Çubuklarla Tespit Ve Derinlik Ölçme; | Sayfa 53 | Define işaretleri ve anlamları

Çubuklarla Tespit Ve Derinlik Ölçme;

karanar

Kullanıcı
Spilin dibinde batıkışlada az nöbet tutmadım
Bu iş biraz zaman istiyor pratik yaparak el alışkanlığı kazanmak lazım. Tepkileri çözümlemek çok önemli.
Mesela bildiğin bir kuyu veya atık su logarı filan varsa buralarda denemeler yapabilirsin.
Allah (cc) kolaylık versin.
bende acemiliğimi orada yaptım :):):)

karanar

Kullanıcı
S.A.
Herkese sevgi ve saygılar. Form sayfasını arada sıra da ziyaret eder, merak ettiğim konulara göz atardım. Ancak (haklı olarak) birkaç sitem ile karşılaşılaşınca “ konu başlığı açtık. Ama yeterli katkı gelmiyor. bizi üye olmadan misafir olarak sürekli takip edenler de ………” diye devam eden yazıyı okuyunca üye oldum. Hemen belirteyim ki “şunu şöyle yapın-bunu böyle yapın-bunu kullanın” diyebilecek kapasitede yeterli bilgi ve tecrübelerim yok. Bu işe yıllarını vermiş ustalardan öğreneceğim çok ama çok şeyler var. Hele hele bu yazıyı okuyunca ” kardeşim arkadaşımız yeni üye nasıl özel mesaj atsın ve neden atsın. önemli olan buradaki paylaşım değilmidir. herkes görsün. belki bir çoğu istifade eder değilmi.” Sizlerin burada art niyet gözetmeden, bir çıkar gözetmeden paylaşım yapmanız, taktire şayandır. Şahsım adına teşekkür ederim.
Yaklaşık 40 yıllık meslek erbabıyım. Usta olduğum söylenir. Bunca yıllık tecrübelerim bana “usta” sıfatının ne olduğu hakkında bazı fikirler verdi.(meslek önemli değil) Bir –iki örnek vermek gerekirse; çok nazlı olurlar. Kendilerine has çalışma stilleri vardır. Ukala’lığa tahammülleri yoktur. Sözleri %99 doğrudur. İtiraz istemezler. Eğer ısrar edersen küser, çeker gider. Bence en önemlisi de; Mesleğinle alakalı bir iki püf noktayı her daim kendine saklar. Çırak yetiştirirken, her şeyi öğrettiği algılanır. Bunu fark ettiğinde söylediği şey de basittir;
“ aramızdaki fark belli olsun”. Derler. Bunca yıllık çıraklığımda öğrendiğim bir şey var. "DOĞRU SORU" Ustayı sıkmadan, kendini aptal konuma düşürmeden. Bu konu daha çok su kaldırır. Şimdilik yeterli gibi :)
Gelelim benim gibi bu mesleği, bu sanatı öğrenmek isteyenlere. Ne yapacak? Hangi usta’nın yanında çırak olarak başlayacak? Usta seçimini nasıl yapacak? Bakırcı ustası mı, Pirinç ustası mı, Gümüş ustası mı? Nasıl karar verecek? Böyle bir kabiliyeti olup olmadığını nasıl anlayacak? Veya usta seçiminde nelere dikkat edecek?
Şimdilik benden bu kadar.. Siz ustalardan değerli görüşlerinizi bekliyorum.
Kalın sağlıcakla…….
Not : yazılanların tamamını okudum diyebilirim. Cevaplayacak arkadaşlar buna dikkat ederlerse sevinirim.

ustam siz de daha iyi bilirsiniz ki uzmanlaşma oryantasyondan sonra olur. ustalarımız hamdolsun herşeyi göz önüne seriyor. çubuk konusuna gelince; kendi yaptığınız çubuklar daha verimli olacaktır. hangi madeni kullanmanız gerektiğini zaten siz değil, bünyeniz bulacak inşaallah.

