Dönem Soygunu

Kervan07

Admin
Cevap: Dönem Soygunu

ersan ustam çalkaya ustam doğru söyler bu eşkiya işidir..orada daha çok işaret vardır..inşallah havalar ısınınca oranın resimlerinide bizimle paylaşırsın..

ustam senin kalbin temiz olduğu için tüm defineleri çekiyorsun..onlar hep senin ayağına takılıyor..inşallah hayırlısı sana nasib olur..

saygılarımla:)

wasp

Kullanıcı

selamlar kardeşim hoş geldin.
Dönem soygunu isminden de Anlaşıldığı gibi daha önce açılmış soyulmuş olan yer.
Bu tabir genelde ,eskiden açılmış olan Büyük görkemli mezarlarda, odalarda ve mağaralarda kullanılırdı. yani ben öyle biliyorum.. tabi günümüzde ki açılmış yerler içinde kullanılıyor.
En basitinden şöyle örnek vereyim; Bir roma mezarı diyelim geçmişi 1000 yıllık. Bu mezarlar kendi tarihi içersindede soyulmuştur ve o yüzdende 'dönem soygunu' tabiri getirilir. sonraki tarihte de ve yakın tarihimizde de soyuluyor ve soyulmaya çalışılmış.Yukarıda osmanlı zamanında demişsin, evet 'Şanı Cennet Osmanlı' zamanın dada bu tarz soygunlar olmuş. kimi yurt dışından gelenler tarafından kimi yurt içindekiler tarafından . bunu yazarken üstadın bir lafı aklıma geldi.. Yurt içimizdekiler yurt dışındakilerden daha gavur.. )..
İnşaAllah nacizane yorumum bir işe yaramıştır, saygılar kolay gelsin.
Ustalar webte olan bütün siteleri gezdim sayılır amaç bilgi edinmek ve birşeyler öğrenmek. 2 gün önce televizyon izlerken rastladım 1890 yılında osmanlı devleti ile bir fransız bir arkeolog arasında çanakkale truva hazinelerini aramak için anlaşma imzalanıyor ve fransız arkeolog truva kral hazinesini buluyor ama osmanlıya teslim etmeden yunanistan üzerinde fransaya kaçırıyor daha sonra bir bölümü geri alınıyor ama çoğunluk geri gelmiyor giden gidiyor.Çanakkale savaşı sırasında yine fransızlar savaşmaktan fırsat buldukca çanakkalede kazı yapıyorlar ve yine bir sürü tarihi eseri yurt dışına kaçırıyorlar demem o ki bu memlekette kalması gerekenler bu memlekete kalmıyor.Birde dikkatimi çeken defineciyim diye geçinen bilinçsiz kişiler para veripte yaptılmayacak kadar güzel heykel ve taş işlemeleri bilinçsizce kırmışlar.Benim dönem soygunu sorusunu sormakta ki maksadım bütün bunlar olurken biz türkler ne yapıyorduk ve halen ne yapıyoruz anlamaya çalışıyorum kafanızı şişirdiysemde hakınızı helal edin :)

Son düzenleme:

ankara

Güvenlik
Kullanıcı

çanakkale savaşı sırasın da sadece fransızlar degil ingilizler de gelibolu da kazılar yapmış olup çıkardıkları mermer heykelleri yagmalayıp gemilerle kaçırdıkları resmi belgelerde yazar.

