Eşkiya belgelerinde geçen göksu neresidir? | Sayfa 4 | Define işaretleri ve anlamları

drapeta

Kullanıcı
Selam usdadım ,, Sanıyorum yazdığımı tam olarak okumamışsınız ,, Be dere Aslında anlatılan asıl karanlık deredir ,,
Ben bu Aksu Ve gok su ,Birdiger adı kara su denir burda dogdum burda yaşadım buraları iyi bilirim, bu derenin alt başında kudret hamamlari var ve burda ,Bir onceki yazdığım isaretler mevcut.
Gök su bir nehir veya irmak degil , Aksuda öyle, Gok su ÇAYIR suyu oldugundan dolayı tuzlu olur suyun rengide koyulaşır ondan dolayı göksu denir bazanda acı denir , Aksu Tatlı sudur , Ikısi birleşir, önce kızıl ırmaga sonrada kara denize dökülür,
Gelelim 40 a 4 deme.meselesine ,Karanlik dereye belgelerde 40.veya benzeri bir ölçü vermez ,Bir başka bilinmesi gereken de sadece yer ve yöre isimlerini değiştirdi, Buda eger öyle olmasaydı herkes kolayca bulurdu..Isdanbulda HARAMİ DERE , SAZLI DERE ,PAPUC DERE , MALTEPE gibi isimleri buralarda kullanmış , selamlar
selam ustam.. bölgelerde söz ettiğiniz gibi bir kaç isim deyil sadece bir isim yazıor buda bilgilerin pekde doğru olmadığını gösteriyor ana taslak olarak doğru ama ayrıntılar hepsi yanlış, aslında bilginin tamamı yanlıs şöleki yanlış butun ölcüler bütün mesafeler yanlış yazılmıs bilgide büyük dediği her şey küçük küçük basit die anlattıkları ise çok büyük işler herşeyin bilerek tam tersini yazmıs aşşağıda dediği yukarda yukarda dediği aşşada sağda dediği solda solda dediği sağda yani ustam bilgiyi kafaya iyice yerlewştirip bu yönde haket etmek zaman kaybından baska bişey deyil, on milyon defineci varsa 8 milyonu volcanın yerlerini arar ve ne gariptirki herkes aynı sekilde arar.. küçücük bir örnek vereyim sana ustam sağ elini masanın üzerine koy ve o elini bi yarım ada gibi düşün bileğin kara elinin her köşesi deniz sağ baş parmağında denize doğru bi kaya cıkıntısı var 30 metre kadar sağ küçük pğarmağının olduğu yerde aynı cıkıntıdan bir tane daha var önde en uzunh parmağının olduğu yerdede bi çıkın kayalık var denize doğru uzanan ((buraya dikkat)) bu cıkıtı karadan ayrı arasında su geciyor.. şimdi.. bu volcan ne diyor kara hasan köprüsünü anlatırken. karahasan köprüsü 3 gözlüdür sadece orta gözünden su gecer cok su olursa sağ gözdende gecer der yanlış biliyo4r olabilirim bilgiyi ama kabaca böle diyor.
buraya dikat dediğim yeri anımsa önde en uzun parmağının olduğu orta göz ve arasında su geciyor kara parcayla.. sol goz cok yüksek deyil aşırı kabarında deniz o gözdende su geçiyor, bu çöıkıntı dediğim denize uzanan kayalıklar birer iskeledir ve gemilerine yanbaştırıp mal indirip bindirmden kullanılmıstır bu yüzden köprü diyor aslında iskele burası.. karaca kafasımı orda duruyor ölece=)).. yanlış aarıyor herkes ustam yazık verilen emeğe zamana.. saygılar

gıral

Vip Üye
Allah herkese gönlündeki hayırlı muradını nasip etsin
Kimsenin emeğini boşa çıkarmasın
Biyerden kendi elinizle belge bilgi harita çıkarmadan bu eşkiya işinin peşine düşmeyin derim
İşaret olabilir şüpe arzeden bişeyler olur biyerler vardır bunları gerektiği şekil arayın
Diğer türlü malum herşey hayel
En doğrusunu Allahbilir
Kime neyi nezaman nasip eder bizbilemeyiz

