Çubuklarla Tespit Ve Derinlik Ölçme; | Sayfa 56 | Define işaretleri ve anlamları

Çubuklarla Tespit Ve Derinlik Ölçme;

Abdullah313

Kullanıcı
Bugün aldım ölçüleri. yardım eder misiniz ustalarım. 3 sorum var, resmin içinde (derinlikle alâkalı olduğu için buraya yazdım). Teşekkürler, sevgiler herkese.
f176d6b400012b66419da0298bb8602a.jpg

Lenovo P1a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

AYAN

Kullanıcı
elde, bakır çubuk ve elinizde başka metal olmadan mı.

Abdullah313

Kullanıcı
Evet elim boş, bakır çubuklarla baktım, ben ağzımı şişirdiğim zaman elimde metal olsa bile boşluğa bakıyor çubuklar.

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
abdullah kardeşim çizelgeden anladığım,7 m. uzunluğunda bir metre gen
işliğinde tünelli ,3x4 oda tespiti yaptığındır. doğrumudur.
önce tepkilerde bir orantısızlık gördüğümü söylemek isterim.. hangi tür çubuk kullandığını yazmamışsın.ya ondan ya da senden kaynaklanan bir durum olabilir. ne kadar zamandır çubuk kullanıyorsun.şimdi gördüm ağzını şişirerekmi bakıyorsun?derinliktede ayni şek
ilde mi çalıişıyorsun. normal boşluklarda net tepkiler alıyormusun.
kablonun üzerinde yürüdüğünde;
derinlik boyu,ayni boşlukta aldığın tepkiyi almalısın. bitiminde ise ilk tutuş şekline döner.,bir buçuk tünelin ilk başalangıcımı bir kaç m. odaya yakın kısımdan derinlik almadınmı. arazi meyillimi.
bir buçuğa kadar ne tepki aldın aldın merak ettim. içe kapanma nerede bitti.
kardeşim önce boşlukta aldığın tepkiyi tam olarak yaz ki bir sürü soru akla gel
iyor.odanın üzerinde çi
zdiğin gibi yanamı açılıyor. bu sistemde ilk defamı bakıyorsun . biraz çizdiklerinle birlikte açıklık getirebilirsen,anladığımız detayları izah etmeye çalışırız. ama bir gariplik gördüğümü söyleyebilirim.

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
abdullah kardeş,yatsı okunacak akşamdan itibaren bekliyorum ki ,bu uyumsuzluğa bir açılık getirebilelim.yazmıyorsun.
bu konuda tek bir şey söylemek isterim.normal kapatılmış yerlerle dolgusu,horasan ve kaya larla sıkı kapatılmış yerlerde tepkiler de tarif ettiğin gibi bir miktar değişi
m olur. evde isen alt kat varsa,odalardaki tepki ile kapı eşiklerinde kolon üzerlerinde dikkatli bakarsan kolaylıkla nasıl değiştiğini görebilirsin. selametle.

Abdullah313

Kullanıcı
Ustam öncelikle, ilginiz için gönülden şükranlarımı sunuyorum.
1. İki aydır çubuk kullanıyorum. Ne öğrendiysem hepsi sizlerden bu siteden.
2. Bakır çubuk kullandım ve bu ilk arazi deneyimim ve gümüş çubuklarımı bugün düşürmüşüm.
3. Normalde ağzımı şişirmeden baksamda net oluyor ama boşluk içinde garanti olsun ikide bir malzemeye yönelmesin diye şişirdiğim zamanlar oldu.
4. Odadaki boşlukta kablo kullanmadım zaman yoktu. (bunu sonradan hatırladım, acemi olunca çok kafam karıştı, yukarıda yanlış çizmişim) Odadan çıktım dümdüz devam ettim (çubuklar ileriye bakar vaziyette devam ettim) 2.5 metre sonra çubuklar kapandı tekrar ileri doğru açıldı. Devam ettim 1.5 metre sonra (4.metrede) tekrar kapanıp açıldı. Ve burada aşağı doğru meyil vardı.
5. Koridorun ucunda tel kullandım. Düz meyilsiz yere kabloyu serdim. Koridorun içinde çubuklar durmadan açılıp-kapanıyor devamlı hareket halinde (birisi burada bunun için dolgu toprak işareti diye yazmıştı) neyse kablo üzerinde aynı koridor tepkisi devam etti ve 1.5 metre sonra çubuklar kapandı hemen akabinde tekrar açılarak hareketine devam etti. Bir daha kapanmadı. Kablonun açık ucundan, tersden gelerek aynı 1.5 metre kala tepki verdi.

Ustam lütfen gördüğünüz tutarsızlık ile beraber şu soruları cevaplar mısınız ;
1. Koridorun ucu 1.5 metre toprak mı yoksa koridorun zemini mi 1.5 metrede?
2. Koridor ile oda arasında (50-60 cm.) çubuklar ileri bakıyor 4-5 sonra koridor gibi sallanmaya başlıyor. Arada toprak mı, duvar mı, horasan vs. Mi var? Yani arada horasan duvar varsa ne tepki verir normalde? Uzun oldu.. . Çok teşekkür ediyorum.