Çubuklarla Tespit Ve Derinlik Ölçme;

denizliden20

Kullanıcı
Cevap: çubuklarla tesbit ve derinlik ölçme;

yerimizi belirledik,ilk aklımıza ,acaba ne kadar derin sorusu gelecek değilmi.
mezarsa `;
iki uzun taraflarını ayrı ayrı,neden? çünkü ,dışında olanı varsa gördük,yoksa ,içerde bir emare olup olmadığını öğreneceğiz.ya varsa...buda bazılarında 70 cm,bilhassa son dönem en çok karşılaşma ihtimali olanlarda 2m.ye de çıkar.ölçümde mezara hiç dokunmadan bunları bize verecektir.
zemin altı oda türü ise ,yine tünel giriş başlangıcını ,odaları ,varsa ceplerini ayrı ayrı ölçerek ,tünelin uzunluğundan
her noktanın derinliğine kadar vakıf olacağız.bu vesile ile işçiliğimizinde mahiyeti ortaya çıkmış olacak.
derinlik ölçme;
önce 15m kadar bir kablo.telefon veya bilgisayar ,yumuşak olması kullanımını kolaylaştırır.
bir ucunu birkaç cm.soyarak ,metal çivi civata vs. benzerini çıplak kısma sıkıca bağlayacağız.kullanıma hazır.
boşluk aldığımız yerin tam üstünde bir köşesine ,metali saplayacağız. kaya ise bir miktar toprakla sıkıştırınız. kablonun boş ucunu ,boşluk aldığımız yerin dışına doğru yatay uzatacağız.burada ,kabloyu uzattığımız kısmı kontrol ederek başka bir boşluk olmadığından emin olmalıyız.bazen odalar yan yana olur.dikkat edilmezse yanılgı olur.
elimizdekilerle kablonun üzerinde yürüdüğümüzde, tesbit ettiğimiz yerdeki tepkiyi aynen verecektir.bir noktada normale dönecektir. burayı birde tersi istikametinde ,yani boş uc kısmından bakarak kesinleştiriniz.yeni deneyenler kaçırmasın. normale döndüğü yer ile metal kısmın ara ölçüsü yerimizin derinliğidir.meyilli arazilerde dikine değil yatay çekinizki kot farkı yanıltmasın. tefarruatlı gibi görünsede ,en baba yerlerde bile,pratik yapmış biri için 10-15 dakikayı geçmez.
düşük enerjili kişilerde bu sistemi maalesef kullanamaz. bunuda not olarak düşüyor,hepinize saygılar sunuyorum.

denizliden20

Kullanıcı
selam
Cevap: çubuklarla tesbit ve derinlik ölçme;