balkaya34

Kullanıcı
selam ustam.. bölgelerde söz ettiğiniz gibi bir kaç isim deyil sadece bir isim yazıor buda bilgilerin pekde doğru olmadığını gösteriyor ana taslak olarak doğru ama ayrıntılar hepsi yanlış, aslında bilginin tamamı yanlıs şöleki yanlış butun ölcüler bütün mesafeler yanlış yazılmıs bilgide büyük dediği her şey küçük küçük basit die anlattıkları ise çok büyük işler herşeyin bilerek tam tersini yazmıs aşşağıda dediği yukarda yukarda dediği aşşada sağda dediği solda solda dediği sağda yani ustam bilgiyi kafaya iyice yerlewştirip bu yönde haket etmek zaman kaybından baska bişey deyil, on milyon defineci varsa 8 milyonu volcanın yerlerini arar ve ne gariptirki herkes aynı sekilde arar.. küçücük bir örnek vereyim sana ustam sağ elini masanın üzerine koy ve o elini bi yarım ada gibi düşün bileğin kara elinin her köşesi deniz sağ baş parmağında denize doğru bi kaya cıkıntısı var 30 metre kadar sağ küçük pğarmağının olduğu yerde aynı cıkıntıdan bir tane daha var önde en uzunh parmağının olduğu yerdede bi çıkın kayalık var denize doğru uzanan ((buraya dikkat)) bu cıkıtı karadan ayrı arasında su geciyor.. şimdi.. bu volcan ne diyor kara hasan köprüsünü anlatırken. karahasan köprüsü 3 gözlüdür sadece orta gözünden su gecer cok su olursa sağ gözdende gecer der yanlış biliyo4r olabilirim bilgiyi ama kabaca böle diyor.
buraya dikat dediğim yeri anımsa önde en uzun parmağının olduğu orta göz ve arasında su geciyor kara parcayla.. sol goz cok yüksek deyil aşırı kabarında deniz o gözdende su geçiyor, bu çöıkıntı dediğim denize uzanan kayalıklar birer iskeledir ve gemilerine yanbaştırıp mal indirip bindirmden kullanılmıstır bu yüzden köprü diyor aslında iskele burası.. karaca kafasımı orda duruyor ölece=)).. yanlış aarıyor herkes ustam yazık verilen emeğe zamana.. saygılar
Selam usdadım ,,Bir süre hic bir siteye girmedim ,Simdi sizin yazınizi okudum vede Bu yaziya isdinaden bir iki cümle yazmak isdedim ,,
Ben Sadece gördüklerimi yaziyorum.benim belgem ,Haritam filan yok ,
,,,, Belgelerde bahsedilen büyük su ,DENİZ anlamı vermiş gibi algılanıyor, Oysa deniz ve denize kıyi olan yerlerdeki işaretler EŞKİYA ya ait degil.onlar korsanlara ait , ESKIYAZlar farklı yörelerededir.
,,,,,,, KARAHASAN köprüsünden bahsetmissiniz 3 göz diye , Ķöprü 3 ayakdır ve bu köprünün yapımı ,,7 - 8 karahasan paşanın talimatıyla yapılır ,Ve Her iki yüzeyinde ,KUZU başı kabartma , vede Esgi yaziyla bir ters V birde Düz V harfleri vardır.
Karahasan pasanın okuma yazması yokdu ,Sadece esgi yaziladan iki rakamı yazabiliyordu bu rakamlarda 7,8 dir imzası budur karahasan.pasanın ,
Onun içinde karahasan köprüsü adıni eşkiya koydu.
Asıl.karahasan köprulerinden bir digeride 80 cm genisliginde bir su argı olarak kullanılan kemer köprüdür. Bu köprüde ,( alnı.kesik.kayanın önunde ve ,Baş degirmene su taşır )
Yani karahasan meselesi böyledir , Ben aramıyorum ,GÖRDÜKLERİMİ yazıyorum,

balkaya34

Kullanıcı
Bu resimdeki köprünün bire bir aynısi ve Her iki köprüde ayni yılda 78 hasan pasanın talimatiyla yapılmısdır. Kullanılan taslar Ismıni vermeyecegim 45 klm uzakdaki kaleden sökülerek getirilmiş ,Yukardaki köprüyede 90 klm mesafeden yani aynı güzergahdaki ,Ve büyük bir CAMİYE Mandalarla taşgetirmekde iken Yoldaki bataklıklara ,Kagnı arabalarının yada kizakların geçiş yoluna kurulmuş köprulerdir ,Bir tanede Gök su uzerinde var ama o su az oldugundan burada koprü tek göz idi, Bu köprülerin oldugu alan bataklikdır, Bunu Eskiya isimlendirmiş ,Her iki köprununde mimarisi ayni fakat birisinin ayrintıli isaretleride var , Köprünün Açılışı yapılıyor OSMANLI PROTOKOL

