Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

cesycex

Kullanıcı
Usta balıkesir , (kepsut, dursunbey,susurluk) özellikle kuzeydoğu kısımları,bursa sınırına yakın bölgeler hakkında bilgin var mi? Elma dağ bölgesinden çağırdılar birkaç defa eşkıya bölgeleri diyerek.

BaTTaLGaZi44

Kullanıcı
:rolleyes:ayı pençesinin olduğu yer güzel yer ... benimde bir ayı pençesiyle imtehanım var havalar açmadı 150 mt ilersinde kabatma haç, ve parmak oyması mevcut...
Ayı pençesi deme hiç wolf usta :) benim vardı bir ayı pençesi yanında burna takılan iğne işareti hepsi oyma yapılmış. çok uğraştırdı yarıda kestim.

wolf_52

Kullanıcı
Ayı pençesi deme hiç wolf usta :) benim vardı bir ayı pençesi yanında burna takılan iğne işareti hepsi oyma yapılmış. çok uğraştırdı yarıda kestim.
usta benimkisi sadece kabartma pençe ve izi var, brinde dere kenarında düz taşda.. diyer pençe ise dere yatağında, pençe solunda az ilersinde yığması var...bu son yazdığım pençe zindan dere.diyer adı karanlık dere,ama belgelerde geçen karanlık deremidir bilemem, dedemin başından geçen olayı anlatmışdım bu dere nin hikayesini..aynı dere bu...

ÇALKAYA 28

Document/Belge/Usta
Kullanıcı
EMİN AĞA KÖPRÜSÜ:Bu köprüye ağalar köprüsüde denir bir ayağı toprakta bir ayağı kayadadır üzerinde nakışlı taşlar vardır tek kemerdir yanındaki çeçmenin 17 adım doğusuna bir bakraç mal konmuştur köprü mehmet emin ağa tarafından yaptırılmıştır emin ağanın değirmenide buradadır suyu şelaleden gelir bendi ana kayadan kesmedir büyük dereye bitişiktir ören köyün eteğidir bu değirmenden yukarıda iki kılıç bir haç resimli kaya vardır büyük incir ağacınınaltına 70 okka konmuştur batısındaki kayalıkta büyük mahzen vardır bu mahzeni açıp bizde emanetlerimizi buraya koyduk safi 1217okkadır köprüye yakın 3 ulu ceviz ağacının dibine 190 okka konmuştur köprüden yukarıdaki şelaleye 3 yere emanet konulmuştur nişanları göldür paralar gölün içine konup kapatıltı

Son düzenleme:

wolf_52

Kullanıcı
EMİN AĞA KÖPRÜSÜ:Bu köprüye ağalar köprüsüde denir bir ayağı toprakta bir ayağı kayadadır üzerinde nakışlı taşlar vardır tek kemerdir yanındaki çeçmenin 17 adım doğusuna bir bakraç mal konmuştur köprü mehmet emin ağa tarafından yaptırılmıştır emin ağanın değirmenide buradadır suyu şelaleden gelir bendi ana kayadan kesmedir büyük dereye bitişiktir ören köyün eteğidir bu değirmenden yukarıda iki kılıç bir haç resimli kaya vardır büyük incir ağacınınaltına 70 okka konmuştur batısındaki kayalıkta büyük mahzen vardır bu mahzeni açıp bizde emanetlerimizi buraya koyduk safi 1217okkadır köprüye yakın 3 ulu ceviz ağacının dibine 190 okka konmuştur köprüden yukarıdaki şeşlaleye 3 yere emanet konulmuştur nişanları göldür paralar gölün içine konup kapatıltı tamamı
emeğine sağlık usta, bir istirhamım olacak,ceviz dere,cüri,ve akçay, bunlar ünye sınırları içindedir burlarla alkalı belge varmı sayın ustam,paylaşırsanız sevnirim...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...