yerimizi belirledik,ilk aklımıza ,acaba ne kadar derin sorusu gelecek değilmi.
mezarsa `;
iki uzun taraflarını ayrı ayrı,neden? çünkü ,dışında olanı varsa gördük,yoksa ,içerde bir emare olup olmadığını öğreneceğiz.ya varsa...buda bazılarında 70 cm,bilhassa son dönem en çok karşılaşma ihtimali olanlarda 2m.ye de çıkar.ölçümde mezara hiç dokunmadan bunları bize verecektir.
zemin altı oda türü ise ,yine tünel giriş başlangıcını ,odaları ,varsa ceplerini ayrı ayrı ölçerek ,tünelin uzunluğundan
her noktanın derinliğine kadar vakıf olacağız.bu vesile ile işçiliğimizinde mahiyeti ortaya çıkmış olacak.
derinlik ölçme;
önce 15m kadar bir kablo.telefon veya bilgisayar ,yumuşak olması kullanımını kolaylaştırır.
bir ucunu birkaç cm.soyarak ,metal çivi civata vs. benzerini çıplak kısma sıkıca bağlayacağız.kullanıma hazır.
boşluk aldığımız yerin tam üstünde bir köşesine ,metali saplayacağız. kaya ise bir miktar toprakla sıkıştırınız. kablonun boş ucunu ,boşluk aldığımız yerin dışına doğru yatay uzatacağız.burada ,kabloyu uzattığımız kısmı kontrol ederek başka bir boşluk olmadığından emin olmalıyız.bazen odalar yan yana olur.dikkat edilmezse yanılgı olur.
elimizdekilerle kablonun üzerinde yürüdüğümüzde, tesbit ettiğimiz yerdeki tepkiyi aynen verecektir.bir noktada normale dönecektir. burayı birde tersi istikametinde ,yani boş uc kısmından bakarak kesinleştiriniz.yeni deneyenler kaçırmasın. normale döndüğü yer ile metal kısmın ara ölçüsü yerimizin derinliğidir.meyilli arazilerde dikine değil yatay çekinizki kot farkı yanıltmasın. tefarruatlı gibi görünsede ,en baba yerlerde bile,pratik yapmış biri için 10-15 dakikayı geçmez.
düşük enerjili kişilerde bu sistemi maalesef kullanamaz. bunuda not olarak düşüyor,hepinize saygılar sunuyorum.
selamün aleyküm ustam nasılsın.şimdi ustam malum ben derinlik işini daha yeni öğreniyorum.bir sorum olacak.diyelim ki kabloyu uzattığımız yerde engeller var bitaraf da müsait lakin ordada neydi belirsiz boşluk veya mezar vs alıyorum.kabloyu o boşluğun üstünden geçirdiğimizi varsaysak.aldığımız ölçü tamamen aslından uzakmı çıkar yoksa yaklaşık.az fazla az eksik bişimi çıkar.saygılar hürmetler.

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
ALEYKÜMSELAM kardeşim.

derinliğin bitim noktası boşluk üzerine gelirse ,cizdiğim şekilde. ikinci boşluğuda alacağı için ,o ara fazlalık olarak yansır.
eğer ikinci cizimimdeki gibi ,ikinci boşluğun bitiminden sonra ileri bir miktar devam ederse etkilemez. çünkü kablo üzerinden aldığın için tepki ,ilk boşluğundur. üç aşağısı beş yukarısıda olmaz. sağlıcakla.

ekran1976

Kullanıcı
selamün aleyküm ustalarım kafama takılan bir mesele var. yeri noktaladık ,uzaktan noktanın üzerine gelirken çubuklarla ,4-5m uzaklıkta çubuklarla altın işaretini alıyoruz,bu o noktanın miknatıs sinyalimi acaba? belirlenen noktaya 4farklı yönden geliş yaptıgımda belirlenen noktanın 4-5 m uzaklıgında hissediyorum....şimdi bu miknatıs sinyali malın derinligini verir mi? bu miknatıs sinyal malın büyüklügünü verirmi? bu miknatıs sinyal malın kaç yüzyıl öncesine ait oldugunu verirmi? bu miknatıs sinyal nedir açıklayabilecek ustalarıma şimdiden ALLAH razı olsun .

ekran1976

Kullanıcı
bir sorum daha olacak önceden kazılmış ve tekrardan dolmuş yer çubuklarla boşluk olarak gösterirmi? gerçek boşlukla nasıl ayıracaz böyle yerleri bir formül varmı acaba