bornovalı

USTA
Super Moderatör
S.A.
Merhaba Karanar ustam. Cevabınız için teşekkür ederim. Kısa ve öz cümlelerle konuya ne kadar vakıf olduğunuz belli oluyor. Affınıza sığınarak ben konuyu biraz daha açık irdeleyeceğim. ORYANTASYON : Yeni işin gereği olarak, yeni bilgilerin edinilmesi, düşünsel ve bedensel becerilerin kazandırılması maksadıyla uygulanan eğitsel programlardır. (alıntıdır)
Öncelikle üstüme düşeni yapmalıydım. Nedir derseniz : İnsanlar potansiyel ile doğar. Ancak dünyada bir iyiler ve bir de, daha da iyiler vardır. Yani insan fiziksel olduğu kadar nitelik olarak ta gelişebilir. Kişinin herhangi bir alan da sahip olduğu potansiyeli biraz daha öteye taşıması. En temel nokta ise, kişinin kendini tanımasıdır. Kişinin kendini tanıması, hangi alanlarda ne durumda bulunduğunu belirlemesi ve eksik olduğunu düşündüğü alanlarda kendini geliştirmeye karar vermesi, ve en önemlisi de kibirden uzak olması
Önceki yazımda, Ustanın sıfatlarını tarif ederken aslında eski (ben) i anlatıyordum. Şükür ki bu hasletden kurtuldum. Bir usta ya çırak olmak istemiştim. Ancak “hangi madeni kullanmanız gerektiğini zaten siz değil, bünyeniz bulacak inşaallah.” Sözünüz ile bildiğim her şeyi unutarak sil baştan yaptım. Hafta sonumu değerlendirmeye çalıştım. İki farklı çubuk kullanarak ve Hiç bir ön yargıda bulunmadan Kıyaslama yaparak, bana en uygun olanı bulmaya çalıştım. Denemeye de devam edeceğim.Sağlıklı bir sonuç alırsam ve eğer arzu edilirse sonuçları da paylaşabilirim. ALLAH’a (c.c) emanet olun.

karanar

Kullanıcı
S.A.
Merhaba Karanar ustam. Cevabınız için teşekkür ederim. Kısa ve öz cümlelerle konuya ne kadar vakıf olduğunuz belli oluyor. Affınıza sığınarak ben konuyu biraz daha açık irdeleyeceğim. ORYANTASYON : Yeni işin gereği olarak, yeni bilgilerin edinilmesi, düşünsel ve bedensel becerilerin kazandırılması maksadıyla uygulanan eğitsel programlardır. (alıntıdır)
Öncelikle üstüme düşeni yapmalıydım. Nedir derseniz : İnsanlar potansiyel ile doğar. Ancak dünyada bir iyiler ve bir de, daha da iyiler vardır. Yani insan fiziksel olduğu kadar nitelik olarak ta gelişebilir. Kişinin herhangi bir alan da sahip olduğu potansiyeli biraz daha öteye taşıması. En temel nokta ise, kişinin kendini tanımasıdır. Kişinin kendini tanıması, hangi alanlarda ne durumda bulunduğunu belirlemesi ve eksik olduğunu düşündüğü alanlarda kendini geliştirmeye karar vermesi, ve en önemlisi de kibirden uzak olması
Önceki yazımda, Ustanın sıfatlarını tarif ederken aslında eski (ben) i anlatıyordum. Şükür ki bu hasletden kurtuldum. Bir usta ya çırak olmak istemiştim. Ancak “hangi madeni kullanmanız gerektiğini zaten siz değil, bünyeniz bulacak inşaallah.” Sözünüz ile bildiğim her şeyi unutarak sil baştan yaptım. Hafta sonumu değerlendirmeye çalıştım. İki farklı çubuk kullanarak ve Hiç bir ön yargıda bulunmadan Kıyaslama yaparak, bana en uygun olanı bulmaya çalıştım. Denemeye de devam edeceğim.Sağlıklı bir sonuç alırsam ve eğer arzu edilirse sonuçları da paylaşabilirim. ALLAH’a (c.c) emanet olun.