Ekli dosyalar

• IMG-20210117-WA0000_800x419.jpg
    IMG-20210117-WA0000_800x419.jpg
    82.5 KB · Görüntüleme: 11

drapeta

Kullanıcı
Selam usdadım ,,Bir süre hic bir siteye girmedim ,Simdi sizin yazınizi okudum vede Bu yaziya isdinaden bir iki cümle yazmak isdedim ,,
Ben Sadece gördüklerimi yaziyorum.benim belgem ,Haritam filan yok ,
,,,, Belgelerde bahsedilen büyük su ,DENİZ anlamı vermiş gibi algılanıyor, Oysa deniz ve denize kıyi olan yerlerdeki işaretler EŞKİYA ya ait degil.onlar korsanlara ait , ESKIYAZlar farklı yörelerededir.
,,,,,,, KARAHASAN köprüsünden bahsetmissiniz 3 göz diye , Ķöprü 3 ayakdır ve bu köprünün yapımı ,,7 - 8 karahasan paşanın talimatıyla yapılır ,Ve Her iki yüzeyinde ,KUZU başı kabartma , vede Esgi yaziyla bir ters V birde Düz V harfleri vardır.
Karahasan pasanın okuma yazması yokdu ,Sadece esgi yaziladan iki rakamı yazabiliyordu bu rakamlarda 7,8 dir imzası budur karahasan.pasanın ,
Onun içinde karahasan köprüsü adıni eşkiya koydu.
Asıl.karahasan köprulerinden bir digeride 80 cm genisliginde bir su argı olarak kullanılan kemer köprüdür. Bu köprüde ,( alnı.kesik.kayanın önunde ve ,Baş degirmene su taşır )
Yani karahasan meselesi böyledir , Ben aramıyorum ,GÖRDÜKLERİMİ yazıyorum,
A selam ustam.. Wolçan sadece kara eşkiyası diye denizle hiç işi olmadı diye bi kayıtmı var yoksa benmi bilmiyorum ustam.. wolcanın uzun süre osmanlı tarafından ele geçirilmeme nedeni kesinlikle denizle bağlantığı olmasıdır.. derki ben yer yapmadım acık yerlerden faydalandım.. yani ne köprü ne kasaba ne mağara ne mezar açıp yapmıstır bunların hepsi o bölgede zaten vevcuttu bu yerlerden faydalandı.. kim demiş kara hasan köprüsü 3 ayaklı diye 3 gözlüdür der 3 ayaklı deyil..kuzu bası deyil tek bir gözünde karaca kafası vardır.. senın anlattığın kuzu başlı olan bilgi tamamiyle sahtesidir..yani ustam sende eksik bilgi doğrultusunda hareker ediyorsun.. ne diyor volcan buraların ismini ben koydum herkesin bildiği yerler deyildir..bendeki kara hasan köprüsü emin ağanın bölgesindedir ve bu köprü çook eskilerden kalma 3 iskeleden olusan bir köprüdür.. v harfi doğru ve o v harfi su cok geldiğinde diğer gözdende gecer dediği uzun olan gözdedir.asıl karahasan köprüsündeki ark 80 cm genişliğinde deyil 8 metre genişliğindedir nilgideki verilen ölcülerin hepsi yanlıstır örneğin 8 arşın derinlik verri aslında o 8 karıstır.. örneğin kervanla bir köyden diğer köye 8 saatte vardır der aslında sadece 8 dkkadır ve köy deyil bir koydan diğer koya giden yolu tarif eder.. karahasan köprüsünün orda gözünün üstüne cıkımnca bas değirmen dediğiniz yani herkesin değirmen olarak bildiği w0lcanın yasadığı koyu görürü.. değirmen diye bi olay yok ustam . değirmen dediği yerler ismini tasıdığı eskiyanıjn yasadığı yerdir.. ne diyor wolcan bende baş değirmende yasadım.. kara hasan köprüsü dere üzerinde deyil arkadaslarr yalvarıyorum bakıs acınızı deyi,ştirin.. o yafsak wolcan bilior sizin böle düşüneceğinizi sizi zihnende yönlendiriyor öle bi iişliyorki beyninize bu bilgiler aksini ida eden kim olursa olsun sanki siz yazmısınız sanki buraları siz yapmıssınız gibi inatlada bu böe diyorsunuzz.. saygılar ustam..