aliömer

Kullanıcı
selamün aleyküm ustalarım kafama takılan bir mesele var. yeri noktaladık ,uzaktan noktanın üzerine gelirken çubuklarla ,4-5m uzaklıkta çubuklarla altın işaretini alıyoruz,bu o noktanın miknatıs sinyalimi acaba? belirlenen noktaya 4farklı yönden geliş yaptıgımda belirlenen noktanın 4-5 m uzaklıgında hissediyorum....şimdi bu miknatıs sinyali malın derinligini verir mi? bu miknatıs sinyal malın büyüklügünü verirmi? bu miknatıs sinyal malın kaç yüzyıl öncesine ait oldugunu verirmi? bu miknatıs sinyal nedir açıklayabilecek ustalarıma şimdiden ALLAH razı olsun .
ekran1976 usta öncelikle aldığınız sinyalini Altın olup olmadığını nasıl belirlediniz? Şahsi düşüncem altın sinyali bu kadar geniş bir alana yayılmaz altın sinyalini yakalamak oldukça zor yakalansa dahi ancak atma yapar oda asıl noktadan 1 veya daha fazla bir mesafede atma olur. Zira altın sinyali düşündüğünüz gibi bir alana yayılmaz diğer bir husus bu şekilde malın gömüldüğü tarihi tahmin etmek imkansız büyüklüğünü ise yaydığı manyetik alanı tespit ederek ancak tahmin edebilirsin. Sizin tespit şekline bakılırsa direk toprağa temas eden değersiz metal olabileceğini düşünüyorum toprak altında kapalı kap içinde olan herhangi bir metal direk toprağa temas eden metal kadar geniş bir alanda mıknatıslama yapamaz. Yine tespit ettiğiniz alanın geniş olması yada tepki almış olmanız orada genişce bir boşluk olabileceğinide gösteriyor. Yani siz boşluk sınırına yaklaşırken çubuklar tepki vermiş olabilir. Bu yeri tam teyit edebilmeniz için boşluk için ayrı metal için ayrı çubuklara bakmalısınız. Ayrıca bu yeriniz minarelde olabilir bunu anlamak için tespit ettiğiniz alanı bir kaç noktadan şişleme yapmıp sonraki gün tekrar çubuk tutmanızı öneririm. Diğer sorunuza gelirsek boşluk ve dolgu ayrı etmek tecrübe ister şuan kullanılan hiç bir çubuk dolguyla boşluğu yüzde yüz ayıramaz. Tabi bununda özel yöntemleri var ama bulabilirsen

Mirkut

Vip Üye
Oncelikle emegi gecen ve bildigini esirgemeyen ve birseyler katabilirmiyim diye cabalayan ve deneyler yapip bizlere aktaran ustalara ve usta olabilmek icin cabalayan kardeslere tesekkurler Allah azze ve celle razi olsun hepinizden iman uzere sabit kilsin. Gercekten cok degerli bilgiler ve dun tum gunumu bu konuyu bastan sona okuyarak gecirdim.
Hele birde cuubuk isini ogrenmek isteyen birisi olursa ve ona ustalik ogreten olursada cok sansli hisstemeli kendini. Yoksada ogreteni iste tam bu sayfa odur yani usta.
Aslinda benim bir ogretenim olmadi cok zaman once heves ettim bir ara biraktim is yogunlugundan ve yine baslamaya karar verdim nasip oldu buraya uye oldum ilk defa pismanda olmadim art niyet kimsede gormedim cunki.
Konuya gelince iki detay eklemek isterim 1incisi malzemenin kucukmu buyukmu oldugunu (yine ustune basarak soyluyorum hersey metrede sakli) hem cekim kuvvetinden en onelmiside derinligi aldigimizda cok ufak yani parmak uclarini gecmeyecek sekilde oldukca agir hareket ettigimizde cuubuk tekrar hareket eder azcok malzemenin nekadar buyuk oldugunu eleverir. 2 inci bir husus oda icinde malzeme varsa ve icindeki malzeme odanin icindemi yada altindami oldugunuda once oda icinde malzemeyi tesbit ettigimizde tam uzerine gelindiginde cubuk hareketini verir o sekilde durup cubuklari indirip sonra tekrar tuttugumuzda direk mazlemeyi alacak sonra olcumu aldigimizda boslugu gormeyecek ve kesin olarak malzemenin metresini almis olacagiz sasmaz.
Emegi gecenherkese cani gonulden sevgi ve saygilarimi sunuyorum. Allah subhane ve teala razi olsun.