BaTTaLGaZi44

Kullanıcı

Ustalar webte olan bütün siteleri gezdim sayılır amaç bilgi edinmek ve birşeyler öğrenmek. 2 gün önce televizyon izlerken rastladım 1890 yılında osmanlı devleti ile bir fransız bir arkeolog arasında çanakkale truva hazinelerini aramak için anlaşma imzalanıyor ve fransız arkeolog truva kral hazinesini buluyor ama osmanlıya teslim etmeden yunanistan üzerinde fransaya kaçırıyor daha sonra bir bölümü geri alınıyor ama çoğunluk geri gelmiyor giden gidiyor.Çanakkale savaşı sırasında yine fransızlar savaşmaktan fırsat buldukca çanakkalede kazı yapıyorlar ve yine bir sürü tarihi eseri yurt dışına kaçırıyorlar demem o ki bu memlekette kalması gerekenler bu memlekete kalmıyor.Birde dikkatimi çeken defineciyim diye geçinen bilinçsiz kişiler para veripte yaptılmayacak kadar güzel heykel ve taş işlemeleri bilinçsizce kırmışlar.Benim dönem soygunu sorusunu sormakta ki maksadım bütün bunlar olurken biz türkler ne yapıyorduk ve halen ne yapıyoruz anlamaya çalışıyorum kafanızı şişirdiysemde hakınızı helal edin :)

Estahfurullah , bak burada istişare ediyoruz ne güzel..
Öyle yerlerimiz yağmalanmış ki haddi hesabı yok.
En büyük örneği Karun bölgesidir. Adamlar köyü darma duğan etmiş resmen.
Bir köylünün anlattıkları; Benim tarlama yabancı adamlar geliyor ,kim olduklarını sordugumda ise ya cevap vermıyorlar yada yabancı dilden konuşuyorlar diyor..
benim arazim içindeki eski yapıtlara girip bisürü mal kaldırdılar diyor.. ben gidip polisimize ,jandarmamıza devletimize söylüyorum lakin ilgilenmiyorlar diyor.. Gelin yabancılar çıkartacağınıza siz çıkartın diyorum lakin beni duyan yok.. diye haykırıyor adam.... malatya da bulunan aslantepe höyüğünde ingiliz arkeologların işi ne? adamlar kamp kurmuş resmen.. vs vs..

wasp

Kullanıcı

ustalarim bir sey bende anlatacam bu dunem soygunu icin.
gecen sene bir basamak isareti buldum 5 li basamak ve cok kaliteli basamaklarimn altindan giris vardi tam basamaklarin uste kalirdi mezari .
te niyapsa ben actim onu birde ne gursem icerde bir ceset birde 3 tane top mermisi patlatilmamis.
bence bu mezar zamaninda ,,dunem soygununa uramis,,
necin dersenin ben bu basamaklari -romalilar ve grekler kulanmis deye biliyorum.

Ersan ustam konu konuyu açıyor nacizene fikrimi söylemek istiyorum buldugun yeri eşkiya yeridir diyorlar.Buldugun yer şayet eşkiya yeriyse işaretlerini ve mevkisini paylaş derim böğlece eşkiya belgeleriyle ugraşan arkadaşlarada bir ip ucu vermiş olursun ki belgelerin nereden başladığı ve nerede bittiği hakkında bir fikir oluşur ki o kadar emek boşa gitmez ve o zaman devletten çalınanlar da ortaya çıkmış olur. :)

ankara

Güvenlik
Kullanıcı

Estahfurullah , bak burada istişare ediyoruz ne güzel..
Öyle yerlerimiz yağmalanmış ki haddi hesabı yok.
En büyük örneği Karun bölgesidir. Adamlar köyü darma duğan etmiş resmen.
Bir köylünün anlattıkları; Benim tarlama yabancı adamlar geliyor ,kim olduklarını sordugumda ise ya cevap vermıyorlar yada yabancı dilden konuşuyorlar diyor..
benim arazim içindeki eski yapıtlara girip bisürü mal kaldırdılar diyor.. ben gidip polisimize ,jandarmamıza devletimize söylüyorum lakin ilgilenmiyorlar diyor.. Gelin yabancılar çıkartacağınıza siz çıkartın diyorum lakin beni duyan yok.. diye haykırıyor adam.... malatya da bulunan aslantepe höyüğünde ingiliz arkeologların işi ne? adamlar kamp kurmuş resmen.. vs vs..

ustam bu güre bölgesinde yaşananlar tam bir facia bölgeden konuştugum bir kişi yıllarca çerçi kılıgında bölgeye gelen kişinin kendilerine şurayı kazın buradan başlayın diye yer gösterdigini çıkan malzemeleri üç on paraya aldıgını bizzat anlatmıştı burada hala devam eden şeyler oldugu dogrudur aslında sizinde söylediginiz haşşaşiler yıllardır bu işten büyük paralar vurdular şimdi birbilerini vurur oldular sahte dostluklar yaz yagmuru gibiymiş derler aslın da çok konu var da iyi geceler.