teşekkürler ustam.eğer enerjiniz çubukları yönlendirmeye yetiyorsa, geriye kalan sadece alınan tepkilere isim koymak olarak. naçizane tavsiyem, yeraltında bulmayı hedefledeğiniz ve bulunması gereken materyalleri kullanarak tecrübeler yapmak.kırık küp, mermer, minarel, gümüş paslı demir, bronz, kemiz gibi materyalleri ayrı ayrı ve toplu olarak denemeniz ve aldığınız tepkileri yorumlamanız. çubuklarınıza çabucak adapte olmanızı sağlayacaktır.

bornovalı

USTA
Super Moderatör
S.A.
Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim karanar ustam. “eğer enerjiniz çubukları yönlendirmeye yetiyorsa, geriye kalan sadece alınan tepkilere isim koymak”. İsim koymaya geçmeden önce bana uygun çubukları tesbit etmek istiyorum öncelikle. Dün 3 farklı çubuk kullandım. 3.de tepki verdi. Ancak birisi çok farklı. Boşluk dan - Çikolata kağıdına kadar her şeyi çekiyor :) İkizceli ustanın tavsiyesine uyarak; Önce çıplak elimle, sonra Sağ elime her hangi bir metali alarak denedim. Benim önceliğim su bulmak olduğu için ona yoğunlaştım. Yönünü bildiğim 4 kuyu üzerinde deneme yaptım. Elim çıplak iken belli bir mesafeden çekim aldım. Ama yanıma su aldığım da ise; kuyular hangi yönde kaldı ise, o yönde ki çubuk bariz bir şekilde titremesine rağmen dönmediler. Kuyunun üstüne geldiğim de de 2 çubuk da titremesine rağmen hiç bir tepki vermedi. Daha sonra Metallerde denedim. Sonuç aynı. Yani; elim boşken çekim alıyorum, aradığım maden ne ise elime aldığımda hiçbir tepki yok. 3 farklı çubukta aynı şekilde şekil de çalışıyor. Buraya kadar sorun yok. Demek ki çubuklar bende böyle çalışıyor. Ancak, işin en ilginç yanı; Bir çubuk var ki. Elim de aradığım maden varken üstüne geldiğim de tepki vermiyor, 2 elimi birbirine değdirdiğim de; bir anda aşırı bir tepki ile sağa ve sola (dışarıya doğru ) dönüyorlar. (Su dahil). Diğer 2 çubukta aynı tepkiyi almadım. Sizler hiç böyle tepki aldınız mı? Ben bunu bir avantaj olarak mı değerlendireyim.? Siz değerli ustaların görüşlerini benim için çok değerli. Sevgi ve saygılarımla….
Not : Denemede kullandığım metaller : Demir, bakır, aliminyum, pirinç, çelik

karanar

Kullanıcı
a.s. durum üç aşağı beş yukarı hep aynıdır. elinize metal aldığınız da o metalin tepkisini ortadan kaldırmış olursunuz. bu da bize sağlama yapmada önemli bir avantaj sağlar. size tavsiyem pirinç çubukla başlamanızdır. tepkileri kolay ve anlaşılırdır.

bornovalı

USTA
Super Moderatör
S.A.
hayırlı cumalar.
Teşekkür ederim karanar ustam. geriye 2 çubuk kaldı. birlirleri ile kıyaslayabilmek açısından. bana en uygun çubuğu bulduktan sonra
sıra tepkilere isim koymaya gelecek. Sağlıcakla kalın. Allah'a (c.c) emanet olun.

