Dönem Soygunu

wasp

Kullanıcı
Selam ustalar uzun süredir define ile ilgili forum sitelerini geziyorum çok güzel görseller paylaşılmış kaya mezarları yer altı mezarlar tümülüs görselleri var bakıldığı zamanda hep basit yerler gibi geliyor.Şimdi sizlere bir sorum olacak ''Dönem soygunu'' diye bir kavram dolaşıyor bu zamanın tarihi nedir ve osmanlıda define işi ile ugraşan kişiler yokmuydu bu soygunları yurt dışından gelen kişiler mi yapmış bilen var mı açıklama yaparsanız sevinirim şimdikten teşekkürler.

BaTTaLGaZi44

Kullanıcı
Cevap: Dönem Soygunu

selamlar kardeşim hoş geldin.
Dönem soygunu isminden de Anlaşıldığı gibi daha önce açılmış soyulmuş olan yer.
Bu tabir genelde ,eskiden açılmış olan Büyük görkemli mezarlarda, odalarda ve mağaralarda kullanılırdı. yani ben öyle biliyorum.. tabi günümüzde ki açılmış yerler içinde kullanılıyor.
En basitinden şöyle örnek vereyim; Bir roma mezarı diyelim geçmişi 1000 yıllık. Bu mezarlar kendi tarihi içersindede soyulmuştur ve o yüzdende 'dönem soygunu' tabiri getirilir. sonraki tarihte de ve yakın tarihimizde de soyuluyor ve soyulmaya çalışılmış.Yukarıda osmanlı zamanında demişsin, evet 'Şanı Cennet Osmanlı' zamanın dada bu tarz soygunlar olmuş. kimi yurt dışından gelenler tarafından kimi yurt içindekiler tarafından . bunu yazarken üstadın bir lafı aklıma geldi.. Yurt içimizdekiler yurt dışındakilerden daha gavur.. )..
İnşaAllah nacizane yorumum bir işe yaramıştır, saygılar kolay gelsin.

Son düzenleme:

sondurak

Kullanıcı

,,Konuyla Alakalı Olan Degerli Katılımcılar, Araştırmacılar, Paylaşımcıların Dikatine Önemle Arz Olunur.çiçek sana. Hepiniz Biliyorsunuz'ki Günümüzde Vatan Haini Lafzı Kaldırılmıştır..Onun Yerine Daha Yumuşak Sözcükler Kullanılmaktadır.çiçek sana. Bu Nedenle ,, Soyulmuş, Talan Edilmiş Sözcüklerini Kullanmak Konuyla Alakalı Başarılı Arkadaşlara Hırsız Damgası Vurmak'dan Başka Bir Anlam İfade Etmez.:confused:çiçek sana. Siz Bahçenizde Başarılı Bir Çalışma Yapsanız Soyguncu'mu Olursunuz.:confused:çiçek sana. Lütfen Kullandıgımız Kelimelere Dikkat Edelim.çiçek sana:p:p:p.

BaTTaLGaZi44

Kullanıcı

,,Konuyla Alakalı Olan Degerli Katılımcılar, Araştırmacılar, Paylaşımcıların Dikatine Önemle Arz Olunur.çiçek sana. Hepiniz Biliyorsunuz'ki Günümüzde Vatan Haini Lafzı Kaldırılmıştır..Onun Yerine Daha Yumuşak Sözcükler Kullanılmaktadır.çiçek sana. Bu Nedenle ,, Soyulmuş, Talan Edilmiş Sözcüklerini Kullanmak Konuyla Alakalı Başarılı Arkadaşlara Hırsız Damgası Vurmak'dan Başka Bir Anlam İfade Etmez.:confused:çiçek sana. Siz Bahçenizde Başarılı Bir Çalışma Yapsanız Soyguncu'mu Olursunuz.:confused:çiçek sana. Lütfen Kullandıgımız Kelimelere Dikkat Edelim.çiçek sana:p:p:p.

Değerli sondurak , tabi bahsettiğiniz konu da bu dönem soygunu tabirine çektiğin zaman gider :p ama halk ağzına hitaben hainlik fazla düşünülmüyor sanırım.
aydınlatman için teşekkürler.:eek:

ersan

Admin

ustalarim bir sey bende anlatacam bu dunem soygunu icin.
gecen sene bir basamak isareti buldum 5 li basamak ve cok kaliteli basamaklarimn altindan giris vardi tam basamaklarin uste kalirdi mezari .
te niyapsa ben actim onu birde ne gursem icerde bir ceset birde 3 tane top mermisi patlatilmamis.
bence bu mezar zamaninda ,,dunem soygununa uramis,,
necin dersenin ben bu basamaklari -romalilar ve grekler kulanmis deye biliyorum.

ÇALKAYA 28

Document/Belge/Usta
Kullanıcı

top mermilerimi ilginç anladığım kadarıyla orada eşkiya malı var vede hala duruyor mermiler dolu olmalı

ersan

Admin

merhaba ÇALKAYA 28 ustam burda zamaninda bir cesme yeri varmis ama sindilik cesmeyi bulamiyorum bu cesmenin akarini buldum ve su toplandi yeri de buldum
birde bu basamaklar karsi karsiya birinde kide bu 3 mermi cikti patlatilmais ve karsisindaki basamak 3 lu bir basamak ve uste duz bir tasta iki parmaksiz ayak izi ve bu ayak izinin yunde 2mt yunde yukarda bir mezr ta var tas toprak yigma ve o mezardan guneyine dusen 1 asada kaliyor cubuklar cok buyuk nokta veriyor bu yere drek altincekimi verdi olabilir mi burda bu cesmenin parasi cubuklarlanher tarafi gezdim hep bu yere veriyor noktayi. bu yerin ta asasinda ayni hizada bir mezar ta var ondayine3tane murc izi var ayni buyukukte delikleri ve aralari birde derinlikleri .

sondurak

Kullanıcı

,,Ersan Ustam Merhaba;)çiçek sanaOldukça Yaglı Bir Yer Bulmuşsun.:). Resimlerini Paylaşırsan Örnek Olurdu.image123. Resimleri Bekliyoruz.çiçek sana.

ankara

Güvenlik
Kullanıcı

bu konuyla ilgili tarih kitaplarından okudugum osmanlıda ve cumhuriyetin ilk yıllarında bu define işini yapan bir esnaf teşkilatı varmış cumhuriyetin yıllarında bir ilçemizde kaymakam bir köyden ilçeye gelirken birilerinin biryeri kazdıgını görür ne yaptıklarını sorar onlarda eski uygarlıllara ait bir şeyler çıkarıp sattıklarını söylerler arkeoloji ve sanat tarihi dergisinin bir sayısında okumuştum defineci okuyan adam olmalıdır derim.