BaTTaLGaZi44

Kullanıcı

ustam bu güre bölgesinde yaşananlar tam bir facia bölgeden konuştugum bir kişi yıllarca çerçi kılıgında bölgeye gelen kişinin kendilerine şurayı kazın buradan başlayın diye yer gösterdigini çıkan malzemeleri üç on paraya aldıgını bizzat anlatmıştı burada hala devam eden şeyler oldugu dogrudur aslında sizinde söylediginiz haşşaşiler yıllardır bu işten büyük paralar vurdular şimdi birbilerini vurur oldular sahte dostluklar yaz yagmuru gibiymiş derler aslın da çok konu var da iyi geceler.

aynen ustam sorma ya.. hele o çerçiciler tambir düzenbaz. o kadar hikaye varki anlat anlat bitmez. sana ufak birşey anlatayım ustam madem konu açılmış..
bundan 20 25 sene önce dayımlar köyde dere yatağında oyun oynuyorlar tabi çocuklar.bunların sopasına bir heykel takılıor hemide altın heykel.. çerçici bir kutu sakıza alıyor ellerinden.. ve o gunden sorna çerçici piyasadan kayıp.. bunlar da cahillik döneminden çıktıkları zaman anlıyorlar nasıl bir hata yaptıklarını.. lakin iş işten geçiyor.. iyi geceler inşaAllah.

ankara

Güvenlik
Kullanıcı

anadoluda bu çerçilerle ilğili çok olay vardır aslında bunları araştırmak lazım çok iş çıkar kimdir bunlar nerden gelirler bence tapınakcı olmaları muhtemel şuanda bile çeşitli kılıkta aramızdalar yine şimşekleri üzerime çekiyorum iyi geceler şimdilik ustam gerçi asiavcı duruken ben geride kalırımkoptumkoptumkoptum

Gitti

Kullanıcı

Belkide Türkiyede en kapsamlı definecilik günleri 50-70 lere denk gelir.
Özellikle nevşehir civarındaki yüzlerce kral,komutan vb sahıslara ait tümülüslere tecavüz kıvamında kazılar yapılmıştır.
Bununla alakalı belgeseller dahi yapıldı.

Osmanlı döneminde ise belki son dönemde arkadasların dedigi üzere fransızlar ingilizler vb yabancıların calışmalarıyla bu işler ortaya cıkmaya basladı.

Onun öncesinde mantık yürütmek gerekirse dikkat edin her eski kalıntı olan köyde kasabada şehirde eski kilise, vb yapıların taşları bahçe duvbararında filan kullanılmıs.

Ayrıca dede türbezi mezarı diye bilinen ve hala dualar okunup kurbanlar kesilen binlerce yer var her köyde.
Üstelik buralar müslüman mezarı yönünde ve şartlarında dahi olmuyor lakin bizim saf türk insanı okumaktan duadan kendini alamaıyor .))

İslam kültüründe her ne millet veya dine mensup olursa olsun mezar mabet vb yerlere saygı oldugundan ötürü osmanlıda böylesi yerlere el sürülmemiş.En azından müslümanlar tarafından.

Ermeni,yahudi,rum vb milletler yapmıs olabilir orasını bilemiyorum.

Dönem soygunu denilen olaya en güzel örnegi bu belgesellerden birinde yıllar evvel izledim.
Necşehirde kırsalda bir koca tümülüs vardı yanlış hatırlamıyorsam 50 mtye yakın yükseklikte.
İnanılmaz bir yapıydı.
60-70 lerde köye gelen bu işle ugrasan bazı adamlar köyden brkaç kişi topluyor kazı icin.
Topladıkları adamlardan biride bu işlerde amelelik yapan deneyimli bi köylü.
Belgeselde bu köylü bizzat anlatıyor olayı.
Tümülüs hiç ellenmemiş şekilde görünüyor ve kepçe dozer ne varsa acıyolar.