drapeta

Kullanıcı
Bu resimdeki köprünün bire bir aynısi ve Her iki köprüde ayni yılda 78 hasan pasanın talimatiyla yapılmısdır. Kullanılan taslar Ismıni vermeyecegim 45 klm uzakdaki kaleden sökülerek getirilmiş ,Yukardaki köprüyede 90 klm mesafeden yani aynı güzergahdaki ,Ve büyük bir CAMİYE Mandalarla taşgetirmekde iken Yoldaki bataklıklara ,Kagnı arabalarının yada kizakların geçiş yoluna kurulmuş köprulerdir ,Bir tanede Gök su uzerinde var ama o su az oldugundan burada koprü tek göz idi, Bu köprülerin oldugu alan bataklikdır, Bunu Eskiya isimlendirmiş ,Her iki köprununde mimarisi ayni fakat birisinin ayrintıli isaretleride var , Köprünün Açılışı yapılıyor OSMANLI PROTOKOL
türkiyede karahassan köprüsü bu diye tahrip edilmeyen köprü kalmadı.. şiddtle savunuyorum karahasan köprüsü dere üzerinde deyildir..

balkaya34

Kullanıcı
türkiyede karahassan köprüsü bu diye tahrip edilmeyen köprü kalmadı.. şiddtle savunuyorum karahasan köprüsü dere üzerinde deyildir..
Selam arkadaşlar,, Ben ne yazdiysam BİR BİR gösterebilirim ,
Ben tartışma olsun diye yazmiyorum ,Sadece bilgilendirmek amacıyla GÖRDÜKLERİMİ ve bazanda resimlediklerimi sitelere ekliyorum ,
Hıkayelerdeki volcanı iyi incelersen herhalde bu Volcan 250, 300 sene yaşamış olurdu , Denizde Karada ,Havada Ne kadar eşkiya varsa adına volçan demişler ,Volcan Bir Arvinde Karsda , Bir Orduda Giresunda , Bir İsdabulda bursada ,Bir Diyarbakir vanda ,Bir Adanada Maraşda gibi ,Anlatılmış ve insanların kafasını karıştırmak için bir çok senaryolar yazıp Aha buda HARİTALARI diye birşeyler ,belge diye verilmiş.
Benim belgem filan yok hic bir zamanda olmadı , Benim araştırmalarım sadece AÇIKDA olan ve gördüğüm isaretlerdir , Heran Görmek isdeyene yazdıgim isaretleri gösterebilirim, butün masrafları bana ait.
Kars,Erzurum, Artvin,
Gibi iller dışında Bunca yazıp cizen arkadaşlar var ,Bir tane resim çekip sitelere koyan varmı Hic gördünuzmü ben görmedim ,
Ben sadece fikir olarak soruyorum ,Asla tartışma amaçlı degil , Herkesin fikrine saygım sonsuzdur ,,

balkaya34

Kullanıcı
Selam usdam,,,. Yazılarda 3 tane ayrı ayrı karahasan köprüsünden bahseder ,Birisi Çok guzel mimaride yapılmış , Orta ayak üsdünde kitabenin altinda Kuzu veya karaca kellesi olan ve kitabede esgi yaziyla 7,8 sayiları olan köprüki.bu.köprüden bir kamyon çok rahat geçebilir ki zaten geciyorduda , Bu köprü Aksu üzerinde .
2 ncisi ,80.cm genislikde bir kemer köprüdür bu köprü degirmene su tasiyan köprüdür ,Bunun Üsdünden at eşek filan geçemez, ,, 3 ncü süde , Kumpanya birlik degirmenin oldugu dereden inince isaretleri gördükten sonra Balkayaya gelmeden Bir degirmenden gecersiniz ,Sonra Kiremitli mandıraya gelirsiniz ve sonrada araziyi bir birine baglayan bir köprüye gelirsiniz bu köprüde bir atarabası geçecek genişlikde kayadan köprüdür buna bazı yazilarda tabiattan Karahasan köprüsü diye bahseder ,Yani köprülerin hali böyledir, burada tahrip.olan tek köprü degirmene su taşiyan kemer köprüdür, 1920.li yıllarda sel suları dagdan getirdigi ağaçları bu köprüyü tıkar ve aşırı.basinça dayanamaz yıkılır, yeri belli ,Bunun ucunda Alni kesik kaya var oturak var ,Mihrap.var oturaga oturdugunuzdada dereye bakarsiniz ordada GÖZLÜK.GİBİ sekili gorursunuz bunları her zaman gösterebilirim, Benim.yazdıklarım duyma filan degil.kendi gördüklerim,,