saidzeyd

Kullanıcı
muhterem kardeşim,öncelikle ağıza alarak bakmayı geçelim. dil altı hassas olduğu için ,tepkiyi yeterince alamayanların daha rahat alabilmesi için küçük bir detaydan başka bir kazanım vermez.
boşlukta alınan derinlik ölçüsü, boşluğun tavandan zemine kadar olan kısmını içerir. içerdeki metaller ağırlıklı olarak ya zeminde yada bir köşede bir miktar daha derindedir. üstten köşelerinin ayrıca derinliği alınması tavsiyemiz bundandır. bir mezar düşününüz. 160 . yan kısımlarından derinlik alarak seviyede bir farklılık olup olmadığını anlayarak fikir sahibi olmak gerekir.genellikle doğu ve batı yönleri,odalarda ise bitim kısımları önem arz eder.
malzeme yan ve derinlikten bir miktar yüksekte kalmışsa,boşluğun çapının dış kısmından kontrol ederek bunuda rahatlıkla alabilirsiniz. böyle bir durumda,cep denilen bu bölümüde ayrıca ölçer derinliğini almış olursunuz.
açılıp kapanmış ,sonradan da üzerine dolgu yığılmış yerlerdede ayni işlem doğru netice veririr. sadece dikkat edilmesi gereken, kullanılan bir yapıda düşme parça olursa ,boşluğun bitim noktasının bir miktar üstünde kalabileceğinden hareketle,nokta belli olduğuna göre ,kontrollü inilmeli.
maden tespitinde,muhafaza kabının farklılığı hiç bir anlam taşımaz.yani engel değildir. sağlıcakla.
Selamun Aleyküm Abim,
bir sorum olacaktı anten türü çubuklar dolgu olan ama boşluk yok böyle bir yere uzaktan çekim verirmi?eğer verirse dolgu yada boşluk olduğunu ayırt etme şansımız varmı?
ALLAH'a emanet

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
alşeykümselam saidzeyd kardeşim. öyle bir soru sordunki,sanırım sitede ilktir. buda işin çok inceliklerine indiğini gösterir.
sanırım dolgudaki kastın yüzeysel .doğal zemin üzerine ,yani üstten açılarak dolmamış bir yer de ,hiç denemedim ama küçük çaplı olanları vermediğini biliyorum. uzaktan büyükte olsa vereceğini sanmam.
yığma vb yerlerde,boşluk olduğu için uzaktan verir.( zemin altılarda da öyle. yeterki boşluk olsun.)
bu tür yerlerde üzerine gidildiğinde,bir kaç m. yükseklikteki dolguyu değilde sadece mahzen girişini yoluyla beraber birde odaları verir. yani onca yükseklikteki dolguya tepki vermez. buda zemin üstü dolguları vermeyeceğini gösterir her halde.ben sadece yoğun bir harfiyat yığılmış yerlerde denemediğimi söylemek istiyorum.
şöyle bir tavsiyede de bulunabilirim.bir yere çekim aldın,üzerine gittiğinde zaten ,oda veya mezar şeklini almalısın. veya kuyu türüde olabilir.birde üstten açılıp kapatılan yerler olur onlarda genelde kare veya dikdörgen benzeri çıkar. yüzeysel bir dolgu da ayrıca derinlik hesabı da sana fikir verecektir. diyelimki bir iki m. yükseklik. bir simetri bulamadın. gördüğün şekilde yapacağın boşluk tespiti ,ne olduğunu verecektir. bunlara gerek yok aslında zaten boşluk varsa onu alırsın da ,bir ikilemde kalırsan diye yazıyorum. yoksa onlar boşluk olan yerde dolguya selam bile vermez.
sende sağlıcakla, ALLAH a emanet ol.

saidzeyd

Kullanıcı
eyvallah güzel abim benim ellerine sağlık çok net yazmışsın anlamamak elde değil ALLAH razı olsun bundan sonrası inşallah bizim gayretimize kaldı.