Fikir alış-verişi | Sayfa 2 | Define işaretleri ve anlamları

Fikir alış-verişi

Temucinhan38

Kullanıcı
Konunuz da herhangi bir sıkıntı yok. Nazik üslubunuz olası hataları zaten kapatmış :) Mavran ustamızın sorusunu yanıtlayın, diğer ustalarımız da iştirak edeceklerdir konuya.
Sağolun ustam anlayışınız için teşekkür ederim :)
Sorulara göz gezdiriyorum fotoğraflama da yapabilirsem yapacağım.

Temucinhan38

Kullanıcı
Esyalar
Kuyunun kendisine degilde
Kuyunun icinden tunelle gecilen bir odaya saklanir genelde.
Hal boyleyse
Kuyunun yanindaki tuneli ve devamindaki odayi bulmak gerek. Cubuk kullanan birisi de bunu rahatlikla bulmali ve toprak uzerinde burasinin seklini cizmeli.
Oda ici tespitler sonrasinda yapilir daha kolaydir.
Ve şu unutulmamali:
Degersiz seyler saklanmaz.
Ve degerli sey de kişiye gore degisir.☺️
Çok teşekkür ederim ustam yorumun için tünellerde deyince ilginç bir hal aldı :)

Benim aklıma gelmemişti tünel ve kuyuların bağlantısı, çok mantıklı geliyor, şuan için çubuk kullanıp tünel ve odayı bulacak imKanım yok ama , derin cihaz ile o bölgeyi taratmak ise yarayabilir mi ustam aceba ?

Evet ustam çok haklısınız,
Değersiz olsa sakladıktan sonra böyle dedeme denk gelipte oradaki kuyuyu anlatmaz, çünkü o zamanın varlıklı ermenilerindenmiş, dedemlerin anlattıklarına göre.

Temucinhan38

Kullanıcı
iki yönlü incelemek gerekir kuyuya eşya mı atmışlar yoksa paramı saklamışlar
eşya atılmışsa kap kacak vs kuyuyu bulduğunuzda içinden alırsın
yok para ise iş daha değişik olur 2-3 saklama yöntemi var
ermeni evini tarif ediniz mümkünse resimleyın kaç katlı kaç odalı avlu nasıl kuyu nerde
Ustam anladığıma göre, ya kap kaşık at eyeri kıyafet ve ağzı kapalı bir kazan üzerinde saj ile örtülmüş yada bunlar kazanın içinde üzeri kapalı bir şekilde,
Dedem inşaat işleri yaptığı için belki kendini kurtarabilir oradakilere diye anlatmıştır kadın,
Dedemin anlattığına göre kadın "ah o ağız kuyunun ağzı diyerek dövünürmüş" iç geçirirmiş"

Üzülürmüş yani öyle anlatıyorlar,

Evin eski halini hiç bilmiyorum anlattıklarina göre yıkıp yapmadılarsa böyle taş duvarlarla derme çatma tirem üzerine yapılmış bir iki üç odalı ev üzerinede zaten yeni yer yaptık.

Fotoğraflayabilirsem fotoğraflayacağım ustam,

Evin çevresi yerleşim yeri zaten evlet var, biraz üzeri eski kervansaraymış, yuvarlak taş ile ağzı kapalı kol kol tüneller olan bi yer ama tüneller saklanmak ve kaçmak için yapılmış içerisini gezmiştim.

Temucinhan38

Kullanıcı
tespit ettiğin kuyunun yerini doğrulamak için,
açıkta olan kuyu
senin bulduğun kuyu ve
ekşi meyveli ağaç ile üçgen yapmalı diye biliyorum. ekşi meyveli ağaç yok ise ocaklık olmalı. üçgeni yapabiliyorsan hikaye doğrudur.

@ADIYAMAN ustanın dediği gibi evi de anlatırsan sağlama yapılır.

tespit ettiğin kuyunun yerini doğrulamak için,
açıkta olan kuyu
senin bulduğun kuyu ve
ekşi meyveli ağaç ile üçgen yapmalı diye biliyorum. ekşi meyveli ağaç yok ise ocaklık olmalı. üçgeni yapabiliyorsan hikaye doğrudur.

@ADIYAMAN ustanın dediği gibi evi de anlatırsan sağlama yapılır.
Evet ustam bi fotoğraflamaya çalışacağım,

buraya yükleyeceğim en kısa zamanda, meyveli ağaç ama ekşi değil eski ağaçlarda mevcut bahçe olduğu için yaşlı olarak tabi.

KOMAGENE

Vip Üye
dut,incir,dardağan ağacı başta olmak üzere meyva ağaçları dikilir
evlerin duvarları çift sıra kalın kesilmiş taş örmedir
fakat anlattığınıza göre herhangi bir iz işaret kalmamış yapacağınız bir çubuk yardımıyla yeri tesbit etmeye çalışmak dedektörle yapamazsınız çünkü hem orda ev yapıldığı için derinde kalmış olabilir hemde kap kacak muhtemelen bakır olduğundan cihazı yakar

OKLiT

DENETİM SORUMLUSU
Super Moderatör
Evet ustam bi fotoğraflamaya çalışacağım,

buraya yükleyeceğim en kısa zamanda, meyveli ağaç ama ekşi değil eski ağaçlarda mevcut bahçe olduğu için yaşlı olarak tabi.
İç anadolunun doğusunda siniz anladigim kadari ile bu bölgede Ermeniler ozellikle kara dut ceviz armut badem i cok severler ve bahcelerinde ve avlulularinda mutlaka bulunur avluda mutlaka kuyu vardir . Handan kervansaraydan bahsediyorsunuz ipek yolu ustundesiniz veya yakinsiniz degerli bir bölge arastirmaya değer