Odaya girdiklerinde toz bırakmadan soyuldugunu görüyolar.
Arkeologlar filanda var o sürecte yanlarında.

Adamlar tümülüsün yapıldıgı sıra soymuslar.
Şöyle düşünmek lazım ; tümülüslerin yapıldıgı dönem yasayan insanlar tümülüslerin nasıl yapıldıgını biliyor ve tanık oluyor.Nerden girilir ne nerdedir vs.
Hersey bittikten sonra ise adamlar nerden nasıl gireceklerini bildikleri icin en kısa yoldan ve kolay şekilde girip soyuyorlar mezarları .)))
Tabi aradan 2000 sene geciyor ve bizim definecilerde 1 ay calısıp acıyolar bi bakıyolar boş .))

wasp

Kullanıcı

Belkide Türkiyede en kapsamlı definecilik günleri 50-70 lere denk gelir.
Özellikle nevşehir civarındaki yüzlerce kral,komutan vb sahıslara ait tümülüslere tecavüz kıvamında kazılar yapılmıştır.
Bununla alakalı belgeseller dahi yapıldı.

Osmanlı döneminde ise belki son dönemde arkadasların dedigi üzere fransızlar ingilizler vb yabancıların calışmalarıyla bu işler ortaya cıkmaya basladı.

Onun öncesinde mantık yürütmek gerekirse dikkat edin her eski kalıntı olan köyde kasabada şehirde eski kilise, vb yapıların taşları bahçe duvbararında filan kullanılmıs.

Ayrıca dede türbezi mezarı diye bilinen ve hala dualar okunup kurbanlar kesilen binlerce yer var her köyde.
Üstelik buralar müslüman mezarı yönünde ve şartlarında dahi olmuyor lakin bizim saf türk insanı okumaktan duadan kendini alamaıyor .))

İslam kültüründe her ne millet veya dine mensup olursa olsun mezar mabet vb yerlere saygı oldugundan ötürü osmanlıda böylesi yerlere el sürülmemiş.En azından müslümanlar tarafından.

Ermeni,yahudi,rum vb milletler yapmıs olabilir orasını bilemiyorum.

Dönem soygunu denilen olaya en güzel örnegi bu belgesellerden birinde yıllar evvel izledim.
Necşehirde kırsalda bir koca tümülüs vardı yanlış hatırlamıyorsam 50 mtye yakın yükseklikte.
İnanılmaz bir yapıydı.
60-70 lerde köye gelen bu işle ugrasan bazı adamlar köyden brkaç kişi topluyor kazı icin.
Topladıkları adamlardan biride bu işlerde amelelik yapan deneyimli bi köylü.
Belgeselde bu köylü bizzat anlatıyor olayı.
Tümülüs hiç ellenmemiş şekilde görünüyor ve kepçe dozer ne varsa acıyolar.

Odaya girdiklerinde toz bırakmadan soyuldugunu görüyolar.
Arkeologlar filanda var o sürecte yanlarında.

Adamlar tümülüsün yapıldıgı sıra soymuslar.
Şöyle düşünmek lazım ; tümülüslerin yapıldıgı dönem yasayan insanlar tümülüslerin nasıl yapıldıgını biliyor ve tanık oluyor.Nerden girilir ne nerdedir vs.
Hersey bittikten sonra ise adamlar nerden nasıl gireceklerini bildikleri icin en kısa yoldan ve kolay şekilde girip soyuyorlar mezarları .)))
Tabi aradan 2000 sene geciyor ve bizim definecilerde 1 ay calısıp acıyolar bi bakıyolar boş .))
Ustam senin dediğine göre dönem soygunu diye bir şey yok o zamanlarda müslüman olmayan kişiler mezarları hem yapıyorlar hemde soyuyor.

Son düzenleme: