Fikir alış-verişi | Define işaretleri ve anlamları

Fikir alış-verişi

Temucinhan38

Kullanıcı
Merhaba sayın ustalarım,

Bir konu hakkında sadece fikirlerinizi almak istiyorum,
Bir köy evim var büyük birde bahçesi
Yerleşim yerim eski ermeni bölgesiymiş,
Bahçenin içinde bir kuyu varmış fakat toprak altında birde bahçenin dışarısında 3 4metre ilerisinde bir kuyu var o kod farkından toprağın biraz üzerinde, nenem anlatıyor bir ermeni kadın oranın yerlisi ve bizim orada yaşıyormuş eskiden oralardan göç ettikten sonra ağız kuyunun ağzı diye dert yanar dururmuş nenemin babası neneme anlatmış ozamanlarda nenemde bize anlattı, dedem ermenilerin işlerini yaparken artık nerdense bu ağız kuyusu lafına denk geliyor, kap kaşık, at Eyeri kıyafetler birde kazan üzeri sajla kapatılmış çekilde kuyuda olduğunu anlatıyorlarmış tabi yer tarifleri uyuyor ama 2 kuyu olduğunu anlatıyorlar diğer kuyu toprağın altında kaldığı için bilmiyormuş dedem orada öyle bir kuyu yok diye anlatmış işlerini yaptıkları insanlara, sonradan sonraya dedemde yerden emin olunca bilen birini getirmişler makina felan tutup değer almışlar ve boşluk ile kuyunun yerini tespit etmişler tabi 5 6 metre kazdıklarinda kayaya denk gelmişler kayalarda büyük olduğu için tekrardan kapatmışlar, ben gidip baktigim bunların kazdıkları yerden 1 metre var yok oradan değer aldım ve boşlukta zeytin dalı kullanarak değer aldığım yerde boşluğu tespit ettim,
Biraz uzun anlatmışım 😅
Bizimkilerin anlatmasına ve ermeni kadının anlatmasına göre oradan kaçmadan göç etmeden ne var ne yok kuyuya saklanmış eşyaları var. Bu tür duruma sizce ne yapılabilir ustalarım köye yıl da 5 10 gün anca gittiğim olduğu için hiç uğraşmak istemedim. Nenemde bir kaç kere rüyasında benim gösterdiğim yeri görmüş yani kuyunun doğru yerini.

(Konuyu yanlış yere açtıysam kusura bakmayın taşınabilir, sadece fikir alış-verişi yapmak için sizlere ilettim hepinize saygılarımla ustam.)

(Konu yanlış-yasak bir konuysa silinebilir )

(Işaret türü birşey yok sadece anlatımları varsayarak ve boşluk ve değer üzerinden anlattım)

Esenlikler Dilerim ustalarıma :)

MAVRAN

Super Moderatör
Anlattığınız gibi ise orada başka işaretler de olmalı, dediğiniz gibi bazıları göç esnasında varlıklarını bırakıp gittiler ancak çoğunluk sonra dönüp bıraktığını aldı, inşellah sizinkiler almamıştır.
Boşluğu buldum diyorsun, değerli tebkimesi de aldın veee incir ağacının yerini de bul da hayırlı olsun. Ancak her iki kuyuyu girişini de gün yüzüne çıkar.
Ermeni emanetleri yerleşmeye göre değişiyor hangi bölgede siniz en azından onu bilelim.

Necat.

Emektar
Forum Düzeni
Admin
Merhaba sayın ustalarım,

Bir konu hakkında sadece fikirlerinizi almak istiyorum,
Bir köy evim var büyük birde bahçesi
Yerleşim yerim eski ermeni bölgesiymiş,
Bahçenin içinde bir kuyu varmış fakat toprak altında birde bahçenin dışarısında 3 4metre ilerisinde bir kuyu var o kod farkından toprağın biraz üzerinde, nenem anlatıyor bir ermeni kadın oranın yerlisi ve bizim orada yaşıyormuş eskiden oralardan göç ettikten sonra ağız kuyunun ağzı diye dert yanar dururmuş nenemin babası neneme anlatmış ozamanlarda nenemde bize anlattı, dedem ermenilerin işlerini yaparken artık nerdense bu ağız kuyusu lafına denk geliyor, kap kaşık, at Eyeri kıyafetler birde kazan üzeri sajla kapatılmış çekilde kuyuda olduğunu anlatıyorlarmış tabi yer tarifleri uyuyor ama 2 kuyu olduğunu anlatıyorlar diğer kuyu toprağın altında kaldığı için bilmiyormuş dedem orada öyle bir kuyu yok diye anlatmış işlerini yaptıkları insanlara, sonradan sonraya dedemde yerden emin olunca bilen birini getirmişler makina felan tutup değer almışlar ve boşluk ile kuyunun yerini tespit etmişler tabi 5 6 metre kazdıklarinda kayaya denk gelmişler kayalarda büyük olduğu için tekrardan kapatmışlar, ben gidip baktigim bunların kazdıkları yerden 1 metre var yok oradan değer aldım ve boşlukta zeytin dalı kullanarak değer aldığım yerde boşluğu tespit ettim,
Biraz uzun anlatmışım 😅
Bizimkilerin anlatmasına ve ermeni kadının anlatmasına göre oradan kaçmadan göç etmeden ne var ne yok kuyuya saklanmış eşyaları var. Bu tür duruma sizce ne yapılabilir ustalarım köye yıl da 5 10 gün anca gittiğim olduğu için hiç uğraşmak istemedim. Nenemde bir kaç kere rüyasında benim gösterdiğim yeri görmüş yani kuyunun doğru yerini.

(Konuyu yanlış yere açtıysam kusura bakmayın taşınabilir, sadece fikir alış-verişi yapmak için sizlere ilettim hepinize saygılarımla ustam.)

(Konu yanlış-yasak bir konuysa silinebilir )

(Işaret türü birşey yok sadece anlatımları varsayarak ve boşluk ve değer üzerinden anlattım)

Esenlikler Dilerim ustalarıma :)
Konunuz da herhangi bir sıkıntı yok. Nazik üslubunuz olası hataları zaten kapatmış :) Mavran ustamızın sorusunu yanıtlayın, diğer ustalarımız da iştirak edeceklerdir konuya.

Kader25

Admin
Esyalar
Kuyunun kendisine degilde
Kuyunun icinden tunelle gecilen bir odaya saklanir genelde.
Hal boyleyse
Kuyunun yanindaki tuneli ve devamindaki odayi bulmak gerek. Cubuk kullanan birisi de bunu rahatlikla bulmali ve toprak uzerinde burasinin seklini cizmeli.
Oda ici tespitler sonrasinda yapilir daha kolaydir.
Ve şu unutulmamali:
Degersiz seyler saklanmaz.
Ve degerli sey de kişiye gore degisir.☺️

KOMAGENE

Vip Üye
iki yönlü incelemek gerekir kuyuya eşya mı atmışlar yoksa paramı saklamışlar
eşya atılmışsa kap kacak vs kuyuyu bulduğunuzda içinden alırsın
yok para ise iş daha değişik olur 2-3 saklama yöntemi var
ermeni evini tarif ediniz mümkünse resimleyın kaç katlı kaç odalı avlu nasıl kuyu nerde

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni
tespit ettiğin kuyunun yerini doğrulamak için,
açıkta olan kuyu
senin bulduğun kuyu ve
ekşi meyveli ağaç ile üçgen yapmalı diye biliyorum. ekşi meyveli ağaç yok ise ocaklık olmalı. üçgeni yapabiliyorsan hikaye doğrudur.

@ADIYAMAN ustanın dediği gibi evi de anlatırsan sağlama yapılır.

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
Bu hususta eksik anlatım var. Kuyu üçtür. Biri hayvan yalağına su çekmek için diğer ikisi kaynak içindir. Biri ana kaynak bir diğeri yaşamsal diğer kaynaklar yani gıda depolama muhafaza için kullanılır. Şimdi mantığa dayalı ilerlerse küçük kuyu mıcır çakıl çevreli az bitkili ise es geçin. Bu kuyular meğilli olmasına rağmen üçgen yapar. Gıda kuyusu ise etrafında küf sebebi ile bitki vermez ama ya dut ya ceviz yada incir olur ana kuyu ise nar olur düşük ihtimal ile ceviz. Orta kuyudan ana kuyu istikametine kara üzüm asması gider ve mevleme asmalama yapılır. Bu üç kuyunun rampa tepe kısacası meğil üstündeki noktası kutsal görüldüğünden bir veya bir kaç adet mezar buraya yapılır. Muhakkak kavrulmuş tuğla veya küp parçası çıkar. Buda ana kuyunun derinliğini verir. Mezar sayısı yediyi geçmez. Her mezar bir mi’mâr arşını yani yaklaşık 75 cm derinlik demektir. Siz bunu kafanız karışmasın diye bir metre olarak görüp her metreden bir karış düşebilirisiniz. Bu mezarlar kati yöndür. Buna kengerin eşlik etmesi en yüksek olasılıktır. Akabinde mezarda kuyu derinliğide hane sayısında bize açıklama sunar. Siz bu pozisyonda tam olarak neredesiniz bunu anlamak bilmek görmek lazım. Selametle.

Temucinhan38

Kullanıcı
Anlattığınız gibi ise orada başka işaretler de olmalı, dediğiniz gibi bazıları göç esnasında varlıklarını bırakıp gittiler ancak çoğunluk sonra dönüp bıraktığını aldı, inşellah sizinkiler almamıştır.
Boşluğu buldum diyorsun, değerli tebkimesi de aldın veee incir ağacının yerini de bul da hayırlı olsun. Ancak her iki kuyuyu girişini de gün yüzüne çıkar.
Ermeni emanetleri yerleşmeye göre değişiyor hangi bölgede siniz en azından onu bilelim.
Değerli yorumunuz için teşekkür ederim ustam,
İç anadolu bölgesi, il olarakta söyleyebilirim
Dün bu konuyu neneme sordum dedem işlerini yaparken anlatmış o kuyuyu, oradan ayrıldıktan sonra zaten geri gelememişler o yüzden dedeme anlatmış ermeni kadın orada bir kuyu olduğunu,

Hatta 3 kuyu var sonradan aklıma geldi fotoğraf isteyeceğim gelirse sizlerle paylaşacağım ustam

1 kuyu zaten aktif bahçenin içerisinde şu çekip duruyoruz 7 8 metre derinlik var
Diğer kuyu da bahçenin dışarısında ağzı kapalı muhtemelen içine taş doldurmuşlardır bakmadım ama, kadının dediği kuyuda bahçenin içine diğer kuyuya zaten yakınmış ama toprağın altında kalıyor, boşluk aldım o kesin, değer tepkimesi aldim ama artik derin olduğu içinmidir az tepki aldım.