Moderatör tarafında düzenlendi:

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
SEVGİLİ mirkut,KARDEŞİM;
BU KONUYU İŞLEDİĞİM DÖNEMLER, maden tespitine eğilmemiştim. işaretli yerlere ağırlık verir ve işaretlerin anlamına göre değerlendirme yapardım.
zaman içinde neden maden tespitini önemsemediğimi düşündüm ve bu konuda son üç yıl içinde ,yoğun tempolu bir şekilde bu konuya ,minerallerin elenmesine kadar odaklandık.
şükrolsun mevlam ın yardımı ve alt yapımız olduğu için ,tarifi zor bir başarı kazandık.
öncelikle güzel kalbinizden kaleme aldığınız ,duygu yüklü sözlerinize kalbi teşekkür ediyorum. tecrübelerinizi de paylaşmanızın memnuniyetinide yaşıyorum. bu detayıda ben nasıl uyguladığımı belirtmek isterim.
malzemenin yerini sizin uyguladığınız benzeri bir şekilde belirledikten sonra;
yapıtın boşluk derinliğini önce alırım. sonra da,
malzemenin tam üzerinden ikinci bir kez alırım. arada fark var ise,ki olacaktır, kolaylıkla çıkıyor.
bazen bir mezara rast gelinebilir. malzemeli ise hafif dışında duvar kısmında yada baş, ayak kısmına zemine konmuş olabilir. zemine konanlar bir miktar derine duvar kısmına konanlar bir miktar mezardan yüksekte olabilir. bu sistemle ,hiç el vurmadan yüzeyden derinlik ölçümüyle hiç şaşmadan tespit edebilmek mümkündür.
başarılarınızın devamını ve hayırlara vesile olmasını temenni eder sevgiler sunarım.

ekran1976

Kullanıcı
Oncelikle emegi gecen ve bildigini esirgemeyen ve birseyler katabilirmiyim diye cabalayan ve deneyler yapip bizlere aktaran ustalara ve usta olabilmek icin cabalayan kardeslere tesekkurler Allah azze ve celle razi olsun hepinizden iman uzere sabit kilsin. Gercekten cok degerli bilgiler ve dun tum gunumu bu konuyu bastan sona okuyarak gecirdim.
Hele birde cuubuk isini ogrenmek isteyen birisi olursa ve ona ustalik ogreten olursada cok sansli hisstemeli kendini. Yoksada ogreteni iste tam bu sayfa odur yani usta.
Aslinda benim bir ogretenim olmadi cok zaman once heves ettim bir ara biraktim is yogunlugundan ve yine baslamaya karar verdim nasip oldu buraya uye oldum ilk defa pismanda olmadim art niyet kimsede gormedim cunki.
Konuya gelince iki detay eklemek isterim 1incisi malzemenin kucukmu buyukmu oldugunu (yine ustune basarak soyluyorum hersey metrede sakli) hem cekim kuvvetinden en onelmiside derinligi aldigimizda cok ufak yani parmak uclarini gecmeyecek sekilde oldukca agir hareket ettigimizde cuubuk tekrar hareket eder azcok malzemenin nekadar buyuk oldugunu eleverir. 2 inci bir husus oda icinde malzeme varsa ve icindeki malzeme odanin icindemi yada altindami oldugunuda once oda icinde malzemeyi tesbit ettigimizde tam uzerine gelindiginde cubuk hareketini verir o sekilde durup cubuklari indirip sonra tekrar tuttugumuzda direk mazlemeyi alacak sonra olcumu aldigimizda boslugu gormeyecek ve kesin olarak malzemenin metresini almis olacagiz sasmaz.
Emegi gecenherkese cani gonulden sevgi ve saygilarimi sunuyorum. Allah subhane ve teala razi olsun.

ustam ALLAH razı olsun güzel açıklamalar,,,malın büyüklügünü anlamayı nasıl yapıyoruz biraz aıklarmısın ,tam üzerinde mi? ok hafif hareket edicez