21 kilometre arası çeşitli yerlere gömülerek yola devam edilmiş

IRAN sınırlari

Kullanıcı
Harabe degirmen şelalesi. Buranin su kaynagi araz çayindandir

Ekli dosyalar

• 19629_760px.jpg
    19629_760px.jpg
    171.7 KB · Görüntüleme: 21