Bu Mezarlardaki Gömü Sistemi Nedir..? | Sayfa 3 | Define işaretleri ve anlamları

Bu Mezarlardaki Gömü Sistemi Nedir..?

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
ALLAH razı olsun. Bu aralar bir yolculuğa çıkabilirim kim bilir belkide aynı menzilde buluşuruz. Ne hoş olur.
inşaallah nisanın ilk haftaları.hem havalar ılımış olur ,bende ağzıma bir kaç diş taktırmış olurum:D
15 ine kadar ahitleşin benimde haberim olsun.

ergenekon60

Kullanıcı
selamünaleyküm ...ustalar gerekli yorumları yapmışlar sunu çanakları açık olarak mezar yerini işaret ediyor karlar eriyince küçük oyma tarafını incelemenizi tavsiye ederim sistem olarak ne tür mezar çıkacağı ise yapılan kazılardan sonra ancak ortaya çıkar yada görüntüleme sistemleriyle detaylı bi tarama yapmanızı tavsiye ederim ALLAH nasibinizi bol ve daim etsin...

Kader25

Admin
selamünaleyküm ...ustalar gerekli yorumları yapmışlar sunu çanakları açık olarak mezar yerini işaret ediyor karlar eriyince küçük oyma tarafını incelemenizi tavsiye ederim sistem olarak ne tür mezar çıkacağı ise yapılan kazılardan sonra ancak ortaya çıkar yada görüntüleme sistemleriyle detaylı bi tarama yapmanızı tavsiye ederim ALLAH nasibinizi bol ve daim etsin...

Aleyküm Selam ustam,
Teşekkür ederim Allah cc razı olsun.

Kader25

Admin
Kıymetli Ustalarım,
Karlar eriyince tekrar gitmeye niyetlendik, nasip olursa. Bu arada boş durmuyorum kafa yormaya devam ediyorum inşallah 2 gündür. İnternetten ve kitaplardan araştırıyorum. Maalesef "net bir bulguya" ulaşamadım.

Bu 2 gün boyunca araziyi ve yapısını analiz ederek "kendimce" bir mesafe katettim,
lakin tahminden öteye gidemedim.
1-Bu kayaçların hepsi tamamen HORASANDAN mamül. El yapımı.
2-Bu kayaların büyük olanları yerleşim yeri yani ev. Zamanla ölenler de içine bırakılıp kapatılmış.
3-Küçük olanlar ve üzerinde sunakları olanlar ise mezar olarak yapılmış.
4-Ev olarak yapılanların arasında CADDE ve SOKAK kurulmuş, yollar var. O yollardan yürüyüp gezdim, yol olduğuna bugün karar verdim. Çoğu yerde dikdörtgen, yere gömülü 4-5 kişinin kaldıracağı güzel taşları da sanıyorum savunma amaçlı koymuşlar.
5-Havalandırma; 2 yapı sırt sırta verilmiş, aralarında 3-5 cm. genişliğinde kanal açılmış, şapka (çatı) bölümü buraya bağlı. Çatının altında yaşam alanı olan oda-odalar var.
6-Tepeye çıkan patikanın üzerinde nöbetçi-gözcü yerleri yapmışlar. Pencereleri mevcut.
7-Yukarıdaki yazdıklarımı okuyunca; ister istemez bu evlerin birbirine bağlantısı ve kaçış planları geliyor ve diyorum ki;
bu alan aynı zamanda "güzel bir yeraltı şehridir".
-karlar erisin gidip birini çözeyim, herşey ortaya çıkmış olur. oturduğum yerde heyecan basıyor- :D(kahkaha)

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
KADER USTAM,
burası seni uykusuz bırakacak anlaşılan.
kayalarda oymalar hayvan betimleri ve kanallar,mezar ve mezar odası bulguları olmalı. nekropol alan ihtimali yüksek.altına yerleşim sığacak tarzda bir kayalık görüntüsü görünmüyor.belki kisli ise tünelli sığınaklar olabilir.boşluk tespitinde kendini yeterli bulmuyormusun. buluyorsan ,bazı bölümlerinde detaylı incelemeler görünmeyen gizemleride açığa çıkaracaktır.

Kader25

Admin
KADER USTAM,
burası seni uykusuz bırakacak anlaşılan.
kayalarda oymalar hayvan betimleri ve kanallar,mezar ve mezar odası bulguları olmalı. nekropol alan ihtimali yüksek.altına yerleşim sığacak tarzda bir kayalık görüntüsü görünmüyor.belki kisli ise tünelli sığınaklar olabilir.boşluk tespitinde kendini yeterli bulmuyormusun. buluyorsan ,bazı bölümlerinde detaylı incelemeler görünmeyen gizemleride açığa çıkaracaktır.

kıymetli hocam,
hele kar bir erisin, ALLAH'IN CC izniyle burasının tozunu dumanına karıştırırım. çubukla her bir boşluğunu da bulurum.
sizin bu resimlerde gördüğünüz yer mezarlık. bunun tam karşı yamacında daha büyük, şekil olarak bunlara yakın, yapılar var. Orasının resmini bazı sebeplerden çekemedim. Asıl yaşam alanı burası. Burası da her şeyi yapmaya uygun bir yapıda.
Her şeyin hayırlısı.