drapeta

Kullanıcı
Selam arkadaşlar,, Ben ne yazdiysam BİR BİR gösterebilirim ,
Ben tartışma olsun diye yazmiyorum ,Sadece bilgilendirmek amacıyla GÖRDÜKLERİMİ ve bazanda resimlediklerimi sitelere ekliyorum ,
Hıkayelerdeki volcanı iyi incelersen herhalde bu Volcan 250, 300 sene yaşamış olurdu , Denizde Karada ,Havada Ne kadar eşkiya varsa adına volçan demişler ,Volcan Bir Arvinde Karsda , Bir Orduda Giresunda , Bir İsdabulda bursada ,Bir Diyarbakir vanda ,Bir Adanada Maraşda gibi ,Anlatılmış ve insanların kafasını karıştırmak için bir çok senaryolar yazıp Aha buda HARİTALARI diye birşeyler ,belge diye verilmiş.
Benim belgem filan yok hic bir zamanda olmadı , Benim araştırmalarım sadece AÇIKDA olan ve gördüğüm isaretlerdir , Heran Görmek isdeyene yazdıgim isaretleri gösterebilirim, butün masrafları bana ait.
Kars,Erzurum, Artvin,
Gibi iller dışında Bunca yazıp cizen arkadaşlar var ,Bir tane resim çekip sitelere koyan varmı Hic gördünuzmü ben görmedim ,
Ben sadece fikir olarak soruyorum ,Asla tartışma amaçlı degil , Herkesin fikrine saygım sonsuzdur ,,
selam lar. sevgili balkaya ustam elbet amaç tartışmak deyil her bir birey burda kendi fikriini bildiklerini doğrularını anlatırken yada savunurken uslup olarak faklılar göstere biliyor buda karşılıklı hoş görüyle çözümleniyor.. ustam haklısın iddalarda sözde kalmamalı bi kanıt sunmalı sunmalıki söledikleri havada kalmasın.. konu baslığımız olan göksu deresini alalım konu olarak.. benim bildiğim bölgede her bölgenin ismi yuksek kayalık yerlere yazılmış karahasanıda okudum göksu yuda berber damlarınıda ve ne diyor bilgilerde 1 3 ve 7 rakamının olduğu bölgelerim doğrudur.. son resimde göksu yazıyor.. ilk resimdeki işaretlediğim yerdeki rakamlar 1 3 7 derede gözüküyor..

Ekli dosyalar

• 1052.JPG
    1052.JPG
    467.7 KB · Görüntüleme: 6
  • 1042.JPG
    1042.JPG
    456.4 KB · Görüntüleme: 7
  • 1044.JPG
    1044.JPG
    455.6 KB · Görüntüleme: 5
Son düzenleme:

drapeta

Kullanıcı
Selam usdam,,,. Yazılarda 3 tane ayrı ayrı karahasan köprüsünden bahseder ,Birisi Çok guzel mimaride yapılmış , Orta ayak üsdünde kitabenin altinda Kuzu veya karaca kellesi olan ve kitabede esgi yaziyla 7,8 sayiları olan köprüki.bu.köprüden bir kamyon çok rahat geçebilir ki zaten geciyorduda , Bu köprü Aksu üzerinde .
2 ncisi ,80.cm genislikde bir kemer köprüdür bu köprü degirmene su tasiyan köprüdür ,Bunun Üsdünden at eşek filan geçemez, ,, 3 ncü süde , Kumpanya birlik degirmenin oldugu dereden inince isaretleri gördükten sonra Balkayaya gelmeden Bir degirmenden gecersiniz ,Sonra Kiremitli mandıraya gelirsiniz ve sonrada araziyi bir birine baglayan bir köprüye gelirsiniz bu köprüde bir atarabası geçecek genişlikde kayadan köprüdür buna bazı yazilarda tabiattan Karahasan köprüsü diye bahseder ,Yani köprülerin hali böyledir, burada tahrip.olan tek köprü degirmene su taşiyan kemer köprüdür, 1920.li yıllarda sel suları dagdan getirdigi ağaçları bu köprüyü tıkar ve aşırı.basinça dayanamaz yıkılır, yeri belli ,Bunun ucunda Alni kesik kaya var oturak var ,Mihrap.var oturaga oturdugunuzdada dereye bakarsiniz ordada GÖZLÜK.GİBİ sekili gorursunuz bunları her zaman gösterebilirim, Benim.yazdıklarım duyma filan degil.kendi gördük
burasıda karahasan köprüsünden sonra gelen koy.. zincirli çan papaz koltuk anahtar papatya hersinin bir ile bağlantısı var bu bölge neresi olabilir bi fiikrin var ustam gerçi ayrı bi konu açmak lazım.. 2ci reim papazın baktığı koltuk.. son resim papaz

Ekli dosyalar

• 098 (2).JPG
    098 (2).JPG
    560.8 KB · Görüntüleme: 7
  • 123654789 1517.JPG
    123654789 1517.JPG
    1.6 MB · Görüntüleme: 7
  • 088 (2).JPG
    088 (2).JPG
    299.2 KB · Görüntüleme: 6